reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy z zakończonej umowy o pracę i trwającego zlecenia przysługuje zasiłek chorobowy

Czy z zakończonej umowy o pracę i trwającego zlecenia przysługuje zasiłek chorobowy

Jeden z naszych zleceniobiorców do końca sierpnia 2018 r. był zatrudniony na podstawie umowy o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy w innym podmiocie, z wynagrodzeniem w wysokości 2000 zł miesięcznie. Od 31 sierpnia br. osoba ta przebywa na zwolnieniu lekarskim (przedstawiła je u obu płatników). Czy przysługuje jej zasiłek chorobowy po ustaniu pracowniczego zatrudnienia oraz z trwającej umowy zlecenia?

Od 1 września 2018 r. prawo do zasiłku chorobowego będzie przysługiwało wskazanej przez Państwa osobie tylko z trwającej umowy zlecenia, jeżeli z tytułu jej zawarcia przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek chorobowy z zakończonej umowy o pracę nie będzie jej przysługiwać, gdyż kontynuuje ona działalność zarobkową (realizuje umowę zlecenia) stanowiącą tytuł do objęcia dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Szczegóły w uzasadnieniu.

Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę i jednocześnie wykonująca umowę zlecenia zawartą z innym podmiotem niebędącym jej pracodawcą podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym ze stosunku pracy. Z umowy zlecenia ubezpieczenia emerytalne i rentowe mogą mieć charakter dobrowolny - jednak tylko w sytuacji, gdy pracownik z tytułu umowy o pracę otrzymuje pensję przynajmniej w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2018 r. 2100 zł).

W opisanej sytuacji zleceniobiorca był zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego oraz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, gdyż jego wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w przeliczeniu na miesiąc było niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zobacz: Prawo dla firm

Zasiłek chorobowy przysługuje osobie objętej ubezpieczeniem chorobowym zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie. Jeśli więc ubezpieczony jest zatrudniony na umowę o pracę z wynagrodzeniem niższym od minimalnego wynagrodzenia i dodatkowo (równolegle) wykonuje umowę zlecenia zawartą z obcym podmiotem, z tytułu której przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, każda umowa jest odrębnym tytułem do objęcia go ubezpieczeniem chorobowym.

Oznacza to, że w przypadku powstania niezdolności do pracy ubezpieczonemu przysługuje świadczenie chorobowe z każdego z tych tytułów. Jeśli płatnicy składek (pracodawca i zleceniodawca) są uprawnieni do wypłaty swoim ubezpieczonym świadczeń chorobowych, pracownik otrzyma należne mu świadczenia w każdej z zatrudniających go firm. Natomiast w przypadku braku takiego uprawnienia płatność zasiłku podejmie ZUS właściwy ze względu na siedzibę płatnika składek.

Po rozwiązaniu umowy o pracę pracownik może ubiegać się o zasiłek chorobowy zarówno wówczas, gdy niezdolność do pracy powstanie podczas pracowniczego zatrudnienia i trwa po jego ustaniu, jak i wtedy, gdy zachoruje po rozwiązaniu umowy o pracę.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Czy z zakończonej umowy o pracę i trwającego zlecenia przysługuje zasiłek chorobowy

W artykule omówiono również przykład na temat zasiłku chorobowego po ustaniu umowy o pracę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama