| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy z zakończonej umowy o pracę i trwającego zlecenia przysługuje zasiłek chorobowy

Czy z zakończonej umowy o pracę i trwającego zlecenia przysługuje zasiłek chorobowy

Jeden z naszych zleceniobiorców do końca sierpnia 2018 r. był zatrudniony na podstawie umowy o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy w innym podmiocie, z wynagrodzeniem w wysokości 2000 zł miesięcznie. Od 31 sierpnia br. osoba ta przebywa na zwolnieniu lekarskim (przedstawiła je u obu płatników). Czy przysługuje jej zasiłek chorobowy po ustaniu pracowniczego zatrudnienia oraz z trwającej umowy zlecenia?

Od 1 września 2018 r. prawo do zasiłku chorobowego będzie przysługiwało wskazanej przez Państwa osobie tylko z trwającej umowy zlecenia, jeżeli z tytułu jej zawarcia przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek chorobowy z zakończonej umowy o pracę nie będzie jej przysługiwać, gdyż kontynuuje ona działalność zarobkową (realizuje umowę zlecenia) stanowiącą tytuł do objęcia dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Szczegóły w uzasadnieniu.

Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę i jednocześnie wykonująca umowę zlecenia zawartą z innym podmiotem niebędącym jej pracodawcą podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym ze stosunku pracy. Z umowy zlecenia ubezpieczenia emerytalne i rentowe mogą mieć charakter dobrowolny - jednak tylko w sytuacji, gdy pracownik z tytułu umowy o pracę otrzymuje pensję przynajmniej w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2018 r. 2100 zł).

W opisanej sytuacji zleceniobiorca był zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego oraz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, gdyż jego wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w przeliczeniu na miesiąc było niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zobacz: Prawo dla firm

Zasiłek chorobowy przysługuje osobie objętej ubezpieczeniem chorobowym zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie. Jeśli więc ubezpieczony jest zatrudniony na umowę o pracę z wynagrodzeniem niższym od minimalnego wynagrodzenia i dodatkowo (równolegle) wykonuje umowę zlecenia zawartą z obcym podmiotem, z tytułu której przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, każda umowa jest odrębnym tytułem do objęcia go ubezpieczeniem chorobowym.

Oznacza to, że w przypadku powstania niezdolności do pracy ubezpieczonemu przysługuje świadczenie chorobowe z każdego z tych tytułów. Jeśli płatnicy składek (pracodawca i zleceniodawca) są uprawnieni do wypłaty swoim ubezpieczonym świadczeń chorobowych, pracownik otrzyma należne mu świadczenia w każdej z zatrudniających go firm. Natomiast w przypadku braku takiego uprawnienia płatność zasiłku podejmie ZUS właściwy ze względu na siedzibę płatnika składek.

Po rozwiązaniu umowy o pracę pracownik może ubiegać się o zasiłek chorobowy zarówno wówczas, gdy niezdolność do pracy powstanie podczas pracowniczego zatrudnienia i trwa po jego ustaniu, jak i wtedy, gdy zachoruje po rozwiązaniu umowy o pracę.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Czy z zakończonej umowy o pracę i trwającego zlecenia przysługuje zasiłek chorobowy

W artykule omówiono również przykład na temat zasiłku chorobowego po ustaniu umowy o pracę.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »