REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przedsiębiorca w sądzie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak przedstawia się procedura w sprawach z zakresu regulacji telekomunikacji i poczty?

Jaki sąd właściwy jest w tych sprawach? Jak i gdzie wnieść odwołanie od decyzji Prezesa Urzędu? Jakie wymogi powinno spełniać odwołanie? Czy w tych sprawach przysługuje stronie skarga kasacyjna? Odpowiedzi szukaj w poniższym tekście.

Jak przedstawia się procedura w sprawach z zakresu regulacji energetyki?

Jaki sąd właściwy jest w tych sprawach? Jak i gdzie wnieść odwołanie od decyzji Prezesa Urzędu? Jakie wymogi powinno spełniać odwołanie? Czy w tych sprawach przysługuje stronie skarga kasacyjna?

Postępowanie grupowe - szanse i zagrożenia dla przedsiębiorcy

W dniu 19 lipca 2010 r. weszła w życie ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Polska regulacja stanowi odpowiednik instytucji class action, która funkcjonuje w wielu krajach świata. Od samego początku procesu legislacyjnego, zamysł wprowadzenia przedmiotowej regulacji do polskiego systemu prawnego budził niemałe kontrowersje.

Jakie działania można podjąć aby uchylić europejski nakaz zapłaty?

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej przedsiębiorcy zyskali możliwość swobodnego działania na rynku wewnętrznym. Aby równie sprawnie dochodzić roszczeń w postępowaniu przed sądem ukształtowano na mocy przepisów unijnych oraz kodeksu postępowania cywilnego, europejskie postępowanie nakazowe. Jest to postępowanie mające na celu przyspieszenie i usprawnienie dochodzenia bezspornych roszczeń.

REKLAMA

Przed sąd jakiego państwa należy wnieść pozew wszczynający europejskie postępowanie nakazowe?

Wraz z wejściem do Unii Europejskiej polscy przedsiębiorcy zyskali możliwość prowadzenia działalności międzynarodowej w ramach rynku unijnego. Aby ułatwić dochodzenie roszczeń na drodze sądowej, przepisy unijne oraz nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego powołały do życia przepisy o europejskim postępowaniu nakazowym. Postępowanie to ma na celu ułatwienie oraz przyspieszenie procedury dochodzenia roszczenia, które jest w zasadzie niewątpliwe. Wydany w nim europejski nakaz zapłaty jest akceptowany i wykonalny w każdym państwie Unii.

Czym jest europejskie postępowanie nakazowe i jakie niesie korzyści?

W związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej, rozszerzyło się pole działalności przedsiębiorców. Uzyskali oni możliwość działalności międzynarodowej w ramach rynku wspólnotowego. Jednak działalność ta może wiązać się konieczność dochodzenia swoich roszczeń od przedsiębiorcy z innego państwa. W celu usprawnienia tej procedury, w ramach nowelizacjo kodeksu postępowania cywilnego, dodane zostało europejskie postępowanie nakazowe.

Czym jest europejskie postępowanie w sprawach drobnych roszczeń?

Wejście Polski do Unii Europejskiej pozwoliło przedsiębiorcom na większą swobodę działalności na rynku wspólnotowym, również z kontrahentami z innych państw. Jednak działania te mogą się także wiązać ze sporami, które znajdą swój finał w sądach. Dlatego też konieczne było ukształtowanie postępowania, które ujednoliciłby procedurę, a jednocześnie było szybkie i oszczędne oraz łatwiejsze.

Zwrot kosztów stawienia się świadka w sądzie - w jakich przypadkach?

W postępowaniu sądowym, także gospodarczym świadkowie wezwani przez sąd do złożenia zeznań w sprawie mają prawo do zwrotu kosztów z tym związanych. W jakich przypadkach świadek może domagać się zwrotu kosztów stawiennictwa w sądzie?

REKLAMA

Zgłaszanie faktów i dowodów w postępowaniu gospodarczym

Jakie są terminy na zgłaszanie faktów i dowodów w postępowaniu sądowym? Kiedy sąd ma prawo pominąć zgłoszony przez powoda lub pozwanego dowód?

Kiedy sąd może skazać świadka na grzywnę?

W postępowaniu gospodarczym ważną rolę odgrywają świadkowie, którzy w znacznym stopniu mogą przyczynić się do rozstrzygnięcia sprawy na korzyść powoda lub pozwanego. W niektórych wypadkach sąd może skazać świadka na grzywnę lub nawet areszt nieprzekraczający tygodnia.

Kiedy sąd może zarządzić rozprawę oddzielną?

Zasadą jest, że sprawa sporna pomiędzy dwoma przedsiębiorcami toczy się w jednym postępowaniu gospodarczym. W niektórych wypadkach sąd może w takiej sprawie zarządzić przeprowadzenie rozprawy (rozpraw) oddzielnych.

Kiedy następuje odroczenie rozprawy?

Procesy sądowe, m.in. w sprawach gospodarczych trwają nieraz długie miesiące, a nawet lata. Często powodem przeciągania się procesu są same strony postępowania, które swoim zachowaniem przyczyniają się do przewlekania rozpoznania sprawy. W jakich wypadkach sąd jest zobowiązany odroczyć rozprawę?

Kto nie może być świadkiem w postępowaniu gospodarczym?

Jednym z najważniejszych dowodów w postępowaniu przed sądem, także w sprawach gospodarczych, poza dowodami z dokumentów, są zeznania świadków. Zasadą jest, że każdy, kogo zeznania są przydatne do rozstrzygnięcia sprawy może być świadkiem w postępowaniu przed sądem. Od tej zasady przepisy przewidują jednak wyjątki.

Jakie są skutki powoływania się na fakty powszechnie znane przed sądem?

Zdarza się, że w postępowaniu gospodarczym strony postępowania (powód lub pozwany) zgłaszają jako dowód fakty, które znane są powszechnie. Jakie są skutki powołania się przez strony na fakty znane powszechnie?

Rozwiązywanie sporów - arbitraż i mediacja część II

O arbitrażu pisaliśmy w pierwszej części artykułu, pora zająć się mediacją. Istotą mediacji jest znalezienie satysfakcjonującego dla stron rozwiązania z udziałem mediatora, który nie posiada kompetencji władczych i nie rozstrzyga sporu. Mediator powinien jedynie ułatwiać stronom osiągnięcie porozumienia, pomóc im doprowadzić do zawarcia ugody. Celem mediacji jest więc wypracowanie rozwiązania, które może zostać zaakceptowane przez strony.

Rozwiązywanie sporów - arbitraż i mediacja część I

Ciągłe zmiany zarówno w dziedzinie prawa, jak i sądownictwa powodują, że tradycyjne sądownictwo powszechne niestety nie nadąża za tymi zmianami, co wpływa m.in. na długość toczonych postępowań, ich skomplikowanie, jak i koszty. W związku z tym pojawiła się potrzeba stworzenia nowych, szybszych i stosunkowo tanich metod rozwiązywania sporów. Wśród metod rozwiązywania sporów wyodrębniamy: negocjacje, mediacje oraz arbitraż. W pierwszej części artykułu zajmiemy się arbitrażem.

Jak wygląda postępowanie w sprawach uznania postanowień wzorca umownego za niedozwolone?

Kontrola wzorców umownych pod względem legalności może przybrać dwie formy – konkretną i abstrakcyjną. Konkretna odbywa się na linii przedsiębiorca – konsument, zaś abstrakcyjna sprowadza się przede wszystkim do działań prewencyjnych.

Jak skorzystać z elektronicznego postępowania upominawczego (EPU)

Od 1 stycznia 2010 roku do polskiej procedury cywilnej ustawodawca wprowadził nowe, rewolucyjne postępowanie cywilne, które w całości odbywa się drogą elektroniczną. Zmiany te mają przyczynić się do sprawniejszego i szybszego rozpoznawania spraw związanych z dochodzeniem roszczeń pieniężnych jak również zmniejszenia kosztów z tym związanych.

Czym jest sąd polubowny (arbitrażowy)?

Sądy polubowne zwane inaczej sądami arbitrażowymi to prywatne sądy powołane do życia mocą woli stron. Ze względu na funkcję podobną do sądownictwa państwowego nazywamy je właśnie sądami. Ale musimy pamiętać, że sąd polubowny nie jest instytucją państwową a postępowanie w nim oparte jest o własne zasady (przedstawione poniżej) i zaliczane jest do postępowań pozasądowych.

Jakie są zasady uiszczania zaliczki na pokrycie kosztów podjęcia czynności przed sądem?

Czasami w sądzie jedna lub dwie strony sporu chcą wykonania określonych czynności, np. powołania biegłego dla ustalenia istotnych faktów dla sprawy. Jednak najczęściej wykonanie takich czynności wiąże się z wydatkami. Jakie zasady wiążą się z ponoszeniem takich wydatków? W jakim terminie należy wnieść taką zaliczkę i jakie są skutki braku jej uiszczenia w wyznaczonym terminie?

Kiedy sąd wydaje wyrok częściowy?

Co do zasady sąd wydaje jeden wyrok w jednym procesie, który rozstrzyga o całości żądania lub żądań zawartych w pozwie. W niektórych wypadkach sąd wydaje jednak wyrok częściowy.

Obowiązek zawiadamiania sądu o zmianie miejsca zamieszkania

W postępowaniu przed sądem strony muszą zadbać o zawiadamianie sądu o każdej zmianie adresu zamieszkania. Jakie skutki wiążą się z zaniechaniem tego obowiązku?

Na czym polega doręczenie zastępcze?

Co to jest doręczenie zastępcze i jakie zasady wiążą się doręczaniem zastępczym pism sądowych? Odpowiedzi szukaj w poniższym artykule.

Kiedy można domagać się sprostowania protokołu rozprawy?

Z przebiegu rozprawy sądowej sporządza się protokół. Czasem zdarza się, że w protokole protokolant sądowy nie zapisał ważnych faktów, które podała strona postępowania sądowego lub twierdzenia te zostały zapisane nieprecyzyjnie lub niejasno. W takich przypadkach można domagać się od sądu sprostowania protokołu rozprawy.

Kiedy można domagać się wyłączenia biegłego?

Biegli są powoływani przez sąd lub na wniosek strony postępowania, jeżeli do rozstrzygnięcia sprawy potrzebna jest specjalistyczna wiedza, np. z rachunkowości. Czasami biegły podlega wyłączeniu od udziału w sprawie i nie może sporządzić opinii. W jakich wypadkach i w jakim terminie można żądać wyłączenia biegłego?

W jakich sprawach i kto może wnieść skargę na przewlekłość postępowania sądowego?

Kto i kiedy może wnieść do sądu skargę na przewlekłość postępowania sądowego, np. gospodarczego? Zapoznaj się z poniższym artykułem.

Jak wygląda rozpoznanie skargi na przewlekłość postępowania przed sądem?

Jeśli przedsiębiorca złożył skargę na sąd lub na komornika, który prowadzi jego sprawę opieszale, warto wiedzieć jak wygląda rozpoznanie takiej sprawy przez sąd i jaki sąd jest właściwy do rozpoznania takiej skargi.

Wniesienie skargi na przewlekłość postępowania sądowego lub egzekucyjnego

Jeśli przedsiębiorca złożył skargę na przewlekłość postępowania prowadzonego przez sąd lub komornika, może domagać się odszkodowania za opieszałość tych organów. Jakiego odszkodowania można domagać się w takim postępowaniu? Jakie orzeczenia wydaje sąd w takim postępowaniu i czy są one zaskarżalne? Warto też wiedzieć, co można zrobić w razie przegrania takiej sprawy.

Skutki utraty statusu przedsiębiorcy przed i po wniesieniu pozwu

Postępowanie sądowe z udziałem przedsiębiorców są rozpoznawane przez sądy w trybie odrębnym, przewidzianym dla spraw gospodarczych. Czasami jednak zdarza się, że jedna lub obie strony sporu tracą swój status przedsiębiorcy, co może nastąpić zarówno przed wniesieniem pozwu do sądu, jak i po wniesieniu pozwu. Jakie skutki ma zatem utrata statusu przedsiębiorcy w kontekście przepisów o rozpoznawaniu spraw w trybie postępowania gospodarczego?

Kto może być pełnomocnikiem w postępowaniu cywilnym?

