REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

E-firma, Przedsiębiorca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasady wykonywania działalności gospodarczej polegającej na produkcji nośników optycznych

Przedsiębiorca decydujący się na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie produkcji nośników optycznych, czyli płyt CD oraz DVD, musi liczyć się z dodatkowymi wymogami stawianymi przez przepisy prawa.

Prawa do artystycznych wykonań oraz prawa do fonogramów i wideogramów

Prawo autorskie obejmuje zagadnienia wykorzystania (oraz jego prawidłowości) utworów. Prawo autorskie reguluje również zasady wykorzystywania wykonań artystycznych oraz prawa do fonogramów i wideogramów. Ekspert wyjaśnia na jakich zasadach się one opierają.

Opodatkowanie VAT nieodpłatnego udostępniania samochodu na czas urlopu

Pracodawcy nieodpłatnie udostępniają samochody pracownikom na czas urlopu. Jest to forma nieodpłatnego świadczenia. Ekspert wyjaśnia jak opodatkowane jest nieodpłatne udostępnianie samochodu na czas urlopu.

Kontrola pojazdów przewożących towary niebezpieczne

Podleganie nadzorowi i kontroli to jeden z elementów towarzyszących prowadzeniu przedsiębiorstw w poszczególnych branżach. Tak jest również w przypadku działalności polegającej na przewożeniu towarów uznanych za niebezpieczne. Ekspert wyjaśnia, na czym polega kontrola transportu towarów niebezpiecznych.

REKLAMA

Nadzór nad transportem produktów niebezpiecznych

Wykonywanie działalności gospodarczej, co do zasady, jest określane regułą swobody działalności gospodarczej. W każdej dziedzinie, odpowiednie to tego podmioty, sprawują nadzór i kontrolę. Tak jest również w przypadku działalności polegającej na przewożeniu towarów uznanych za niebezpieczne.

Utwór audiowizualny a prawo autorskie

Prawa autorskie mają na celu ochronę utworów. Utworem jest między innymi utwór audiowizualny. Ekspert wyjaśnia co jest, a co nie jest utworem audiowizualnym.

Zmiany przepisów dotyczących działania na szkodę spółki

W dniu 9 czerwca 2011 Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz innych ustaw (druk sejmowy nr 4085 wraz z uzasadnieniem; dostępny na: www.sejm.gov.pl). Wprawdzie przyjęte zmiany nie mają jeszcze charakteru powszechnie obowiązującego prawa (zostały przesłane do Senatu), to jednak trudno przypuszczać, żeby uległy jeszcze jakimś szczególnym modyfikacjom.

Potrącenie w postępowaniu upadłościowym i naprawczym

Potrącenie ustawowe (oraz umowne) pełni ważną funkcję w obrocie gospodarczym. Pozwala bowiem na kompensacje wzajemnych wierzytelności bez konieczności spełniania każdego ze świadczeń osobno.

REKLAMA

Tag Heuer Link Phone – urządzenie dla osób ze zbędną gotówką na koncie?

Firma Tag Heuer znana dotychczas z wyjątkowo luksusowych i niezwykle drogich zegarków i gadżetów zaprezentowała nie lada gratkę dla wszystkich, którzy chcieliby się wyróżnić naprawdę oryginalnym i niezwykle drogim telefonem. Czy urządzenie o nazwie Link Phone jest warte 4700 euro w podstawowej wersji?

myTouch 4G Slide – aparat fotograficzny z funkcją telefonu?

Może druga część tytułu jest nieco przekolorowana, gdyż myTouch 4G Slide wyprodukowany przez HTC dla T-Mobile to pełnoprawny telefon z funkcjami komunikacyjnymi i biurowymi, nie mniej jednak operator wyjątkowo podkreśla liczne zalety zaawansowanego aparatu foto. Jak więc przedstawia się ten zaawansowany pod kątem robienia zdjęć smartfon?

HTC EVO 3D – już w lipcu w europejskich sklepach

Już lipcu na Starym Kontynencie do sprzedaży trafi pierwszy trójwymiarowy smartfon marki HTC. Zaznaczmy, że jest to kolejne urządzenie na rynku oferujące wrażenia 3D bez konieczności stosowania specjalnych okularów. Urządzenie zamknięte jest w stylowej i wytrzymałej obudowie, wykorzystuje najnowszy HTC Sense, a także pozwala w prosty sposób kręcić oszałamiające filmy i zdjęcia 3D. Czym jeszcze charakteryzuje się nowy HTC?

Fujitsu TH40/D – duże opóźnienie nowego tabletu

Firma Fujitsu poinformowała, ze zapowiedziany na czerwiec tablet TH40/D pojawi się z opóźnieniem. Niestety wygląda na to, że poślizg będzie dość duży. Obecnie nie wiadomo, dlaczego producent zmienił swoje plany. Ponadto firma nie podała nawet przybliżonego terminu wprowadzenia urządzenia na rynek. Jakby wszystko poszło zgodnie z planem, LifeBook TH40/D już teraz byłby dostępny, przynajmniej na rynku japońskim. Tymczasem poznajmy bliżej to urządzenie.

Sony Ericsson Xperia ray – kolejny ciekawy telefon z Androidem

Firma Sony Ericsson w ostatnich dniach zaprezentował kilka ciekawych telefonów. Wśród nich jest model o nazwie Xperia ray, wyposażony w 3,3-calowy ekran LCD, 8-megapikselowy aparat oraz aluminiową ramę. Czy nowe urządzenie zawalczy o dobrą pozycję na średniej półce smartfonów?

Archos 35 Home Connect – nieco rozrywki w biurowym zaciszu

Firma Archos zaprezentowała niedawno dwa niezwykle ciekawe urządzenia. Jednym z nich jest opisywany już na naszych łamach smartfon stacjonarny o nazwie 35 Smart Home Phone. Drugim urządzeniem jest Archos 35 Home Connect. Czym charakteryzuje się nowe urządzenie?

Archos 35 Smart Home Phone - stacjonarny smartfon do domu i biura

Firma Archos stara się zaprezentować z jak najlepszej strony i co jakiś czas wypuszcza na rynek coraz ciekawsze urządzenia. Tym razem firma chce wprowadzić dwa urządzenia, które świetnie sprawdzą się zarówno w domu jak i w biurze. Oprócz opisywanego na naszych łamach urządzenia o nazwie Archos 35 Smart Home Connect, firma zaprezentowała 35 Smart Home Phone. Czym charakteryzuje się to urządzenie?

Obowiązki wspólników spółki z o.o. - porada

Na obowiązki wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością składają się zróżnicowane świadczenia. Ekspert wyjaśnia na czym polegają obowiązki wspólników spółki z o.o.

Archos 80 G9 i 101 G9 – ciekawe tablety z górnej półki

Większości osób firma Archos kojarzy się przede wszystkim z tabletami ze średniej półki, które pracują pod kontrolą starszych systemów Android. Tablety te oprócz średnich parametrów charakteryzują się również atrakcyjną ceną, dlatego też firma Archos zyskała sympatię konsumentów. Na szczęście firma ta wprowadza na rynek nowe urządzenia, dzięki którym skojarzenia z firmą ulegną sporej zmianie.

Zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej a VAT

Wraz z zaprzestaniem prowadzenia działalności gospodarczej podatnik jest zobowiązany do dokonania m.in. spisu z natury. Jakie inne obowiązki dotyczące podatku VAT wiążą się z zaprzestaniem prowadzenia działalności gospodarczej?

Kiedy trzeba ogłosić niewypłacalność spółki?

Regulację dotyczącą zasad ogłaszania upadłości spółki znajdziemy w ustawie z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze. Upadłość dłużnika stanowi konsekwencję jego niewypłacalności. Dowiedz się czym jest niewypłacalność i kiedy prawo nakazuje złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości.

