REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co leasingobiorca powinien wiedzieć przed zawarciem umowy

Katarzyna Gara
Co leasingobiorca powinien wiedzieć przed zawarciem umowy
Co leasingobiorca powinien wiedzieć przed zawarciem umowy

REKLAMA

REKLAMA

Wybierając określoną formę finansowania musimy przeanalizować szereg czynników. Po pierwsze powinniśmy określić aktualne możliwości finansowe oraz przewidywane potrzeby czyli wielkość zaangażowania kapitałowego.

Przy podejmowaniu decyzji o finansowaniu powinniśmy również odnieść się do zdarzeń, których nie da się przewidzieć w chwili jej podejmowania.

REKLAMA

Po pierwsze powinniśmy przeanalizować nasze potrzeby i ze względu na nie dobrać odpowiedni rodzaj finansowania. Należy również zastanowić się czy rozważamy wcześniejsze niż planowane zakończenie finansowania.

REKLAMA

Sprawa ta jest dość istotna ponieważ na rynku istnieją zarówno formy finansowania, z których możemy zrezygnować kiedy nasza sytuacja budżetowa na to pozwala. Niektóre pozwalają na odstąpienie od umowy bez ponoszenia istotnych kosztów. Są jednak również takie produkty, przy których przedterminowa rezygnacja wiąże się z dużym nakładem finansowym.

W przypadku leasingu przedterminowe odstąpienie od umowy nie generuje automatycznie dodatkowych kosztów z tego tytułu. Musimy być jednak przygotowani na dodatkowe koszty wynikające z przepisów podatkowych. Takie obciążenia mogą zaistnieć kiedy leasingobiorca chce nabyć przedmiot leasingu przed przed upływem okresu na który została zawarta umowa.

Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ w takim wypadku finansujący może zostać zmuszony do ustalenia przychodu z tytułu przedterminowej sprzedaży przedmiotu leasingu na poziomie rynkowym, a nie z wysokości wynikającej z przyjętej ceny sprzedaży. Z oczywistych względów jest ona niższa niż aktualna wartość rynkowa przedmiotu leasingu. Tę kwestię szczegółowo reguluje umowa leasingu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy przedterminowym zakończeniu umowy finansujący określa nową cenę sprzedaży poleasingowej. Będzie ona oczywiście wyższa niż ta przewidywania pierwotnie, ponieważ leasingobiorca dokonał mniejszej spłaty części kapitałowej. Natomiast łączna suma opłat leasingowych ulegnie zmniejszeniu ponieważ koszty finansowania zakupu również się pomniejszyły, z tytułu skrócenia okresu finansowania. Oprócz dodatkowych kosztów przy skróceniu okresu finansowania istnieją inne mające wpływ na na ryzyko korzystającego z leasingu.

Polecamy: Ile kosztuje założenie spółki z o.o.

Elementy zewnętrzne to na przykład potencjalne zmiany na rynku. Zaliczamy do nich zwiększenie konkurencji czy konieczność częstego unowocześniania asortymentu sprzedaży.

REKLAMA

Elementy wewnętrzne to między innymi płynność finansowa, możliwości dystrybucyjne, przyjęta strategia rozwoju przedsiębiorstwa czy możliwości zatrudnionego personelu. Ryzykowny jest również nieodpowiedni dobór przedmiotu leasingu np. za mała lub za duża wydajność względem rzeczywistych potrzeb.

Przy umowie leasingu musimy również pamiętać o konsekwencjach, które będziemy musieli ponieść w przypadku niewypełnienia obowiązków, które z niej wynikają. W takim wypadku finansujący może rozwiązać umowę leasingu. Warto także wiedzieć, że przejęcie przedmiotu leasingu nie zwalnia z zaległych oraz pozostałych do zakończenia umowy rat leasingowych. W momencie rozwiązania umowy stają się one bowiem wymagalne, to znaczy, że finansujący ma prawo dochodzić ich zapłaty. Również na drodze sądowej.

Polecamy: serwis Mała firma

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA