REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co leasingobiorca powinien wiedzieć przed zawarciem umowy

Katarzyna Gara
Co leasingobiorca powinien wiedzieć przed zawarciem umowy
Co leasingobiorca powinien wiedzieć przed zawarciem umowy

REKLAMA

REKLAMA

Wybierając określoną formę finansowania musimy przeanalizować szereg czynników. Po pierwsze powinniśmy określić aktualne możliwości finansowe oraz przewidywane potrzeby czyli wielkość zaangażowania kapitałowego.

Przy podejmowaniu decyzji o finansowaniu powinniśmy również odnieść się do zdarzeń, których nie da się przewidzieć w chwili jej podejmowania.

REKLAMA

Po pierwsze powinniśmy przeanalizować nasze potrzeby i ze względu na nie dobrać odpowiedni rodzaj finansowania. Należy również zastanowić się czy rozważamy wcześniejsze niż planowane zakończenie finansowania.

REKLAMA

Sprawa ta jest dość istotna ponieważ na rynku istnieją zarówno formy finansowania, z których możemy zrezygnować kiedy nasza sytuacja budżetowa na to pozwala. Niektóre pozwalają na odstąpienie od umowy bez ponoszenia istotnych kosztów. Są jednak również takie produkty, przy których przedterminowa rezygnacja wiąże się z dużym nakładem finansowym.

W przypadku leasingu przedterminowe odstąpienie od umowy nie generuje automatycznie dodatkowych kosztów z tego tytułu. Musimy być jednak przygotowani na dodatkowe koszty wynikające z przepisów podatkowych. Takie obciążenia mogą zaistnieć kiedy leasingobiorca chce nabyć przedmiot leasingu przed przed upływem okresu na który została zawarta umowa.

Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ w takim wypadku finansujący może zostać zmuszony do ustalenia przychodu z tytułu przedterminowej sprzedaży przedmiotu leasingu na poziomie rynkowym, a nie z wysokości wynikającej z przyjętej ceny sprzedaży. Z oczywistych względów jest ona niższa niż aktualna wartość rynkowa przedmiotu leasingu. Tę kwestię szczegółowo reguluje umowa leasingu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy przedterminowym zakończeniu umowy finansujący określa nową cenę sprzedaży poleasingowej. Będzie ona oczywiście wyższa niż ta przewidywania pierwotnie, ponieważ leasingobiorca dokonał mniejszej spłaty części kapitałowej. Natomiast łączna suma opłat leasingowych ulegnie zmniejszeniu ponieważ koszty finansowania zakupu również się pomniejszyły, z tytułu skrócenia okresu finansowania. Oprócz dodatkowych kosztów przy skróceniu okresu finansowania istnieją inne mające wpływ na na ryzyko korzystającego z leasingu.

Polecamy: Ile kosztuje założenie spółki z o.o.

Elementy zewnętrzne to na przykład potencjalne zmiany na rynku. Zaliczamy do nich zwiększenie konkurencji czy konieczność częstego unowocześniania asortymentu sprzedaży.

REKLAMA

Elementy wewnętrzne to między innymi płynność finansowa, możliwości dystrybucyjne, przyjęta strategia rozwoju przedsiębiorstwa czy możliwości zatrudnionego personelu. Ryzykowny jest również nieodpowiedni dobór przedmiotu leasingu np. za mała lub za duża wydajność względem rzeczywistych potrzeb.

Przy umowie leasingu musimy również pamiętać o konsekwencjach, które będziemy musieli ponieść w przypadku niewypełnienia obowiązków, które z niej wynikają. W takim wypadku finansujący może rozwiązać umowę leasingu. Warto także wiedzieć, że przejęcie przedmiotu leasingu nie zwalnia z zaległych oraz pozostałych do zakończenia umowy rat leasingowych. W momencie rozwiązania umowy stają się one bowiem wymagalne, to znaczy, że finansujący ma prawo dochodzić ich zapłaty. Również na drodze sądowej.

Polecamy: serwis Mała firma

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA