Jakie konsekwencje dla zakładowego funduszu świadczeń socjalnych ma przejście zakładu pracy na innego pracodawcę
REKLAMA
REKLAMA
Należy uznać, że przejściem zakładu pracy jest prawne i faktyczne objęcie całego lub części zakładu pracy przez nowego pracodawcę.
REKLAMA
Kiedy zachodzi przejście zakładu pracy na innego pracodawcę
Najważniejsze dwa kryteria, które w większości przypadków pozwolą jednoznacznie ustalić, czy nastąpiło przejście zakładu pracy, to:
● przejście części majątku dotychczasowego pracodawcy (budynki, urządzenia, narzędzia, surowce) oraz
● przejęcie przez nowego pracodawcę zadań i funkcji dotychczasowego pracodawcy.
Przejście części zakładu pracy ma zastosowanie wyłącznie do pracowników zatrudnionych na stałe w tej części zakładu pracy, która podlega przejęciu. Dla pracowników zatrudnionych w pozostałej części zakładu pracy nic się nie zmienia. Również pracownicy, których umowy o pracę wygasły lub którym okresy wypowiedzenia zakończyły się przed przejęciem zakładu pracy, nie będą objęci taką zmianą.
Pracownicy nie mogą skutecznie przeciwstawić się przejęciu zakładu pracy.
Choć wskutek przejścia zakładu pracy następuje zmiana pracodawcy dla wszystkich lub grupy pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy, to pracownicy nie mają uprawnień, aby skutecznie przeciwstawić się przejęciu pracodawcy.
Automatyzm przejścia zakładu pracy oznacza również, że dotychczasowy i nowy pracodawca nie mogą wyłączyć przejścia zakładu pracy zapisami jakichkolwiek porozumień czy aktami administracyjnymi.
Co nie jest przejściem zakładu pracy
Przejściem zakładu pracy lub jego części nie będą natomiast następujące zmiany organizacyjno-ustrojowe:
REKLAMA
● przekształcenia finansowo-organizacyjne zakładu pracy, np. przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, przekształcenie publicznego zakładu opieki zdrowotnej w samodzielny zespół opieki zdrowotnej,
● powierzenie przez dotychczasowego pracodawcę wykonywania zadań pomocniczych podmiotowi zewnętrznemu świadczącemu usługi (outsourcing), jeśli outsourcing nie jest wykonywany z wykorzystaniem majątku i pracowników dotychczasowego pracodawcy,
● przejścia jedynie pracowników do nowego pracodawcy na podstawie tzw. porozumienia między pracodawcami.
W przypadku istnienia wątpliwości, a w szczególności istnienia rozbieżności stanowisk między pracodawcą a pracownikiem, czy nastąpiło przejście zakładu pracy i przejęcie pracownika, pracownik może wystąpić do sądu pracy z żądaniem ustalenia istnienia stosunku pracy z określonym podmiotem. Pracownik pozostający w zatrudnieniu z jednym z potencjalnych pracodawców występuje do sądu z pozwem o ustalenie jego aktualnego pracodawcy, a pracownik, z którym rozwiązano już umowę o pracę lub który sam taką umowę rozwiązał, występuje do sądu z pozwem o ustalenie, kto był jego pracodawcą.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jakie konsekwencje dla zakładowego funduszu świadczeń socjalnych ma przejście zakładu pracy na innego pracodawcę
W artykule omówiono również przejęcie zakładu pracy a zfśs.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.