REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze unijne w okresie programowania 2007-2013 a Partnerstwo Publiczno-Prywatne

 SmartConsulting S.K.A.
SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.
Partnerstwo Publiczno-Prywatne
Partnerstwo Publiczno-Prywatne

REKLAMA

REKLAMA

Strategia Rozwoju Kraju 2007-2015 określa, że realizacja strategii finansowana pochodzić będzie zarówno ze źródeł krajowych, jak i zagranicznych. Przy czym konkretyzuje, iż na środki krajowe składają się źródła publiczne oraz prywatne i mówi wręcz, że coraz większe znaczenie powinno mieć upowszechnianie mechanizmów i form partnerstwa publiczno-prywatnego.

Realizacja programu RPO

REKLAMA

Dokumenty dotyczące wydatkowania środków Unii Europejskiej nie posiadają już takich zapisów. Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia 2007-2013, skupiają się głównie na wspieraniu wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Narodowa Strategia Spójności nie odnosi się bezpośrednio do idei PPP, jedynie wskazuje angażowanie środków prywatnych w ramach Programu Operacyjnego „Innowacyjna Gospodarka”, który przeznaczony jest na finansowanie inwestycji w przedsiębiorstwach.

REKLAMA

Natomiast program „Infrastruktura i Środowisko”, który jest głównym programem finansowania infrastruktury w Polsce również, w pierwotnej wersji pomija wszelkie zapisy dotyczące realizacji zadań publicznych w formie współpracy sektora prywatnego i publicznego w ramach PPP. Wyraźną barierą dla realizacji hybrydowych PPP jest konkretyzowanie listy beneficjentów funduszy UE, na których w ramach realizacji zadań publicznych pomija się podmioty prywatne. Kwestię tę w różny sposób ujęto w Regionalnych Programach Operacyjnych.

Przykładowo Województwo Pomorskie w ramach swojego RPO przewiduje, że we wszelkich działaniach w zakresie infrastruktury, społeczeństwa informacyjnego, transportu zbiorowego, infrastruktury węzłów transportowych czy gospodarkami odpadami beneficjentami mogą być podmioty działające w oparciu o umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym.

Porównaj: Jak efektywniej wykorzystać środki unijne poprzez zastosowanie Partnerstwa Publiczno -Prywatnego

REKLAMA

W zasadach realizacji programu RPO WP 2007-2013 widnieje zapis że, „RPO WP tworzy warunki dla partnerstwa publiczno - prywatnego i publiczno-społecznego, co zwiększa efektywność wydatkowania środków publicznych.” Regionalne Programy Operacyjne dla województwa opolskiego, lubuskiego, lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego i zachodniopomorskiego, również w niektórych priorytetach definiują możliwość wystąpienia partnerstwa jako beneficjenta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inne wprost nie mówią o takiej możliwości, zatem zrealizowanie hybrydowego PPP może stanowić pewną trudność. Takie sytuacje mogą wskazywać na to, że niektóre instytucje zarządzające nie planują finansowania projektów zarówno w ramach PPP, jak i funduszy unijnych, z drugiej strony brak takich zapisów może wynikać z braku dogłębnej analizy przyjętych programów. Organy bądź też osoby zaangażowane w finansowanie realizacji hybrydowego PPP muszą być przekonane o korzyściach płynących z tego rozwiązania, a także o zgodności tego typu operacji z przepisami prawnymi. Niestety, trzeba się spodziewać, że hybrydowe PPP nie jest i nie będzie powszechne w okresie programowania 2007-2013. Po takie rozwiązanie zapewne sięgać będą beneficjenci w momencie realizacji dużych projektów, gdzie występuje problem z finansowaniem. Także tam, gdzie projekty odnosić się będą do podstawowych priorytetów UE, zatem będą to projekty w inwestycje drogowe lub w dziedzinie ochrony środowiska. 

Polecamy serwis Umowy

Komisja Europejska jest zwolennikiem łączenia projektów w ramach PPP z funduszami unijnymi, zatem warto jest korzystać z tego typu rozwiązania. Pamiętać o tym muszą polscy ustawodawcy, ale i również instytucje zarządzające programami operacyjnymi, gdyż tylko odpowiednie zapisy prawne oraz wskazówki dotyczące hybrydowego PPP umożliwią realizację tego typu projektów. 

Katarzyna Fecko Kierownik Działu Doradztwa SmartConsulting S.K.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

REKLAMA

By uciec przed komornikiem, płacą pod stołem. Ale czy tylko dlatego. Gdzie najczęściej pracuje się na czarno, czym to grozi

Wypłacanie wynagrodzenia pod stołem,  w celu ukrycia dochodów pracownika i uniemożliwienia egzekucji komorniczej wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla firmy. Jednak praktyka ta wciąż jest stosowana. Takie działania naruszają przepisy prawa pracy, podatkowego i karnego, a także zagrażają reputacji i stabilności firmy. Jakie są skutki prawne i biznesowe, potencjalne zagrożenia tego typu działań.

Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Architekci nowej ery pracy. Zmiana paradygmatu roli działu HR w organizacji

Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni to, jak żyjemy, spędzamy wolny czas, a już na pewno to, jak pracujemy. Warto zadać sobie pytanie, kto w erze AI będzie kierował organizacjami i zapewni, że funkcjonowanie pracowników stanie się lepsze niż dotychczas? Odpowiedzią są działy HR. W erze, gdy pracownicy oczekują od firm większego zaangażowania w kwestie społeczne, dział HR powinien wrócić do swoich korzeni i położyć większy nacisk na słowo human, stając się tym samym strażnikiem ludzkości poprzez działania koncentrujące się w równym stopniu na człowieku, jak i na biznesie. Jednak te poczynania należy zacząć od siebie.

REKLAMA

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

ZUS: 1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Chodzi o wakacje składkowe. ZUS poinformował, że do tej pory przyznano już 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

REKLAMA