Co leasingobiorca powinien wiedzieć przed zawarciem umowy
REKLAMA
REKLAMA
Przy podejmowaniu decyzji o finansowaniu powinniśmy również odnieść się do zdarzeń, których nie da się przewidzieć w chwili jej podejmowania.
REKLAMA
Po pierwsze powinniśmy przeanalizować nasze potrzeby i ze względu na nie dobrać odpowiedni rodzaj finansowania. Należy również zastanowić się czy rozważamy wcześniejsze niż planowane zakończenie finansowania.
REKLAMA
Sprawa ta jest dość istotna ponieważ na rynku istnieją zarówno formy finansowania, z których możemy zrezygnować kiedy nasza sytuacja budżetowa na to pozwala. Niektóre pozwalają na odstąpienie od umowy bez ponoszenia istotnych kosztów. Są jednak również takie produkty, przy których przedterminowa rezygnacja wiąże się z dużym nakładem finansowym.
W przypadku leasingu przedterminowe odstąpienie od umowy nie generuje automatycznie dodatkowych kosztów z tego tytułu. Musimy być jednak przygotowani na dodatkowe koszty wynikające z przepisów podatkowych. Takie obciążenia mogą zaistnieć kiedy leasingobiorca chce nabyć przedmiot leasingu przed przed upływem okresu na który została zawarta umowa.
Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ w takim wypadku finansujący może zostać zmuszony do ustalenia przychodu z tytułu przedterminowej sprzedaży przedmiotu leasingu na poziomie rynkowym, a nie z wysokości wynikającej z przyjętej ceny sprzedaży. Z oczywistych względów jest ona niższa niż aktualna wartość rynkowa przedmiotu leasingu. Tę kwestię szczegółowo reguluje umowa leasingu.
Przy przedterminowym zakończeniu umowy finansujący określa nową cenę sprzedaży poleasingowej. Będzie ona oczywiście wyższa niż ta przewidywania pierwotnie, ponieważ leasingobiorca dokonał mniejszej spłaty części kapitałowej. Natomiast łączna suma opłat leasingowych ulegnie zmniejszeniu ponieważ koszty finansowania zakupu również się pomniejszyły, z tytułu skrócenia okresu finansowania. Oprócz dodatkowych kosztów przy skróceniu okresu finansowania istnieją inne mające wpływ na na ryzyko korzystającego z leasingu.
Polecamy: Ile kosztuje założenie spółki z o.o.
Elementy zewnętrzne to na przykład potencjalne zmiany na rynku. Zaliczamy do nich zwiększenie konkurencji czy konieczność częstego unowocześniania asortymentu sprzedaży.
REKLAMA
Elementy wewnętrzne to między innymi płynność finansowa, możliwości dystrybucyjne, przyjęta strategia rozwoju przedsiębiorstwa czy możliwości zatrudnionego personelu. Ryzykowny jest również nieodpowiedni dobór przedmiotu leasingu np. za mała lub za duża wydajność względem rzeczywistych potrzeb.
Przy umowie leasingu musimy również pamiętać o konsekwencjach, które będziemy musieli ponieść w przypadku niewypełnienia obowiązków, które z niej wynikają. W takim wypadku finansujący może rozwiązać umowę leasingu. Warto także wiedzieć, że przejęcie przedmiotu leasingu nie zwalnia z zaległych oraz pozostałych do zakończenia umowy rat leasingowych. W momencie rozwiązania umowy stają się one bowiem wymagalne, to znaczy, że finansujący ma prawo dochodzić ich zapłaty. Również na drodze sądowej.
Polecamy: serwis Mała firma
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.