Kilka miesięcy temu, firmy niemalże z dnia na dzień oddelegowały swoich pracowników do pracy zdalnej. Czy to oznacza, że były one już wtedy doskonale przygotowane do takiego ruchu? Z uwagi na to, że zmiany zostały wprowadzone tak dynamicznie odpowiedź jest raczej oczywista – skoro nikt tego nie planował, można powiedzieć, że nikt nie był na to przygotowany w 100%.
Nie samą pensją człowiek żyje. Benefity pracownicze to tuż za pensją kolejny czynnik, który często decyduje o podjęciu zatrudnienia w konkretnej firmie. Jak pokazują badania, aż 78% osób uważa, że pakiet świadczeń pozapłacowych jest istotny w trakcie przeglądania ofert pracy . Jeszcze przed pandemią wielu pracodawców kusiło kandydatów różnymi propozycjami – jednak wirus zweryfikował rynek w tym obszarze. Jak więc będzie wyglądać przyszłość, oferowanych przez pracodawców, benefitów?
Po ukończeniu szkoły młodzi ludzie pragną znaleźć wymarzoną pracę, co wcale nie jest takie łatwe, wszak konkurencja na rynku pracy jest duża. Oczywiście nie należy się zniechęcać, tym bardziej, że świetne oferty pracy można znaleźć na portalu Pracuj.pl. Po otrzymaniu zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną trzeba oczywiście odpowiedni się zaprezentować i dobrze wypaść, ale jak to zrobić? Oto nasze rady.
Szukając możliwości zatrudnienia w służbie medycznej, warto zastanowić się nad ścieżką kariery fizjoterapeuty. Jak pokazują prognozy już w przeciągu 5 najbliższych lat na rynku pracy będzie widoczny deficyt tych specjalistów. Ten stan rzeczy być może zmieni wzrost wynagrodzenia w tej branży, jeśli chodzi o sektor państwowy, gdyż w sektorze prywatnym już teraz fizjoterapeuci mogą zarobić całkiem dobre pieniądze. Oczywiście warto przyjrzeć się bliżej wymaganiom na takie stanowisko, które różnią się w zależności od tego, kiedy kończyło się specjalistyczną szkołę.
Pracodawcy, chcąc pozyskać dobrych pracowników, mogą stosować pozafinansowe systemy motywacji, takie jak np. możliwość pracy w ramach elastycznych rozkładów czasu pracy. Pracownikom, którzy chcą łączyć życie rodzinne z pracą, można zaproponować np. wykonywanie pracy w ramach ruchomej organizacji czasu pracy lub indywidualny rozkład czasu pracy.
Zleceniobiorca, który przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i ma wymagany okres podlegania temu ubezpieczeniu, uzyska prawo do zasiłku z ubezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy. Podstawę wymiaru zasiłków dla zleceniobiorców ustala się inaczej niż dla pracowników, przy czym istnieje kilka wspólnych zasad, m.in. dotyczących długości okresu, z którego uwzględniany jest przychód, czy zakresu nieustalania nowej podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli przerwa między okresami pobierania zasiłków nie przekroczyła 3 miesięcy.