| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Reklama > Czego dotyczy zakaz reklamy tytoniu?

Czego dotyczy zakaz reklamy tytoniu?

Ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny. Z pewnością ochrona zdrowia zarówno palaczy tytoniu i papierosów, jak i osób, które muszą dym tytoniowy wdychać stanowi przesłankę do wprowadzenie ustawowych zakazów reklamy tytoniu.

Wyroby tytoniowe to wszelkie wyprodukowane z tytoniu (rośliny tytoniowe uprawne rodzaju Nicotiana) wyroby, takie jak papierosy, cygara, cygaretki, tytoń fajkowy, machorka i inne, zawierające tytoń lub jego składniki, z wyłączeniem produktów leczniczych zawierających nikotynę.

Z kolei reklama wyrobów tytoniowych to rozpowszechnianie komunikatów, wizerunków marek wyrobów tytoniowych lub symboli z nimi związanych, a także nazw i symboli graficznych firm produkujących wyroby tytoniowe, nieróżniące się od nazw i symboli graficznych wyrobów tytoniowych, służących popularyzowaniu marek wyborów tytoniowych. Za reklamę nie uważa się informacji używanych do celów handlowych pomiędzy firmami zajmującymi się produkcją, dystrybucją i handlem wyrobami tytoniowymi.

Przeczytaj również: Czy rzucenie palenia może ułatwić zakup większego mieszkania?

Zakazane jest między innymi nadawanie reklamy wyrobów tytoniowych. Dotyczy to reklamy wyrobów tytoniowych, rekwizytów tytoniowych, produktów imitujących wyroby tytoniowe lub rekwizyty tytoniowe oraz symboli związanych z używaniem tytoniu, w zakresie regulowanym przez ustawę z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 1996 r. Nr 10, poz. 55, z późn. zm.). Zgodnie z postanowieniami tej ustawy zabroniona jest także reklama i promocja wyrobów tytoniowych, rekwizytów tytoniowych i produktów imitujących wyroby lub rekwizyty tytoniowe oraz symboli związanych z używaniem tytoniu, a w szczególności:

  • w telewizji, radiu, kinach, zakładach opieki zdrowotnej, szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych, w prasie dziecięcej i młodzieżowej, na terenie obiektów sportowo-rekreacyjnych oraz w innych miejscach publicznych,
  • w prasie innej niż wymieniona w powyżej,
  • na plakatach, w tym plakatach wielkoformatowych,
  • w środkach usług informatycznych,
  • zabronione jest także sponsorowanie przez firmy tytoniowe działalności sportowej, kulturalnej, oświatowej, zdrowotnej i społeczno-politycznej.

Polecamy serwis Samochód w firmie

Warto podkreślić, że wyżej wskazane miejsca i formy reklamy tytoniu mają jedynie charakter przykładowy, zatem innego rodzaju reklamę czy tez promocja tytoniu również uznać za zakazaną.

Nie jest dozwolone urządzanie loterii promocyjnej papierosów (tak też uznał Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie wyroku z dnia 4 kwietnia 2001 r. (sygn. akt II SA 1016/00).

Jeżeli ktoś reklamuje, promuje lub sponsoruje wyroby tytoniowe wbrew powyższym zakazom podlega grzywnie do 200.000 zł albo karze ograniczenia wolności albo obu tym karom łącznie.

15 listopada 2010 r. wprowadzony został nowy zakaz. Obecnie zabronione jest także eksponowanie w punktach sprzedaży przedmiotów imitujących opakowania wyrobów tytoniowych. Za nieprzestrzeganie tego zakazu również została przewidziana odpowiedzialność karna. Podobnie jak w przypadku innych form zakazanej reklamy tytoniu, jeżeli ktoś eksponuje w punktach sprzedaży przedmioty imitujące opakowania wyrobów tytoniowych wbrew zakazowi podlega grzywnie do 200.000 zł albo karze ograniczenia wolności albo obu tym karom łącznie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Zuzmak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »