Rogueware – jak nie dać się oszukać przez fałszywy antywirus?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Czemu nagle nasz komputer stał się ofiarą takiego zmasowanego ataku internetowego robactwa? Powodem takiego stanu rzeczy może być otworzenie podejrzanego załączniku z e-maila lub odwiedzanie stron o niepewnej reputacji. Być może chcieliśmy zaoszczędzić i mamy słabej jakości program antywirusowy, być może nie aktualizowaliśmy go od tygodniu albo co gorsze, w ogóle nie posiadamy antywirusa i polegamy tylko na tym, co oferuje system Windows.
REKLAMA
Jeśli jednak myślimy, że komunikat o zastraszającej ilości wirusów przez obcy nam program jest prawdziwy, to jesteśmy w błędzie. To właśnie ten komunikat jest generowany przez szkodliwe oprogramowanie. Niestety, nasz komputer został zainfekowany, a szkodnik wyświetla, co chwilę kolejne komunikaty z coraz gorszymi „danymi” na temat naszego komputera. Zazwyczaj „pomocny program” proponuje sprawdzenie komputera super-skanerem antywirusowym. Podejrzany antywirus najczęściej specjalnie zwalnia komputer i blokuje niektóre aplikacje. Oczywiście szkodliwy program zasugeruje instalację programu zabezpieczającego przed wykrytymi zagrożeniami. Rzecz jasna proponowany program w rzeczywistości jest szkodliwym oprogramowaniem, najczęściej do wykradania danych i śledzenia w sieci. Jeśli powyższe scenariusze zgadzają się z tym, co mamy w swoim komputerze mamy do czynienia z rogueware, czyli fałszywym antywirusem.
Zobacz również: Fałszywe HotSpoty WiFi – czy są groźne?
REKLAMA
Przed takim zagrożeniem uchroni nas dobrej jakości, sprawdzony antywirus wraz z dodatkowym oprogramowaniem. Jeśli jednak popełniliśmy błąd i zainstalowaliśmy zgodnie z sugestiami fałszywego programu inne szkodliwe aplikacje, będziemy mieć problemy z usunięciem tylu śmieci. Zazwyczaj po instalacji takiego fałszywego oprogramowania, nasz prawdziwy antywirus przestanie działać. Charakterystyczną cechą programów rogueware jest wyłączanie wszystkich systemów zabezpieczających zainstalowanych na komputerze. Tak czy inaczej mamy spore szanse na pokonanie szkodnika.
Po pierwsze przeskanujmy komputer sprawdzonym skanerem online. Tu też istnieje pewne ryzyko, ale jeśli poradzimy się na forum komputerowym, na pewno ktoś doradzi nam sprawdzony skaner. Taki skaner znajdzie problem i będziesz wiedzieć, z czym masz do czynienia. Wtedy rozwiązanie być może znajdziesz na stronach dedykowanych takim sytuacjom. Być może będzie konieczne użycie specjalnego programu do usunięcia zagrożenia. Często trzeba modyfikować rejestr, tylko po to, żeby uruchomić skaner antywirusowy. Pamiętajmy, że to jedno z najpoważniejszych zagrożeń, a jeśli szkodnik dokonał poważniejszych szkód w systemie, być może jedynym rozwiązaniem będzie formatowanie dysku i instalacja świeżego systemu operacyjnego.
Zobacz również: Wi-Fi/WLAN/WAN/ WWAN – co to wszystko znaczy?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.