reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Blog firmowy > Modele banków internetowych - jak to wygląda w praktyce?

Modele banków internetowych - jak to wygląda w praktyce?

Głównym czynnikiem, który ma wpływ na rozwój nowego bądź już obecnego na rynku banku, jest odpowiedź na pytanie, jaką formę bankowości przyjąć. Czy wchodząc na rynek, nowy bank powinien funkcjonować wyłącznie w Internecie, czy może prowadzić równocześnie działalność stacjonarnych oddziałów? Wybór formy funkcjonowania jest kwestią strategii i planów danego banku. Problem ten tyczy się nie tylko banków nowych, wchodzących na rynek, ale i takich, które zamierzają rozszerzyć pole swojej działalności.

Podstawowym typem banku elektronicznego, jest tradycyjna placówka z możliwością dostępu do konta przez Internet. Polega to na wykorzystaniu Internetu przez tradycyjne banki, jako kolejnego kanału dystrybucji produktów i usług. Jest to dość popularne rozwiązanie stosowane dziś przez większość banków. Umożliwia to klientom na komunikacje z bankiem poprzez Internet, często bez dodatkowych opłat czy konieczności otwierania nowego rachunku. Należy jedynie wypełnić stosowny formularz w jednym z oddziałów, aby usługa dostępu przez sieć stała się aktywna. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania dla klienta jest natomiast fakt, iż może on korzystać z różnych kanałów dostępu w zależności od potrzeb i sytuacji, w jakiej się znajduje. Jeszcze parę lat temu oferowanie usług przez Internet świadczyło o nowoczesności banku. Dziś jest raczej czymś oczywistym i oczekiwanym przez klientów.

Zobacz również: Jak kontrolować pracę dysku twardego?

Kolejnym typem bankowości jest internetowy oddział tradycyjnego banku. Polega to na wydzieleniu odrębnego, niezależnego oddziału, który odpowiedzialny jest za usługi w sieci. Jest to mniej wygodne od poprzedniej formy. Należy bowiem otworzyć kolejny rachunek w oddziale internetowym. Jednak z drugiej strony oferta oddziału internetowego może być dużo korzystniejsza. Jest to swego rodzaju połączenie zalet banku tradycyjnego i czysto internetowego z pewnymi wadami m. in. konieczność otwarcia nowego rachunku.

Kolejnym modelem banku jest bank czysto wirtualny. Jest to instytucja działająca wyłącznie w Internecie, nieposiadająca tradycyjnych oddziałów oraz co oczywiste zatrudniająca znacznie mniej pracowników. Oczywiście wszelkie operacje finansowe wykonywane przez klientów oraz kontakt z bankiem odbywają się poprzez Internet. Oprócz tego, niektóre z banków internetowych wykorzystują dodatkowo inne elektroniczne kanały dystrybucji, które mają stanowić jedynie formę wsparcia np. telefon. Aby otworzyć rachunek w banku internetowym, należy wydrukować umowę udostępnioną na stronie banku, a następnie po zapoznaniu się z nią i podpisaniu wysłać na adres siedziby banku. Po kilku dniach nastąpi otwarcie konta i aktywacja dostępu do niego przez sieć. 

Zobacz również: Rogueware – jak nie dać się oszukać przez fałszywy antywirus?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patforma dla frachtu morskiego, kolejowego i lotniczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama