Jak dokonać konwersji dokumentu na plik PDF?
REKLAMA
REKLAMA
Pliki PDF (Portable Document Format) są łatwe do udostępniania i drukowania, ponieważ większość komputerów posiada oprogramowanie niezbędne do ich przeglądania. To spore zalety, jednak pliki PDF nie tylko chronią formatowanie czcionek i całego pliku, ale również dodają pewien poziom bezpieczeństwa związany z utrudnieniem modyfikacji. Również przeglądanie i drukowanie plików PDF jest proste. Jednym wymaganiem jest posiadanie darmowego oprogramowania Adobe Reader. Niestety, jeśli chcemy przekonwertować inny plik na format PDF, musimy wyposażyć się w osobny program. Na szczęście w sieci znajdziemy kilka darmowych programów. Poniżej przedstawiamy proces konwersji do pliku PDF z użyciem programu Microsoft Word. Najpierw jednak pobieramy i instalujemy wtyczkę PDF reDirect.
REKLAMA
Zobacz również: Drukowanie książek z serwisu Google Books – jak to zrobić?
REKLAMA
Otwieramy dokument, który ma być przekonwertowany do formatu PDF w Microsoft Word. Następnie klikamy na Plik i wybieramy opcję Zapisz jako. W następnym kroku podajemy nazwę pliku w polu Nazwa pliku, a następnie wybieramy opcję PDF z rozwijanego menu o tytule Zapisz jako typ. Kolejno wybieramy ustawienie jakości na Standardowy lub Minimalny rozmiar. Możemy również kliknąć na przycisk Opcje, aby zapoznać się z funkcjami, które mogą wpłynąć na plik wyjściowy. Możemy na przykład wybrać opcję Znaczniki wydruku, aby w pliku PDF uzyskać podgląd zmian i komentarzy. Jeśli wybierzemy już odpowiednie opcje klikamy na OK. Następnie wybieramy przycisk Zapisz i zaznaczamy opcję Otwórz po opublikowaniu, jeśli chcemy od razu po zapisaniu podejrzeć plik.
Jeśli korzystamy z programu Microsoft Word 2007 możemy pobrać darmowe rozszerzenie nazwane Microsoft Save as PDF or XPS. Po pobraniu i zainstalowaniu tej aktualizacji, możemy skorzystać z powyższych instrukcji, aby przekonwertować dokumenty do formatu PDF. Pamiętajmy również, aby zapisać i zachować oryginalny plik przed konwersją go na typ PDF. O ile konwersja na PDF nie jest problemem, to już proces odwrotny jest zadaniem dość trudnym. Poza tym, edycja pliku PDF może być bardzo trudna, dlatego też plik oryginalny może być deską ratunku, gdy coś pójdzie nie tak.
Zobacz również: Nowy procesor, karta graficzna i ram – co można wymienić w notebooku?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.