REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczać świadczenia pozapłacowe za czas urlopów związanych z rodzicielstwem

Jak rozliczać świadczenia pozapłacowe za czas urlopów związanych z rodzicielstwem /Fot. Fotolia
Jak rozliczać świadczenia pozapłacowe za czas urlopów związanych z rodzicielstwem /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spółka prawa handlowego zamierza zaoferować zatrudnionym pracownikom karnety na zajęcia sportowe, których zakup w całości ma być pokrywany ze środków obrotowych. Uprawnienie do otrzymania karnetów będą posiadały również osoby przebywające na urlopach macierzyńskich, rodzicielskich, ojcowskich i wychowawczych. Jak rozliczać pod względem podatkowo-składkowym wartość tego typu bonusu należnego w okresie wspomnianych urlopów trwających przez część miesiąca (przy założeniu, że prawo do tych karnetów nie będzie wynikać z przepisów wewnątrzzakładowych)?

Wartość finansowanego przez Spółkę karnetu na zajęcia sportowe, o którym mowa w zapytaniu, w całości powinna podlegać opodatkowaniu. Kwotę stanowiącą podstawę wymiaru składek ZUS w opisanych okolicznościach należy natomiast ustalać poprzez podzielenie pełnej wartości karnetu za dany miesiąc przez liczbę dni kalendarzowych tego miesiąca i pomnożenie wyniku przez liczbę dni, w których pracownik nie korzystał z urlopu związanego z rodzicielstwem.

REKLAMA

Zasadniczo każde świadczenie, jakie pracownik uzyskuje od pracodawcy w związku z podpisaną z nim umową o pracę, stanowi przychód ze stosunku pracy. Zaliczamy do niego także m.in. świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika czy też wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Wartość karnetu - przychodem opodatkowanym PIT

W przypadku karnetów sportowych finansowanych przez pracodawcę w całości ze środków obrotowych wartość przychodu podlegającego opodatkowaniu ustala się według:

Jeżeli pracownik partycypowałby w kosztach nabycia karnetu, wówczas jego przysporzeniem majątkowym byłaby różnica pomiędzy:

  • ceną zakupu karnetu a
  • odpłatnością ponoszoną przez tego pracownika.

REKLAMA

Przy wyznaczaniu kwoty przychodu w podanych w pytaniu okolicznościach (niezależnie od tego, czy mamy do czynienia ze świadczeniem nieodpłatnym czy też częściowo odpłatnym), należy odnosić się do wartości brutto karnetu (a więc z podatkiem VAT). Wynika to z faktu, iż gdyby pracownik sam nabywał karnet, to musiałby zapłacić cenę brutto. Znajduje to potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 14 stycznia 2014 r. (sygn. ILPB2/415-992/13-2/WS), w której czytamy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

MF
(…) jeżeli podatnik będący osobą fizyczną (tutaj pracownik) otrzyma nieodpłatnie określone świadczenie - usługę, to ustalając kwotę przychodu z tego tytułu wpierw należy wziąć pod uwagę cenę, za jaką świadczenie zostało nabyte. Podkreślić przy tym należy, że ceną, poprzez którą definiuje się kwotę przychodu podatnika, jest cena brutto, tj. wraz z zawartym w niej podatkiem od towarów i usług. (…)

W konsekwencji wartość brutto karnetu powinna być doliczana do przychodów pracownika i opodatkowana podatkiem dochodowym.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak rozliczać świadczenia pozapłacowe za czas urlopów związanych z rodzicielstwem

W artykule omówiono również karnety sportowe a składki ZUS.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA