Hosting stron WWW – jakie technologie są przydatne?
REKLAMA
REKLAMA
Zacznijmy od początku, czyli od wyjaśnienia, czym w ogóle jest hosting. Pojawiło się już mnóstwo artykułów na ten temat, więc tylko przypominamy, że hosting to usługa polegająca na wynajęciu przez usługodawcę miejsca na własnych serwerach. Z tej propozycji mogą skorzystać zarówno osoby prywatne, jak i firmy, które chcą zaistnieć w Sieci, co jak wiadomo jest teraz bardzo popularne. Jak doskonale wiemy, hosting internetowy zapewnia nie tylko miejsce na stronę WWW, ale również na serwer FTP, skrzynki poczty elektronicznej oraz inne usługi. Znamy już podstawy, warto przejść do konkretów. Na jakie technologie zwracać uwagę wybierając dostawcę hostingowego?
REKLAMA
Zobacz również: Naprawa i identyfikowanie uszkodzonych plików – jak to zrobić?
REKLAMA
Większość dostawców hostingu opiera swoje usługi na platformie Linux/BSD/Unix. Warto pamiętać, że taka platforma niejako zmusza klientów do stosowania określonych technologii i języków programowania, w których tworzone są serwisy WWW. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest połączenie PHP i baz danych MySQL. Taki duet to podstawa wielu autorskich aplikacji internetowych. W ramach serwera wirtualnego możemy uruchamiać skrypty pisane w językach C++ i Perl. Zdarza się również, że mamy możliwość uruchamiania aplikacji WWW tworzonych w Pythonie i Ruby lub wykorzystujące rozszerzenia i frameworki, takie jak Frontpage Server Extensions, ColdFusion czy Ruby on Rails.
Oczywistą alternatywą dla rozwiązań opartych na Linuksie są aplikacje uruchamiane w środowisku Windows Server oraz oprogramowaniu IIS, czyli Internet Information Services. W ramach tego typu hostingu możemy uruchamiać bardzo popularne aplikacje WWW w językach ASP, ASP.NET, a wszystko to z wykorzystaniem baz danych Microsoft SQL Server i Access. Niestety jak nie od dziś wiadomo, systemy Windows w każdej postaci nie należą do najpewniejszych rozwiązań i podobnie to wygląda z platformami hostingowymi. Dlatego też, hosting na Windows jest mniej popularny wśród dostawców internetowych oraz co najważniejsze, jest sporo droższy od Linuxowego odpowiednika.
Zobacz również: W jaki sposób małe firmy są narażone na przestępstwa w Sieci?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.