REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy z zakończonej umowy o pracę i trwającego zlecenia przysługuje zasiłek chorobowy

Czy z zakończonej umowy o pracę i trwającego zlecenia przysługuje zasiłek chorobowy /Fot. Fotolia
Czy z zakończonej umowy o pracę i trwającego zlecenia przysługuje zasiłek chorobowy /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeden z naszych zleceniobiorców do końca sierpnia 2018 r. był zatrudniony na podstawie umowy o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy w innym podmiocie, z wynagrodzeniem w wysokości 2000 zł miesięcznie. Od 31 sierpnia br. osoba ta przebywa na zwolnieniu lekarskim (przedstawiła je u obu płatników). Czy przysługuje jej zasiłek chorobowy po ustaniu pracowniczego zatrudnienia oraz z trwającej umowy zlecenia?

Od 1 września 2018 r. prawo do zasiłku chorobowego będzie przysługiwało wskazanej przez Państwa osobie tylko z trwającej umowy zlecenia, jeżeli z tytułu jej zawarcia przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek chorobowy z zakończonej umowy o pracę nie będzie jej przysługiwać, gdyż kontynuuje ona działalność zarobkową (realizuje umowę zlecenia) stanowiącą tytuł do objęcia dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Szczegóły w uzasadnieniu.

REKLAMA

REKLAMA

Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę i jednocześnie wykonująca umowę zlecenia zawartą z innym podmiotem niebędącym jej pracodawcą podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym ze stosunku pracy. Z umowy zlecenia ubezpieczenia emerytalne i rentowe mogą mieć charakter dobrowolny - jednak tylko w sytuacji, gdy pracownik z tytułu umowy o pracę otrzymuje pensję przynajmniej w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2018 r. 2100 zł).

W opisanej sytuacji zleceniobiorca był zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego oraz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, gdyż jego wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w przeliczeniu na miesiąc było niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zobacz: Prawo dla firm

Zasiłek chorobowy przysługuje osobie objętej ubezpieczeniem chorobowym zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie. Jeśli więc ubezpieczony jest zatrudniony na umowę o pracę z wynagrodzeniem niższym od minimalnego wynagrodzenia i dodatkowo (równolegle) wykonuje umowę zlecenia zawartą z obcym podmiotem, z tytułu której przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, każda umowa jest odrębnym tytułem do objęcia go ubezpieczeniem chorobowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Oznacza to, że w przypadku powstania niezdolności do pracy ubezpieczonemu przysługuje świadczenie chorobowe z każdego z tych tytułów. Jeśli płatnicy składek (pracodawca i zleceniodawca) są uprawnieni do wypłaty swoim ubezpieczonym świadczeń chorobowych, pracownik otrzyma należne mu świadczenia w każdej z zatrudniających go firm. Natomiast w przypadku braku takiego uprawnienia płatność zasiłku podejmie ZUS właściwy ze względu na siedzibę płatnika składek.

Po rozwiązaniu umowy o pracę pracownik może ubiegać się o zasiłek chorobowy zarówno wówczas, gdy niezdolność do pracy powstanie podczas pracowniczego zatrudnienia i trwa po jego ustaniu, jak i wtedy, gdy zachoruje po rozwiązaniu umowy o pracę.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Czy z zakończonej umowy o pracę i trwającego zlecenia przysługuje zasiłek chorobowy

W artykule omówiono również przykład na temat zasiłku chorobowego po ustaniu umowy o pracę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rozwój sztucznej inteligencji jak rewolucja przemysłowa? Firmy gotowe na zmiany

  Do 2030 r. będzie dziesiątki milionów nowych miejsc pracy dzięki SI - tak wynika z raportu McKinsey. Światowe Forum Ekonomiczne akcentuje jednak, że wiele stanowisk ulegnie likwidacji. O tym, że firmy muszą dostosować się do nowej rzeczywistości, wiadomo, pytanie brzmi - jak szybko? 

  Kalendarz marketingowy – czym jest i jak może pomóc w działalności małej firmy?

  Co to jest kalendarz marketingowy? Jak można wykorzystać to narzędzie do marketingu internetowego małych i średnich firm?

  Polska największym producentem jabłek w UE. Jabłek jemy jednak mało

  Polska jest największym producentem jabłek w Unii Europejskiej oraz 4. ich producentem na świecie. Mimo, że w naszym kraju tych owoców jest pod dostatkiem, a jabłko jest promowane jako owoc narodowy, jego spożycie nie rośnie. W gospodarstwach domowych zjada się rocznie ok. 11-12 kg jabłek na osobę.

  Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

  W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

  REKLAMA

  Pożary paneli fotowoltaicznych. Jak zminimalizować ryzyko?

  Jak każdy inny rodzaj instalacji, fotowoltaika jest narażona na usterki i awarie: przegrzanie, uszkodzenia, przepięcia, a w skrajnych przypadkach nawet na pożary. Chociaż do zaprószenia ognia dochodzi bardzo rzadko, zawsze trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Jak zminimalizować ryzyko awarii?

  Ze sztuczną inteligencją logistyka nie będzie już taka sama

  Sztuczna inteligencja w logistyce to przyszłość. W łańcuch dostaw z użyciem AI chce zainwestować już ponad 60% firm. Co może ułatwić ta technologia? 

  Nowy trend - zmiana okularów co sezon?

  Okulary jako element stylizacji i w dodatku regularnie wymieniany zgodnie z trendami już nikogo nie dziwi. Przychody na rynku okularów są coraz wyższe i będą się jeszcze zwiększać. Nie tylko ze względu na starzejące się społeczeństwo. 

  Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

  W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

  REKLAMA

  Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

  Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

  Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

  Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

  REKLAMA