REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wysoka może być pomoc de minimis?

Magdalena Czajka
Wysokość pomocy de minimis.
Wysokość pomocy de minimis.

REKLAMA

REKLAMA

Pomoc de minimis jest szczególnym rodzajem pomocy udzielanym przedsiębiorcom przez państwo. Jej specyfika polega na tym, że nie podlega kontroli ze strony Komisji Europejskiej, gdyż jest wsparciem o niewielkich rozmiarach, a to nie narusza konkurencji na rynku. Jaka jest wysokość pomocy de minimis?

Pomoc de minimis jest przyznawana we wszystkich, w zasadzie, sektorach gospodarki. Wyjątki przewiduje rozporządzenie Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 roku w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis wskazując np. że pomoc ta jest wyłączona dla podmiotów gospodarczych znajdujących się w trudnej sytuacji. 

REKLAMA

Ogólna kwota pomocy przyznawana dowolnemu podmiotowi gospodarczemu nie może przekraczać 200 tysięcy euro w dowolnie ustalonym okresie trzech lat budżetowych. W stosunku do przedsiębiorcy działającego w sektorze transportu drogowego wysokość tej pomocy nie może przekraczać 100 tysięcy euro przez dowolny okres trzech lat budżetowych. 

Wszystkie te wartości są wartościami brutto, czyli takie, które nie uwzględniają potrąceń z tytułu podatków ani innych opłat.

Wskazaną wyżej wysokość pomocy de minimis stosuje się bez względu na jej formę i cel, a także bez względu na to, czy jest ona finansowana w całości czy w części z zasobów Wspólnoty. 

Przedsiębiorca, chcąc wystąpić z wnioskiem o udzieleniu mu takiej pomocy, ma obowiązek- obok innych dokumentów- złożyć zaświadczenie, w którym wskaże czy korzystał z tego rodzaju pomocy, czy też nie. Jeżeli takie wsparcie zostało mu udzielone to powinien wskazać wysokość otrzymanej pomocy w bieżącym roku budżetowym, jak i w ciągu poprzednich dwóch lat budżetowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jest to uzasadnione tym, iż pomoc de minimis jest pomocą o niewielkich rozmiarach i trzeba przestrzegać, by nie były naruszone zasady konkurencji.

Polecamy: Co to jest pomoc de minimis i kto może z niej skorzystać?

Co się stanie, gdy podmiot ubiegający się o pomoc de minimis już wcześniej z niej korzystał?

W takim wypadku są możliwe dwie sytuacje:
1. pomoc de minimis przewyższa pułap 200 tysięcy euro (odpowiednio 100 tysięcy euro w sektorze transportu drogowego) lub
2. pomoc ta nie przekracza tej wysokości.

REKLAMA

W pierwszym przypadku pomoc nie zostanie udzielona, gdyż nie można będzie tu zastosować rozporządzenia Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 roku. Natomiast, w drugiej sytuacji pomoc zostanie udzielona, ale dopiero po utwierdzeniu się przez państwo, że łączna kwota tego wsparcia uzyskanego przez podmiot gospodarczy w bieżącym roku budżetowym, jak i w ciągu poprzednich dwóch lat budżetowych nie przekroczy pułapu 200 tysięcy euro (odpowiednio 100 tysięcy euro dla sektora transportu drogowego).

Podstawa prawna:
- rozporządzenie Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 roku w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. Unii Europejskiej WE L 379 z dnia 28 grudnia 2006 roku). 

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA