| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jak wysoka może być pomoc de minimis?

Jak wysoka może być pomoc de minimis?

Pomoc de minimis jest szczególnym rodzajem pomocy udzielanym przedsiębiorcom przez państwo. Jej specyfika polega na tym, że nie podlega kontroli ze strony Komisji Europejskiej, gdyż jest wsparciem o niewielkich rozmiarach, a to nie narusza konkurencji na rynku. Jaka jest wysokość pomocy de minimis?

Pomoc de minimis jest przyznawana we wszystkich, w zasadzie, sektorach gospodarki. Wyjątki przewiduje rozporządzenie Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 roku w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis wskazując np. że pomoc ta jest wyłączona dla podmiotów gospodarczych znajdujących się w trudnej sytuacji. 

Ogólna kwota pomocy przyznawana dowolnemu podmiotowi gospodarczemu nie może przekraczać 200 tysięcy euro w dowolnie ustalonym okresie trzech lat budżetowych. W stosunku do przedsiębiorcy działającego w sektorze transportu drogowego wysokość tej pomocy nie może przekraczać 100 tysięcy euro przez dowolny okres trzech lat budżetowych. 

Wszystkie te wartości są wartościami brutto, czyli takie, które nie uwzględniają potrąceń z tytułu podatków ani innych opłat.

Wskazaną wyżej wysokość pomocy de minimis stosuje się bez względu na jej formę i cel, a także bez względu na to, czy jest ona finansowana w całości czy w części z zasobów Wspólnoty. 

Przedsiębiorca, chcąc wystąpić z wnioskiem o udzieleniu mu takiej pomocy, ma obowiązek- obok innych dokumentów- złożyć zaświadczenie, w którym wskaże czy korzystał z tego rodzaju pomocy, czy też nie. Jeżeli takie wsparcie zostało mu udzielone to powinien wskazać wysokość otrzymanej pomocy w bieżącym roku budżetowym, jak i w ciągu poprzednich dwóch lat budżetowych.

Jest to uzasadnione tym, iż pomoc de minimis jest pomocą o niewielkich rozmiarach i trzeba przestrzegać, by nie były naruszone zasady konkurencji.

Polecamy: Co to jest pomoc de minimis i kto może z niej skorzystać?

Co się stanie, gdy podmiot ubiegający się o pomoc de minimis już wcześniej z niej korzystał?

W takim wypadku są możliwe dwie sytuacje:
1. pomoc de minimis przewyższa pułap 200 tysięcy euro (odpowiednio 100 tysięcy euro w sektorze transportu drogowego) lub
2. pomoc ta nie przekracza tej wysokości.

W pierwszym przypadku pomoc nie zostanie udzielona, gdyż nie można będzie tu zastosować rozporządzenia Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 roku. Natomiast, w drugiej sytuacji pomoc zostanie udzielona, ale dopiero po utwierdzeniu się przez państwo, że łączna kwota tego wsparcia uzyskanego przez podmiot gospodarczy w bieżącym roku budżetowym, jak i w ciągu poprzednich dwóch lat budżetowych nie przekroczy pułapu 200 tysięcy euro (odpowiednio 100 tysięcy euro dla sektora transportu drogowego).

Podstawa prawna:
- rozporządzenie Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 roku w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. Unii Europejskiej WE L 379 z dnia 28 grudnia 2006 roku). 

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »