Głównym czynnikiem, który ma wpływ na rozwój nowego bądź już obecnego na rynku banku, jest odpowiedź na pytanie, jaką formę bankowości przyjąć. Czy wchodząc na rynek, nowy bank powinien funkcjonować wyłącznie w Internecie, czy może prowadzić równocześnie działalność stacjonarnych oddziałów? Wybór formy funkcjonowania jest kwestią strategii i planów danego banku. Problem ten tyczy się nie tylko banków nowych, wchodzących na rynek, ale i takich, które zamierzają rozszerzyć pole swojej działalności.
W każdej dziedzinie naszego codziennego życia, na przełomie kilku lat, nastąpiła wielka przemiana. Kiedyś żeby złożyć wniosek o kredyt, wypłacić pieniądze lub dokonać przelewu, musieliśmy spędzić kilka godzin w banku, dziś potrzebny jest do tego komputer i dosłownie kilka chwil. Ale to nie wszystko. Na przełomie kilku lat zakres usług dostępnych przez Internet znacząco się rozszerzył. Pojawiły się możliwości przeprowadzania coraz to bardziej skomplikowanych operacji, które przypisane były wcześniej tylko tradycyjnym placówkom. Czy banki elektroniczne zajmują się tylko pieniędzmi?
Technologia nieubłaganie prze do przodu, czy tego chcemy czy nie. Niemal każda z dziedzin życia została dość istotnie zmieniona na przestrzeni lat. Niezwykły postęp widać głównie w świecie ogólnie pojętej elektroniki. Telefonia komórkowa, internet i telewizja ciągle się rozwijają i rozszerzają na inne szczeble przemysłu. Jedną z takich dziedzin jest bez wątpienia bankowość. Kiedyś, żeby załatwić coś w banku, trzeba było udać się osobiście do placówki, rezerwując sobie wcześniej kilka godzin na stanie w kolejce, obsługę i formalności. Dziś nie jest żadną nowością zawarcie kredytu nie wychodząc z domu. W jaki sposób? I tutaj otworem stoi świat bankowości elektronicznej. Przyjrzyjmy się bliżej bankowości internetowej, zaczynając od genezy powstania.
Często można się spotkać z opinią, iż osoby prowadzące własną działalność gospodarczą mają znacznie łatwiejsze życie niż zwykli pracownicy etatowi. Powodów tego przekonania jest wiele np. brak osoby pełniącej nadzór nad nami, stosunkowo elastyczne godziny pracy, czy znacznie większe zarobki z racji bycia szefem. Jednak , dla tych, którzy prowadzą własną firmę, bądź mieli okazję tego doświadczyć rzeczywistość niejednokrotnie bywa całkowicie odmienna, a powyższe hasła stają się jedynie zwykłymi mitami.
Dysk twardy, mimo mylnie sugerującej nazwy jest urządzeniem bardzo delikatnym i niestety czasem również zawodnym. Czasami zdarza się tak, że w najmniej oczekiwanym momencie dysk odmawia posłuszeństwa a wszelkie zapisane na nim dane ulatniają się bezpowrotnie. Dlatego też, jeśli chcemy uniknąć przykrych skutków awarii twardego dysku, warto wyposażyć się w narzędzie, które na bieżąco będzie kontrolować jego pracę i w porę ostrzeże o nadchodzącym zagrożeniu.
Wyobraźmy sobie taką sytuację. W naszym komputerze lub w komputerze firmowym, który do tej pory działał bez zarzutu zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Nagle podczas pracy, na ekranie wyskakuje okno o zainfekowaniu wirusem. Zazwyczaj wyświetlone okienko zawiera bardzo złe dla nas informacje. Program informuje, że w komputerze jest wiele wirusów, a nasze dane mogą być za chwilę skasowane. Niezwłocznie potrzebujemy pomocy, i taką pomoc oferuje właśnie program, który wyświetla nam to przerażające ostrzeżenie. Dla wielu osób taki scenariusz może być znajomy. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji?
Kontrola. To słowo niejednemu przedsiębiorcy spędza sen z powiek. Jak wiadomo, kontrola nie jest niczym przyjemnym, nawet jeżeli wiemy, że w naszej firmie wszystko jest jak należy. Jednak sama obecność osób kontrolujących jest stresująca i powoduje dezorganizację pracy księgowych. Kontrola nie może być „samowolką” organu kontroli, przedsiębiorca też ma swoje prawa, ale jakie?
Dobrze mieć wśród znajomych na Facebooki kolegów i koleżanki z pracy, klientów, kontrahentów czy nawet samego szefa. Niekiedy jednak ta znajomość może być kłopotliwa, dlatego też, warto aby nie wiedzieli oni kiedy jesteśmy zalogowani na swoim profilu. Zobaczmy, jak w prosty sposób ukryć swoją obecną przed współpracownikami.
Każdy użytkownik komputera, który posiada na dyskach zapisane ważne dane, zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest regularne archiwizowanie własnych danych. Dotyczy to przede wszystkim takich elementów, których nie da się zastąpić, np. zdjęć rodzinnych, zapisanych efektów własnej pracy, filmów etc. Co prawda gromadzenie kopii zapasowych na zewnętrznym twardym dysku lub nagrywanie ich na nośniki CD lub DVD i przechowywanie w szafie pozwoli nam łatwo i szybko przywrócić pliki w razie awarii twardego dysku. Jednak pamiętajmy, że w ten sposób tworzymy archiwum przenośne, które może zostać uszkodzone, skradzione lub zgubione. Jak się przed tym uchronić?
Często bywa tak, że z jednego komputera korzysta kilka osób. Zdarza się tak szczególnie w firmach i przedsiębiorstwach. Dlatego też, jeśli z komputera korzysta więcej niż jedna osoba, czasem warto zablokować dostęp do wybranych programów. Bardzo popularne jest blokowanie różnych programów przeznaczonych do komunikacji. Dlatego też, jeśli osoby korzystające z tego samego komputera co my nadużywają tego typu oprogramowania, w prosty sposób można zablokować konkretne aplikacje. Można skorzystać z funkcji oferowanych przez Windows, ale jeśli nie jesteśmy zaznajomieni z ich działaniem warto sięgnąć po pomocne oprogramowanie.
LiveView to niewielki gadżet, którego głównym zadaniem jest możliwość śledzenia tego, co dzieje się w naszym telefonie. Dla jednych może wydawać się to zbędnym dodatkiem, dla innych jednak takie urządzenie to ogromna wygoda i funkcjonalność. Jeśli jesteśmy w podróży, nawet w zatłoczonym autobusie, wystarczy wyjąć z kieszeni to maleństwo żeby dowiedzieć się, czy ktoś do nas dzwonił lub pisał. Jest to świetna alternatywa, jeśli telefon nosimy schowany w teczce lub plecaku. Co jeszcze oferuje LiveView?
Założenie firmy transportowej, podobnie jak każdego innego biznesu, ma swoje plusy i minusy. Ogromne znaczenie w tym biznesie ma niewątpliwie cena ropy na rynkach światowych, im jest niższa tym dla firmy lepiej, im wyższa pojawiają się trudności, gdyż jak wynika z różnych badań aż ok. 60% wszystkich kosztów przedsiębiorstwa transportowego stanowi paliwo.
Gdy przedsiębiorca słyszy słowo leasing, jego pierwsze skojarzenie to wynajem samochodu. Dzieje się tak, ponieważ w kategorii działalności gospodarczej częstym zabiegiem racjonalizacji kosztów, stosowanym przez przedsiębiorców, jest właśnie branie samochodu w leasing. Nie jest to jednak jedyny wariant, bowiem alternatywnym rozwiązaniem wobec leasingu jest najem długoterminowy. Która opcja jest lepsza? Jakie są różnice?