Czy warto przejąć leasing?
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli deklarowany do przejęcia leasingu pojazd jest w odpowiadającym Ci stanie technicznym, to przede wszystkim postaraj się wycenić jego wartość rynkową np. poprzez zebranie informacji o cenach pojazdów o zbliżonych parametrach.
REKLAMA
W międzyczasie, od osoby chcącej scedować umowę uzyskaj informację, czy są jakieś zaległości płatnicze, jaka jest wielkość miesięcznej raty (netto/brutto), ile opłat pozostało do końca leasingu i jaki jest wykup. Jeżeli suma wszystkich pozostałych opłat leasingowych wraz z wartością ewentualnego odstępnego będzie mniejsza niż 100-110% zbadanej przez Ciebie wartości rynkowej tego pojazdu to można rozważać przejęcie leasingu.
Polecamy: Ceny transferowe - jak przygotować firmę do kontroli podatkowej
Musisz mieć jednak świadomość, że cesja nie jest wcale taka prosta. Jeżeli nie znasz osoby, która ceduje leasing, to trudny do ustalenia (bez ryzykowania przez którąś ze stron) będzie moment rozliczenia odstępnego. Jeżeli odstępne miałoby być w formie gotówki to musisz uwzględnić to w kalkulacji opłacalności.
Polecamy: Czym jest opłata leasingowa
Firma leasingowa nie ponosi żadnej odpowiedzialności za uzgodnienia pomiędzy stronami cesji co do stanu technicznego pojazdu, jego wyposażenia i rozliczeń, które nie są związane bezpośrednio z umową leasingową.
Jeżeli już zdecydujesz się na przejęcie leasingu to musisz konkretnie ustalić od jakiej raty go przejmujesz i koniecznie powiąż te ustalenia z warunkiem spłaty ewentualnych zaległości na umowie, z terminem załatwienia cesji i momentem przekazania pojazdu.
Polecamy: Jakie korzyści dają karty paliwowe
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.