Mocodawcy może się wydawać mało istotne czy osoba występująca w jego imieniu przed sądem cywilnym posiada do tego odpowiednie uprawnienia. Co prawda nie zawsze pełnomocnikiem musi być adwokat czy radca prawny, jednak to w pozostałych przypadkach istnieje największe ryzyko niewłaściwego umocowania strony, które grozi nieważnością postępowania.

Co powinien wiedzieć pozwany w postępowaniu grupowym?

Na mocy nowej ustawy z 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym możliwe jest wytoczenie przez grupę co najmniej 10 osób pozwu w sprawach dotyczących roszczeń o ochronę konsumentów z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz z tytułu czynów niedozwolonych. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że pozwany w takiej walce ma mniejsze szanse niż w zwykłym postępowaniu. Jednak takie założenie nie wydaje się słuszne, ustawa przewiduje bowiem szereg instrumentów prawnych, które mogą pomóc pozwanemu skutecznie się bronić. O jakich instrumentach mowa?

Kiedy można dochodzić roszczeń w postępowaniu grupowym?

Od lipca bieżącego roku obowiązuje ustawa z 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Ustawa określa nową procedurę dla roszczeń dochodzonych pozwem zbiorowym a także warunki, jakie muszą być spełnione aby można było skutecznie wystąpić z takim roszczeniem. Kiedy przedsiębiorca ma podstawy by obawiać się pozwu zbiorowego – o tym koniecznie trzeba wiedzieć jeżeli klientami firmy są konsumenci.

Jakie koszty występują w mediacji?

Mediacja jest przedstawiana jako tańsza i szybsza alternatywa dla postępowania sądowego, jednak wielu przedsiębiorców może zastanawiać się, jak wysokie są koszty w mediacji.

Jakie zasady obowiązują podczas mediacji?

Mimo iż mediacja jest przedstawiana jako nieformalnego związywanie sporów, porównywalne nierzadko z negocjacjami, to należy mieć na uwadze, że zarówno strony jak i mediator są związani pewnymi zasadami, mającymi wpływ na kształt mediacji.

Czym się różni arbitraż stały od arbitrażu ad hoc?

Przedsiębiorcy, którzy podpisują umowę na rozwiązanie przyszłego sporu poprzez arbitraż często nie zdają sobie sprawy z rozróżnienia pomiędzy arbitrażem ad hoc a arbitrażem stałym. Tymczasem wybór właściwego modelu arbitrażu może spowodować, że będzie ono dostosowane do wymagań stron i spotka się z ich aprobata, niezależnie od ostatecznego rozstrzygnięcia.

Jakie są zasady udzielania pełnomocnictw przez wspólników spółek osobowych?

Wspólnicy spółek osobowych nie muszą wykonywać wszystkich czynności osobiście- część z nich mogą przekazać pełnomocnikom. Muszą jednak pamiętać o kilku kwestiach.

Jak dokonać zapisu na sąd polubowny?

W związku z rosnącą popularnością arbitrażu wśród przedsiębiorców, nie tylko zagranicznych, pojawia się kwestia skutecznego zapewnienia, że w przypadku wystąpienia konfliktu sprawa trafi przed trybunał arbitrażowy, a nie przed sąd powszechny.

Jakie uprawnienia ma arbiter w sądzie polubownym

Podobnie jak w mediacji gdzie główną postacią kontrolującą przebieg postępowania jest mediator tak w arbitrażu arbiter sprawuję pieczę nad właściwym tokiem rozstrzygnięciem sprawy. Arbitraż jednak posiada swoją odrębną charakterystykę, co wpływa na rolę arbitra w postępowaniu.

Jakie są koszty arbitrażu w postępowaniu sądowym?

Jedną z licznych zalet alternatywnych metod rozstrzygania sporu jest niewątpliwie możliwość znacznego zaoszczędzenia pieniędzy. W postępowaniu sądowym musimy być przygotowani do długiego procesowania się, ponosząc opłaty sądowe i koszty reprezentacji procesowej. Arbitraż natomiast pozwala na ograniczenie kosztów, przy czym decydująca jest wartość przedmiotu sporu. Ile zatem zapłacimy decydując się na arbitraż?

Dlaczego warto wybrać arbitraż?

Rosnąca popularność ADR, czyli Alternatywnych Rozstrzygnięć Sporu na świecie powinna skłonić niejednego przedsiębiorcę do zastanowienia się nad tą formą rozwiązywana konfliktów, również na gruncie biznesowym. Na czym dokładnie polega instytucja arbitrażu?

Co oznacza wykonalność ugody?

Niechęć przedsiębiorców wobec alternatywnych metod rozwiązywania sporu często wynika z fałszywych wyobrażeń na temat skuteczności mediacji bądź arbitrażu. W związku z możliwością poddania sporu pozasądowemu organowi i większej swobodzie w kształtowaniu możliwego porozumienia przez strony przedsiębiorcy uważają, że ugoda jest formą porozumienia się "na słowo", co, w przyszłości może zaowocować niedotrzymaniem jej warunków. Tymczasem w oczach prawa ugoda jest traktowana na równi z orzeczeniem sadowym.

Kiedy może dojść do mediacji?

Pomimo że, mediacja jest przedstawiana jako odformalizowany sposób rozwiązania sporu, strony powinny mieć na uwadze, że pewne kwestie dotyczące mediacji zostały zawarte w Kodeksie postępowania cywilnego, w odrębnym rozdziale obejmującym zarówno mediację jak i postępowanie pojednawcze. Jednym z najważniejszych regulacji jest wyznaczenie kryteriów rozpoczęcia mediacji.

Jakie zalety ma mediacja gospodarcza?

Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorca nieraz będzie musiał stawiać czoła rozmaitym trudnościom, tymi rozgrywającymi się na wokandzie sądowej. Przyczyną takiej sytuacji jest wciąż popularne przekonanie, że proces sądowy jest jedynym i skutecznym rozwiązaniem dla powstałych sporów między przedsiębiorcami. Czy jednak na pewno?

Wybierając mediację lub arbitraż - porada

Wielu przedsiębiorców w trakcie swojej działalności spotyka różnego rodzaju trudności, często spowodowane przez swoich kontrahentów. Zanim jednak udamy się do sądu, warto zastanowić się nad alternatywnymi metodami rozwiązywania lub rozstrzygania sporu.

Jak sformułować żądanie pozwu?

Każdy pozew musi zawierać dokładnie określone żądanie. W praktyce najczęściej zdarza się, że strona występuje o zasądzenie świadczenia – czyli o żądanie określonego zachowania się przez powoda.

Jak skorzystać z postępowania pojednawczego?

Celem postępowania pojednawczego jest zawarcie między stronami ugody zanim sprawa zostanie wniesiona do sądu. Postępowanie pojednawcze przeprowadza sąd w składzie jednego sędziego. Kiedy i w jakich sprawach można skorzystać z postępowania pojednawczego?

Czy sąd może zażądać przedstawienia dokumentu?

Zgodnie z art. 248 § 1 Kodeksu Postępowania Cywilnego każdy jest obowiązany do przedstawienia na zarządzenie sądu w oznaczonym terminie i miejscu dokument znajdujący się w jego posiadaniu i stanowiący dowód faktu istotnego dla rozstrzygnięcia sprawy, chyba że dokument zawiera tajemnicę państwową. Czy można uchylić się od tego obowiązku?

Czym jest dowód z dokumentu?

Mimo, że przepisy Kodeksu Postępowania Cywilnego nie zawierają definicji dokumentu, przyjmuje się, że dokumentem jest utrwalone, wyłącznie w formie pisemnej (niezależnie od materiału, na którym zostało sporządzone), uzewnętrznienie wszelkiego rodzaju spostrzeżeń, myśli, oświadczeń ludzkich, nadające się do wielokrotnego wykorzystania.

Czy sąd jest związany innym wyrokiem?

Zgodnie z konstytucyjną zasadą sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom. Na gruncie praktycznym powstaje jednak wątpliwość czy sąd przy rozpoznaniu sprawy cywilnej obowiązany jest także uwzględniać orzeczenia innych sądów?

Kiedy sąd udziela stronie pouczeń?

Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego mówią, że w razie uzasadnionej potrzeby sąd może stronom i uczestnikom postępowania występującym w sprawie bez adwokata lub radcy prawnego udzielić niezbędnych pouczeń co do czynności procesowych. Na jakie informacje ze strony sądu może liczyć strona?

REKLAMA