Modele banków internetowych - jak to wygląda w praktyce?
REKLAMA
REKLAMA
Podstawowym typem banku elektronicznego, jest tradycyjna placówka z możliwością dostępu do konta przez Internet. Polega to na wykorzystaniu Internetu przez tradycyjne banki, jako kolejnego kanału dystrybucji produktów i usług. Jest to dość popularne rozwiązanie stosowane dziś przez większość banków. Umożliwia to klientom na komunikacje z bankiem poprzez Internet, często bez dodatkowych opłat czy konieczności otwierania nowego rachunku. Należy jedynie wypełnić stosowny formularz w jednym z oddziałów, aby usługa dostępu przez sieć stała się aktywna. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania dla klienta jest natomiast fakt, iż może on korzystać z różnych kanałów dostępu w zależności od potrzeb i sytuacji, w jakiej się znajduje. Jeszcze parę lat temu oferowanie usług przez Internet świadczyło o nowoczesności banku. Dziś jest raczej czymś oczywistym i oczekiwanym przez klientów.
REKLAMA
Zobacz również: Jak kontrolować pracę dysku twardego?
REKLAMA
Kolejnym typem bankowości jest internetowy oddział tradycyjnego banku. Polega to na wydzieleniu odrębnego, niezależnego oddziału, który odpowiedzialny jest za usługi w sieci. Jest to mniej wygodne od poprzedniej formy. Należy bowiem otworzyć kolejny rachunek w oddziale internetowym. Jednak z drugiej strony oferta oddziału internetowego może być dużo korzystniejsza. Jest to swego rodzaju połączenie zalet banku tradycyjnego i czysto internetowego z pewnymi wadami m. in. konieczność otwarcia nowego rachunku.
Kolejnym modelem banku jest bank czysto wirtualny. Jest to instytucja działająca wyłącznie w Internecie, nieposiadająca tradycyjnych oddziałów oraz co oczywiste zatrudniająca znacznie mniej pracowników. Oczywiście wszelkie operacje finansowe wykonywane przez klientów oraz kontakt z bankiem odbywają się poprzez Internet. Oprócz tego, niektóre z banków internetowych wykorzystują dodatkowo inne elektroniczne kanały dystrybucji, które mają stanowić jedynie formę wsparcia np. telefon. Aby otworzyć rachunek w banku internetowym, należy wydrukować umowę udostępnioną na stronie banku, a następnie po zapoznaniu się z nią i podpisaniu wysłać na adres siedziby banku. Po kilku dniach nastąpi otwarcie konta i aktywacja dostępu do niego przez sieć.
Zobacz również: Rogueware – jak nie dać się oszukać przez fałszywy antywirus?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.