REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy z zakończonej umowy o pracę i trwającego zlecenia przysługuje zasiłek chorobowy

Czy z zakończonej umowy o pracę i trwającego zlecenia przysługuje zasiłek chorobowy /Fot. Fotolia
Czy z zakończonej umowy o pracę i trwającego zlecenia przysługuje zasiłek chorobowy /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeden z naszych zleceniobiorców do końca sierpnia 2018 r. był zatrudniony na podstawie umowy o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy w innym podmiocie, z wynagrodzeniem w wysokości 2000 zł miesięcznie. Od 31 sierpnia br. osoba ta przebywa na zwolnieniu lekarskim (przedstawiła je u obu płatników). Czy przysługuje jej zasiłek chorobowy po ustaniu pracowniczego zatrudnienia oraz z trwającej umowy zlecenia?

Od 1 września 2018 r. prawo do zasiłku chorobowego będzie przysługiwało wskazanej przez Państwa osobie tylko z trwającej umowy zlecenia, jeżeli z tytułu jej zawarcia przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek chorobowy z zakończonej umowy o pracę nie będzie jej przysługiwać, gdyż kontynuuje ona działalność zarobkową (realizuje umowę zlecenia) stanowiącą tytuł do objęcia dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Szczegóły w uzasadnieniu.

REKLAMA

REKLAMA

Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę i jednocześnie wykonująca umowę zlecenia zawartą z innym podmiotem niebędącym jej pracodawcą podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym ze stosunku pracy. Z umowy zlecenia ubezpieczenia emerytalne i rentowe mogą mieć charakter dobrowolny - jednak tylko w sytuacji, gdy pracownik z tytułu umowy o pracę otrzymuje pensję przynajmniej w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2018 r. 2100 zł).

W opisanej sytuacji zleceniobiorca był zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego oraz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, gdyż jego wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w przeliczeniu na miesiąc było niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zobacz: Prawo dla firm

Zasiłek chorobowy przysługuje osobie objętej ubezpieczeniem chorobowym zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie. Jeśli więc ubezpieczony jest zatrudniony na umowę o pracę z wynagrodzeniem niższym od minimalnego wynagrodzenia i dodatkowo (równolegle) wykonuje umowę zlecenia zawartą z obcym podmiotem, z tytułu której przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, każda umowa jest odrębnym tytułem do objęcia go ubezpieczeniem chorobowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Oznacza to, że w przypadku powstania niezdolności do pracy ubezpieczonemu przysługuje świadczenie chorobowe z każdego z tych tytułów. Jeśli płatnicy składek (pracodawca i zleceniodawca) są uprawnieni do wypłaty swoim ubezpieczonym świadczeń chorobowych, pracownik otrzyma należne mu świadczenia w każdej z zatrudniających go firm. Natomiast w przypadku braku takiego uprawnienia płatność zasiłku podejmie ZUS właściwy ze względu na siedzibę płatnika składek.

Po rozwiązaniu umowy o pracę pracownik może ubiegać się o zasiłek chorobowy zarówno wówczas, gdy niezdolność do pracy powstanie podczas pracowniczego zatrudnienia i trwa po jego ustaniu, jak i wtedy, gdy zachoruje po rozwiązaniu umowy o pracę.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Czy z zakończonej umowy o pracę i trwającego zlecenia przysługuje zasiłek chorobowy

W artykule omówiono również przykład na temat zasiłku chorobowego po ustaniu umowy o pracę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA