REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zostać tłumaczem przysięgłym?

REKLAMA

Osoby, które ukończyły filologie z zakresu języków obcych nie są skazane na nauczanie języka, czy udzielanie korepetycji, gdyż mogą zostać tłumaczem przysięgłym. Oczywiście muszą uprzednio spełnić kilka warunków oraz zdać państwowy egzamin. To niewątpliwie praca pełna wyzwań, gdyż tłumaczeniom podlegają m. in. dokumenty urzędowe i patentowe.

Wymagania wobec tłumacza przysięgłego

Chcąc zostać tłumaczem przysięgłym danego języka należy złożyć pisemny wniosek o możliwość odbycia Egzaminu na tłumacza przysięgłego. Odpowiedzi udziela przewodniczący komisji w ciągu roku od jego złożenia i wyznacza termin egzaminu. Trzeba spełnić warunek niekaralności, a także ukończenia studiów wyższych II stopnia w zakresie filologii języka, którego chce się zostać tłumaczem przysięgłym. Tutaj można stwierdzić, że najbardziej pożądane są osoby, które ukończyły filologię np. szwedzką, czy rosyjską, gdyż tłumaczy przysięgłych języka angielskiego czy niemieckiego jest dość sporo, a trzeba wiedzieć, że ilość tłumaczy przysięgłych na dany region jest określona. Osoba, która chce uzyskać uprawnienia musi zdać egzamin pisemny i ustny, zatem udowodnić znajomość języka obcego na poziomie zaawansowanym i umiejętność dokonywania tłumaczenia, również symultanicznego.

Kiedy można rozpocząć pracę?

Tłumacz przysięgły może zatrudnić się w większej firmie zajmującej się tłumaczeniami albo otworzyć własną działalność. Przede wszystkim musi jednak uprzednio otrzymać pieczęć tłumacza przysięgłego. Zaprzysiężenie odbywa się kilka razy do roku w Ministerstwie Sprawiedliwości. Tłumacz w swojej pracy może spotkać się z wieloma dokumentami. Tłumaczenia mogą dotyczyć postanowień sądowych, np. dotyczących rozwodu, a także aktów z urzędu stanu cywilnego. Osoby rozwijające działalność firmy i starające się o europejski paten muszą uzyskać tłumaczenie na jeden z języków urzędowych, a więc angielski, niemiecki lub francuski. Będąc tłumaczem przysięgłym jednego z tych języków ma się zatem sporo pracy. Warto zwrócić uwagę, że oferty pracy dla tłumaczy przysięgłych, np. na Pracuj.pl wystawiają również przedsiębiorstwa, które poszukują tłumaczy do krótkotrwałej, okresowej współpracy. Warto prowadzić działalność również online, gdyż to przyszłość tej branży. Nic nie stoi na przeszkodzie, by tłumacz przysięgły dokonywał również zwykłych tłumaczeń. Jednak tłumacz bez uprawnień tłumacza przysięgłego nigdy nie może tłumaczyć dokumentów urzędowych.

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA