Jakie obowiązki w zakresie bhp mają pracodawcy w przypadku wykonywania przez pracowników pracy zdalnej
REKLAMA
REKLAMA
W przeciwieństwie do pracy wykonywanej w formie telepracy przepisy prawa pracy nie regulują warunków oraz zasad wykonywania przez pracownika obowiązków służbowych zdalnie poza zakładem pracy. Uznaje się, że cechą odróżniającą telepracę od pracy wykonywanej zdalnie jest czas jej wykonywania poza zakładem pracy. Praca wykonywana w warunkach telepracy powinna być bowiem wykonywana przez pracownika regularnie poza firmą. Natomiast praca zdalna jedynie wyjątkowo może być wykonywana poza zakładem pracy, a z reguły jest świadczona w siedzibie pracodawcy. Praca zdalna polega zatem na sporadycznym wykonywaniu przez pracownika powierzonych mu zadań w domu (np. raz w tygodniu). Znaczące różnice między pracą zdalną a telepracą nie pozwalają na odpowiednie stosowanie przepisów o telepracy do pracy zdalnej.
REKLAMA
Obowiązki bhp w przypadku pracy zdalnej
REKLAMA
Praca zdalna pozwala na wykonywanie pracy w dowolnym miejscu. Sugeruje to brak obowiązków w zakresie bhp po stronie pracodawcy. Trudno zresztą wyobrazić sobie kontrolę przez pracodawcę pracy np. w kawiarni, hotelu, na plaży czy w lesie, gdzie praca zdalna może być wykonywana. Problematyczną kwestią jest chociażby zgoda właścicieli lokalu mającego charakter miejsca publicznego na kontrolę. Tym samym należy uznać, że pracodawca nie ma żadnych dodatkowych obowiązków z zakresu bhp wobec pracownika w związku ze zdalnym wykonywaniem pracy.
Jeżeli z inicjatywą w sprawie zdalnego wykonywania pracy w domu występuje pracownik, bezpieczniej dla pracodawcy będzie, jeżeli pracownik złoży oświadczenie, że będzie wykonywał pracę w sposób zgodny z przepisami bhp.
Zobacz: Prawo dla firm
Pracownik zatrudniony na stanowisku specjalisty ds. marketingu poprosił pracodawcę o wykonywanie pracy w domu przez 2 dni. Dziecko pracownika przeziębiło się, więc chciał z nim przebywać w domu. Pracownik miał opracować plan kampanii marketingowej nowej serii produktów i przygotować prezentację. Aby ograniczyć swoją odpowiedzialność w zakresie bhp, pracodawca poprosił pracownika o złożenie oświadczenia o następującej treści: "Oświadczam, że mam w domu urządzone stanowisko pracy odpowiadające warunkom określonym przepisami rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe". Takie postępowanie pracodawcy będzie prawidłowe.
W sytuacji gdy praca zdalna jest wykonywana przez wielu pracowników w danym zakładzie, nie ma przeszkód, aby pracodawca uregulował kwestie bhp przy wykonywaniu pracy w taki sposób w przepisach wewnątrzzakładowych, np. w regulaminie pracy.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jakie obowiązki w zakresie bhp mają pracodawcy w przypadku wykonywania przez pracowników pracy zdalnej
W artykule omówiono również pracę zdalną a wypadek przy pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.