Wpis do Krajowego Rejestru Długów - poradnik

Sposobów na uprzykrzenie życia dłużnikowi każdy wierzyciel zna zapewne kilka, jednakże jednym z najbardziej dotkliwych ze względu na konsekwencje biznesowe, zdaje się być wpis w Krajowym Rejestrze Długów.

Działalność firm windykacyjnych a stalking

6 czerwca 2011 r. weszła w życie ważna nowelizacja kodeksu karnego. Do prawa polskiego wprowadzono nową kategorię przestępstwa. Chodzi o tzw. stalking. Ekspert wyjaśnia jaki wpływ na działalność firm windykacyjnych będą miały przepisy penalizujące stalking.

Jak sformułować pytania w ankietach on-line?

Ankiety marketingowe polegają na zadawaniu pytań ankietowanym. Odpowiedzi na większość pytań są dla firm bardzo cenne, gdyż mogą one rozwijać się w kierunku, w którym podążają potencjalni klienci. Niestety w większości przypadków ankiety są niemiarodajne, a główną przyczyną są przede wszystkim źle dobrane pytania. Jak więc formułować pytania, aby ankieta była w jak największym stopniu skuteczna?

Jaki przekaz może być uznany za reklamę ukrytą?

Duża konkurencja na rynku reklamodawców sprawia, że przedsiębiorcy prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych i bardziej zaskakujących sposobów zachwalania swojego produktu. W wyścigu o dotarcie do jak największego kręgu konsumentów odpornych na tradycyjną formę promocji często ukrywają reklamowy cel swojego działania, co jest zakazane na gruncie polskiego prawa konkurencji.

Przeskalowanie biznesu i konta premium – czy to ma sens?

Przedsięwzięcia określane mianem e-biznesu mogą być skalowane na wiele najróżniejszych sposobów, w zależności od modelu i rodzaju biznesu w jakim się rozwijają. Jeśli dany serwis opiera swoje przychody na reklamie i chce je rozwinąć, wystarczy że wprowadzi lub rozszerzy dział sprzedaży, by zyskać nowe źródło przychodów. Jak to działa w praktyce?

Przewóz czy spedycja - porada

Przedsiębiorcy, również z branży transportowej, pojęć przewoźnik i spedytor używają zamiennie. Tymczasem zakres obowiązków osób odpowiedzialnych za spedycje znacznie różni się od zakresu obowiązków przewoźników.

Ekoore Perl, Python i Pascal – ciekawe tablety z różnymi systemami

Mało znana włoska firma Ekoore zaprezentowała trzy urządzenia o nazwie Perl, Python i Pascal w sam raz dla tych, którzy nie potrafią zdecydować się na konkretny system operacyjny w swoim tablecie. Czy nowe urządzenia oprócz elastycznego systemu oferują użytkownikowi coś ciekawego?

Imerj smartpad – połączenie smartfonu z tabletem?

Jakiś czas temu firma Imerj and Frog Design pochwaliła się urządzeniem, które według speców od marketingu może zastąpić smartfony i tablety. Na razie nowe urządzenie nie doczekało się nawet nazwy i figuruje jako „Smartpad”. Czy nowe rozwiązanie przyjmie się na rynku? Co oferuje nowe urządzenie.

LG Optimus 3D – w pierwszej kolejności kupią go Europejczycy?

Firma LG Electronics uruchomiła wreszcie sprzedaż nowego, niezwykle ciekawie zapowiadającego się smartfona z ekranem 3D. Nowe urządzenie to LG Optimus 3D, pracujący pod kontrolą systemu operacyjnego Google Android 2.2. Urządzenie wyposażono w 4-calowy ekran i dość mocne wnętrze. Czy ekran 3D zachęci klientów do kupna? Czy może jest to kolejny telefon z takimi samymi parametrami co konkurencja w nowej obudowie?

Nokia N9 – pierwszy smartfon z systemem MeeGo

Firma Nokia zapowiedziała oficjalnie swój pierwszy model smartfona, opartego na programowej platformie MeeGo. Urządzenie oznaczone symbolem N9 reklamowane jest sloganem „Pure Touch”. Oznacza to, że nowa Nokia pozbawiona jest jakichkolwiek fizycznych przycisków na przednim panelu. Czy nowe urządzenie wyróżnia się na tle konkurencji?

Praktyki banków naruszające zbiorowe interesy konsumentów

W polskim sektorze bankowym dominują duże banki, dysponujące rozległym zapleczem kadrowym równoznacznym z dostępem do specjalistycznej wiedzy ekonomicznej i prawniczej. W relacjach z konsumentami, często niebędącymi w stanie w pełni zrozumieć treści podpisywanej umowy, banki wykorzystują swoją uprzywilejowaną pozycję, co w pewnych okolicznościach może być uznane za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów.

Nadzór i kontrola w spółce z o.o. - porada

Pojęcia kontrola i nadzór używane są zamiennie, mimo że niosą za sobą inną treść. Różnice doskonale widać na przykładzie spółki z o.o., gdzie można rozróżnić uprawnienia kontrolne, przysługując wspólnikom, komisji rewizyjnej, a także radzie nadzorczej, jak i uprawnienia w zakresie nadzoru, w które wyposażona jest rada nadzorcza.

Jak dokumentować usługi, których miejscem świadczenia jest kraj inny niż Polska?

W myśl art. 15. ust. 1. ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności, a także osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju.

Umowa o współpracy między firmami

Umowa o współpracy między firmami stanowi jedną z popularniejszych umów stosowanych między przedsiębiorcami. Umowa o współpracy między firmami pozwala firmom na świadczenie usług kontrahentom prowadzącym działalność gospodarczą. Ekspert podpowiada jakie są cechy umowy o współpracy między firmami.

Odpowiedzialność z tytułu czynu nieuczciwej konkurencji - porada

Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji wprowadziła do polskiego systemu prawa pojęcie czynu nieuczciwej konkurencji. Taki czyn popełnić może wyłącznie przedsiębiorca w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, godząc przy tym w interesy innego przedsiębiorcy lub klienta, z którym to faktem ustawa wiąże określone konsekwencje natury cywilnej i karnej.

Kondycja finansowa kontrahentów - skąd czerpać wiedzę?

Weryfikacja kondycji finansowej kontrahentów przed zawarciem umowy, to jeden z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania zatorom płatniczym. Ekspert radzi jak skutecznie sprawdzić kondycję finansową kontrahentów.

Małe spółki nie są w formie

W maju GPW dobrze wypadała na tle rozwiniętych rynków akcji i rynków wschodzących. Niestety nie może pochwalić się podobnymi wynikami w ostatnich dniach. Nasz parkiet po raz kolejny wykazał się słabością we wtorek.

Sony Ericsson Xperia active – telefon dla aktywnych

Firma Sony Ericsson zaprezentowała nowy telefon o nazwie Xperia active. Urządzenie skierowane jest do osób, które preferują aktywny styl życia i wymagają od telefonu nieco większej odporności i dodatkowych funkcji. Urządzenie wyposażono w wyświetlacz o przekątnej 3 cali i system operacyjny Google Android Gingerbread 2.3. Czym jeszcze charakteryzuje się to urządzenie?

E FUN Nextbook Premium 7 - czy nowy gracz na rynku pokaże coś ciekawego?

Mało znana na rynku firma E FUN uruchomiła sprzedaż nowego modelu tabletu. Na pierwszy rzut oka nowy tablet jest taki, jak większość: system Android i ekran dotykowy o przekątnej 7 cali. Czy producent czymś zachęci potencjalnych klientów?

Tablet Gigabyte S1080 – już niebawem dostępny na kolejnych rynkach na świecie

Firma Gigabyte już wkrótce wprowadzi swój nowy tablet S1080P na kolejne rynki. Od niedawna tablet dostępny jest już w Japonii, ale już niebawem trafi także między innymi do Ameryki Północnej. Urządzenie zostało wyposażone w 10-calowy ekran i pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Windows. Co jeszcze oferuje nowe urządzenie?

Nowy tablet z Androidem 3.2 od Huawei

Firma Huawei mająca swą siedzibę w Chinach do tej pory była znana głównie z produkcji dobrej jakości modemów. Od niedawna firma ta weszła na rynek tabletów. Kolejnym krokiem była zapowiedź nowego modelu tabletu opartego na dwurdzeniowym układzie SoC firmy Qualcomm. Ciekawostką jest fakt, że nowe urządzenie będzie pracować pod kontrolą systemu operacyjnego Google Android "Honeycomb" 3.2.

Jak zwiększyć efektywność portfela dzięki spółkom, notowanym na New Connect?

Przyjęło się myśleć oddzielnie o rynku giełdowym i New Connect. Dlaczego jednak konstruowanie portfela według kryterium branżowego na obu rynkach może przynieść podobne efekty? Ekspert dokonał porównania stóp zwrotu z indeksów branżowych na GPW i New Connect.

Umowa komisu i kontrakt estymatoryjny - zastosowanie handlowe

Umowa komisu i kontrakt estymatoryjny coraz częściej znajdują zastosowanie wśród przedsiębiorców. Ich popularność wynika z przystępności rozwiązań, które wprowadzają, w szczególności dla małych firm. Ekspert wyjaśnia w jaki sposób stosować umowę komisu i kontrakt estymatoryjny.

Wydatki na modernizację środka trwałego - opodatkowanie

Środki trwałe ulegają stopniowemu zużyciu. Ekspert podpowiada w jaki sposób rozliczyć wydatki na modernizację środka trwałego.

Opodatkowanie VAT nieodpłatnych świadczeń - porada

Od 1 kwietnia 2011 roku rozszerzył się zakres przedmiotowy usług uznawanych za nieodpłatne świadczenia. Ekspert, krok po kroku, przeprowadza przez zmiany.

Ulotka reklamowa - czy warto ją stosować?

Ulotka reklamowa pozostaje wizytówką firmy. Czy warto inwestować w reklamę z jej wykorzystaniem? Eksperci podpowiadają jak promować firmę z wykorzystaniem ulotki reklamowej.

Kiedy wspólnicy spółki z o.o. mają obowiązek wniesienia dopłat?

Wnoszenia dopłat w stosunku do udziałów, wynikający z art. 177 i nast. kodeksu spółek handlowych, jest jednym z obowiązków wspólników spółki z o.o., który może mieć bezpośredni wpływ na ich sytuację ekonomiczną. Przepisy te statuują wyjątek od zasady ograniczonego przyczyniania się wspólników na rzecz spółki. Ekspert wyjaśnia na czym polega wnoszenie dopłat w stosunku do udziałów.

Obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych - porada

Wspólnik spółki z o.o. może być zobowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych. Ekspert wyjaśnia w jakich sytuacjach powtarzające się świadczenia niepieniężne będą przedmiotem zainteresowania spółki oraz na czym takie świadczenia polegają.

Wolny spadek bezrobocia w Polsce

W maju stopa bezrobocia zmniejszyła się o 0,4 proc. Jednocześnie o 13,8 proc. zwiększyła się sprzedaż detaliczna, w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym. Jak podał GUS, stopa bezrobocia w maju wyniosła 12,2 proc., podczas kiedy w kwietniu znajdowała się na poziomie 12,6 proc.

Dotacje unijne dla małych firm na debiut na NewConnect - do 50%

Debiutem na NewConnect nie należy do tanich. Koszty mogą zostać jednak częściowo pokryte dotacjami unijnymi dla małych firm. O jakich dotacjach mowa?

Jak sfinansować własną działalność gospodarczą?

Zakładasz własną firmę? Potrzebujesz środków na jej rozkręcenie? Eksperci podpowiadają, jakie możliwości finansowania zaoferuje Ci bank.

REKLAMA