REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy biegły rewident odpowiada za sprawozdanie finansowe?

Magdalena Czajka
Jeżeli w wyniku działania bądź zaniechania biegłego rewidenta jednostka poniesie szkodę, to biegły będzie odpowiadał cywilnie.
Jeżeli w wyniku działania bądź zaniechania biegłego rewidenta jednostka poniesie szkodę, to biegły będzie odpowiadał cywilnie.

REKLAMA

REKLAMA

Biegły rewident zajmuje się badaniem sprawozdań finansowych w jednostkach, które takiemu badaniu podlegają. Sprawozdanie finansowe jest niczym innym jak przedstawieniem wyników finansowych jednostki, dokonywanym z reguły na koniec roku. Jednak co dzieje się w sytuacji, gdy biegły rewident sporządzi opinię niezgodną ze stanem faktycznym? Czy za to odpowiada?

Biegłym rewidentem może być tylko osoba wpisana do rejestru biegłych rewidentów. Musi ona spełniać szereg warunków, w szczególności ukończyć wyższe studia, odbyć roczna praktykę w zakresie rachunkowości, a także co najmniej dwuletnią aplikację. Zawód ten, z pewnością, cechuje wysoki stopień wykwalifikowania i profesjonalizm działania.

REKLAMA

REKLAMA

Przy wykonywaniu swojej pracy biegły rewident jest obowiązany kierować się zasadami etyki zawodowej. Przede wszystkim ma być bezstronny i niezależny oraz wykonywać swoje zadania z uwzględnieniem zasady uczciwości. Za swoje działania ponosi trojakiego rodzaju odpowiedzialność, tzn. odpowiedzialność dyscyplinarną, cywilną i karną.

Odpowiedzialność dyscyplinarną biegły rewident ponosi w sytuacji, gdy podczas wykonywania swoich czynności naruszył bezpośrednio dobro prawne jednostki swoim postępowaniem. Naruszenie dobra prawnego występuje, gdy postępowanie biegłego rewidenta jest sprzeczne z przepisami prawa, zasadami etyki zawodowej i zasadą niezależności, a także standardami rewizji finansowej.

Oprócz kar dyscyplinarnych w postaci upomnienia, nagany czy kary pieniężnej, bardziej dotkliwymi, w mojej ocenie, jest zakaz wykonywania czynności rewizji finansowej od roku do trzech lat i wydalenia z samorządu biegłych rewidentów.

Polecamy: serwis Biuro rachunkowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jeżeli w wyniku działania bądź zaniechania biegłego rewidenta jednostka poniesie szkodę, to biegły będzie odpowiadał cywilnie. Jednostka poszkodowana, w takim wypadku, może ubiegać się o odszkodowanie. Wysokość tego odszkodowania jest uzależniona od jednostki, w której biegły rewident badał sprawozdanie finansowe.

Oprócz tych dwóch rodzajów odpowiedzialności biegły rewident odpowiada również karnie. Wynika to z ustawy o rachunkowości. I tak biegły rewident, który sporządził niezgodną ze stanem faktycznym opinie o sprawozdaniu finansowym i księgach rachunkowych jednostki lub sytuacji finansowo- majątkowej tej jednostki, które stanowiły podstawę sporządzenia tej opinii, podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do dwóch lat.

Może również podlegać tym dwóm karom łącznie. W przypadku nieumyślnego działania biegłego rewidenta jego odpowiedzialność ograniczona jest do kary grzywny lub ograniczenia wolności.

Polecamy: Jakie są skutki wymontowania kratki z samochodu służbowego?

Podstawa prawna:
-ustawa o rachunkowości z dnia 29 września 1994 roku, w szczególności art. 78 ( Dz.U. 1994 Nr 121 poz. 591)
-ustawa o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym z dnia 7 maja 2009 ( Dz.U. 2009 Nr 77 poz. 649)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

REKLAMA

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA