REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia pozapłacowe - jak koronawirus zmienił rynek

Przyszłość benefitów pracowniczych
Przyszłość benefitów pracowniczych
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nie samą pensją człowiek żyje. Benefity pracownicze to tuż za pensją kolejny czynnik, który często decyduje o podjęciu zatrudnienia w konkretnej firmie. Jak pokazują badania, aż 78% osób uważa, że pakiet świadczeń pozapłacowych jest istotny w trakcie przeglądania ofert pracy . Jeszcze przed pandemią wielu pracodawców kusiło kandydatów różnymi propozycjami – jednak wirus zweryfikował rynek w tym obszarze. Jak więc będzie wyglądać przyszłość, oferowanych przez pracodawców, benefitów?

Świadczenia pozapłacowe - prywatna opieka zdrowotna na topie

Najbardziej reprezentatywnym rynkiem pod względem pozapłacowych świadczeń pracowniczych jest branża IT. To tutaj, mimo pandemii, pracodawcy nadal prześcigają się w benefitach, które skuszą ekspertów do podjęcia pracy. Najpopularniejszymi propozycjami do tej pory były prywatna opieka zdrowotna, (pojawiająca się w blisko 75% ogłoszeń), karta sportowa (68%) czy udział w międzynarodowych projektach (58%)[1]. Nie bez znaczenia jest również demografia – do 2025 roku 75% osób aktywnych zawodowo będą stanowić millenialsi[2]. Należy więc dobrze się przygotować, aby właśnie do nich dopasować swoją ofertę.

REKLAMA

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Jakich benefitów oczekuje młode pokolenie pracowników?

REKLAMA

Dla osób wchodzących na rynek pracy niezwykle ważna jest możliwość ciągłego rozwoju i podnoszenia swoich kwalifikacji. Dostęp do szkoleń jest istotny dla blisko 50% respondentów[3]. Coraz częściej widać też odzwierciedlenie tych oczekiwań w ogłoszeniach. W zeszłym roku w prawie 56% opublikowanych ofert o pracę, pojawiła się informacja o dostępie do budżetu szkoleniowego[4].

Podnoszenie kwalifikacji przez pracowników jest niezwykle istotne nie tylko dla nich samych, ale również dla pracodawcy. Poszerzanie kompetencji pozwala na jeszcze lepszą realizację swoich obowiązków, a także na modyfikowanie ich zakresu. Konkurencyjne wynagrodzenie to standard w naszej branży, dlatego specjaliści coraz większą wagę przywiązują również do innych aspektów swojej pracy. Z doświadczenia wiemy, jak dużą wartością dla pracowników IT jest ciągłe zachęcanie i motywowanie ich do podejmowania kolejnych wyzwań zawodowych. Istotne jest tutaj zagwarantowanie również wsparcia w poszerzaniu swoich umiejętności, np. finansowanie zdobywanych certyfikatów – komentuje Elżbieta Kozłowska, Talent Development Partner w Bonair S.A.

Świadczenia pozapłacowe w przyszłości

REKLAMA

Poza szkoleniami do przyszłościowych benefitów, które powoli wkraczają na polski rynek, są także programy pożyczkowe, dodatkowe dni płatnego urlopu czy dofinansowanie studiów wyższych i podyplomowych. Co jeszcze za kilka lat może okazać się częstym świadczeniem?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powoli w firmach zaczynają pojawiać się także Pracownicze Programy Inwestycyjne. Są to dobrowolne programy pozwalające na zainwestowanie swoich środków w konkretny cel. Pracodawcy mają tutaj dużą swobodę w ustalaniu warunków takich działań. Jedną z możliwości jest np. wykup pakietu akcji danej firmy czy grupy. Warto jednak podkreślić, że z perspektywy pracownika jest to długoterminowa inwestycja, która dodatkowo wiąże go z firmą. Musi być to więc świadoma decyzja podjęta przez osoby, które poznały już swoje miejsce pracy i chcą aktywnie angażować się w jego dalszy rozwój. W naszym kraju są to jednak początkujące programy, dlatego w Bonair jesteśmy na etapie sprawdzania, w jakiej formie będą najlepiej odzwierciedlały oczekiwania naszych pracowników – dodaje Elżbieta Kozłowska.

Odpowiednio dobrany system świadczeń pozapłacowych staje się coraz istotniejszy do skutecznego przeprowadzenia procesów rekrutacyjnych. Warto więc pochylić się nad tym tematem i zobaczyć, co dla naszej docelowej grupy pracowników będzie atrakcyjnym dodatkiem.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

 

[1] No Fluff Jobs „Rynek pracy IT w Polsce”

[3] Raport Młodzi Polacy na rynku pracy w „nowej normalności”

[4] No Fluff Jobs „Rynek pracy IT w Polsce”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA