Serwer wirtualny jako usługa hostingowa – na co zwracać uwagę?
![](https://webp-konwerter.incdn.pl/eyJmIjoiaHR0cHM6Ly9nMTAuaW5/mb3IucGwvcC9fZmlsZXMvOTEwMD/Avc2h1dHRlcnN0b2NrXzM0OTIzN/zg3Xzg4NjYzLmpwZyIsInciOjUwMH0.jpg)
REKLAMA
REKLAMA
Obecnie najbardziej rozpowszechnioną usługą hostingową jest serwer wirtualny. Wybierając tą formę hostingu, w zamian otrzymujemy przestrzeń dyskową, którą możemy podzielić na bazy danych, stronę internetową, skrzynki poczty elektronicznej, serwer FTP i inne usługi, które będą nam niezbędne. Ponadto, do każdego serwera możemy przypisać jedną lub więcej zarejestrowanych domen internetowych. A jak jest z obsługą? Czy to jest trudne? Oczywiście, że nie, gdyż zarządzanie stroną i serwerem odbywa się z poziomu wygodnego i przystępnego panelu administracyjnego, do którego mamy dostęp przez przeglądarkę internetową.
REKLAMA
Zobacz również: Jak wybrać przenośną mysz do notebooka?
REKLAMA
Wybierając serwer wirtualny, obok pojemności konta, jakim charakteryzuje się dany serwer, warto zwrócić uwagę na to, jak duży jest dzienny lub okresowy limit transfery danych. Limit ten wskazuje, ile danych można przesłać z i do Internetu, udostępniając strony WWW, korzystając z poczty czy usług FTP. Warto pamiętać, że usługodawcy hostingowi ustalają limity transferu na poziomie wystarczającym do obsługi firmowego serwisu WWW i skrzynek e-mail. Jednak jeśli chcemy korzystać z serwera nieco intensywniej, na przykład uruchomić jakiś serwis, musimy zdecydować się na dużo bardziej zaawansowane rozwiązania.
Warto również zwrócić uwagę na to, jakie bazy danych zawiera konkretny hosting. Jest to bardzo ważne, gdyż zależy od tego zależy, jakie aplikacje będą działały na danym serwerze. I tak, w zależności od oferowanej platformy, do wyboru mamy bazy MySQL, PostgreSQL (Linux/Unix) oraz Microsoft SQL Server i lokalne bazy Microsoft Access pod Windows. Dostawcy hostingu ograniczają liczbę zakładanych baz oraz rozmiar pojedynczej bazy. Przed wyborem hostingu na dłuższy czas, warto upewnić się, że w przyszłości nie będzie on sprawiał problemów.
Zobacz również: Naprawa i identyfikowanie uszkodzonych plików – jak to zrobić?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.