Jak wysoka może być pomoc de minimis?
REKLAMA
REKLAMA
Pomoc de minimis jest przyznawana we wszystkich, w zasadzie, sektorach gospodarki. Wyjątki przewiduje rozporządzenie Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 roku w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis wskazując np. że pomoc ta jest wyłączona dla podmiotów gospodarczych znajdujących się w trudnej sytuacji.
REKLAMA
Ogólna kwota pomocy przyznawana dowolnemu podmiotowi gospodarczemu nie może przekraczać 200 tysięcy euro w dowolnie ustalonym okresie trzech lat budżetowych. W stosunku do przedsiębiorcy działającego w sektorze transportu drogowego wysokość tej pomocy nie może przekraczać 100 tysięcy euro przez dowolny okres trzech lat budżetowych.
Wszystkie te wartości są wartościami brutto, czyli takie, które nie uwzględniają potrąceń z tytułu podatków ani innych opłat.
Wskazaną wyżej wysokość pomocy de minimis stosuje się bez względu na jej formę i cel, a także bez względu na to, czy jest ona finansowana w całości czy w części z zasobów Wspólnoty.
Przedsiębiorca, chcąc wystąpić z wnioskiem o udzieleniu mu takiej pomocy, ma obowiązek- obok innych dokumentów- złożyć zaświadczenie, w którym wskaże czy korzystał z tego rodzaju pomocy, czy też nie. Jeżeli takie wsparcie zostało mu udzielone to powinien wskazać wysokość otrzymanej pomocy w bieżącym roku budżetowym, jak i w ciągu poprzednich dwóch lat budżetowych.
Jest to uzasadnione tym, iż pomoc de minimis jest pomocą o niewielkich rozmiarach i trzeba przestrzegać, by nie były naruszone zasady konkurencji.
Polecamy: Co to jest pomoc de minimis i kto może z niej skorzystać?
Co się stanie, gdy podmiot ubiegający się o pomoc de minimis już wcześniej z niej korzystał?
W takim wypadku są możliwe dwie sytuacje:
1. pomoc de minimis przewyższa pułap 200 tysięcy euro (odpowiednio 100 tysięcy euro w sektorze transportu drogowego) lub
2. pomoc ta nie przekracza tej wysokości.
REKLAMA
W pierwszym przypadku pomoc nie zostanie udzielona, gdyż nie można będzie tu zastosować rozporządzenia Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 roku. Natomiast, w drugiej sytuacji pomoc zostanie udzielona, ale dopiero po utwierdzeniu się przez państwo, że łączna kwota tego wsparcia uzyskanego przez podmiot gospodarczy w bieżącym roku budżetowym, jak i w ciągu poprzednich dwóch lat budżetowych nie przekroczy pułapu 200 tysięcy euro (odpowiednio 100 tysięcy euro dla sektora transportu drogowego).
Podstawa prawna:
- rozporządzenie Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 roku w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. Unii Europejskiej WE L 379 z dnia 28 grudnia 2006 roku).
Polecamy: Jak założyć własną firmę?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.