REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczać świadczenia pozapłacowe za czas urlopów związanych z rodzicielstwem

Jak rozliczać świadczenia pozapłacowe za czas urlopów związanych z rodzicielstwem /Fot. Fotolia
Jak rozliczać świadczenia pozapłacowe za czas urlopów związanych z rodzicielstwem /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spółka prawa handlowego zamierza zaoferować zatrudnionym pracownikom karnety na zajęcia sportowe, których zakup w całości ma być pokrywany ze środków obrotowych. Uprawnienie do otrzymania karnetów będą posiadały również osoby przebywające na urlopach macierzyńskich, rodzicielskich, ojcowskich i wychowawczych. Jak rozliczać pod względem podatkowo-składkowym wartość tego typu bonusu należnego w okresie wspomnianych urlopów trwających przez część miesiąca (przy założeniu, że prawo do tych karnetów nie będzie wynikać z przepisów wewnątrzzakładowych)?

Wartość finansowanego przez Spółkę karnetu na zajęcia sportowe, o którym mowa w zapytaniu, w całości powinna podlegać opodatkowaniu. Kwotę stanowiącą podstawę wymiaru składek ZUS w opisanych okolicznościach należy natomiast ustalać poprzez podzielenie pełnej wartości karnetu za dany miesiąc przez liczbę dni kalendarzowych tego miesiąca i pomnożenie wyniku przez liczbę dni, w których pracownik nie korzystał z urlopu związanego z rodzicielstwem.

REKLAMA

Zasadniczo każde świadczenie, jakie pracownik uzyskuje od pracodawcy w związku z podpisaną z nim umową o pracę, stanowi przychód ze stosunku pracy. Zaliczamy do niego także m.in. świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika czy też wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Wartość karnetu - przychodem opodatkowanym PIT

W przypadku karnetów sportowych finansowanych przez pracodawcę w całości ze środków obrotowych wartość przychodu podlegającego opodatkowaniu ustala się według:

Jeżeli pracownik partycypowałby w kosztach nabycia karnetu, wówczas jego przysporzeniem majątkowym byłaby różnica pomiędzy:

  • ceną zakupu karnetu a
  • odpłatnością ponoszoną przez tego pracownika.

REKLAMA

Przy wyznaczaniu kwoty przychodu w podanych w pytaniu okolicznościach (niezależnie od tego, czy mamy do czynienia ze świadczeniem nieodpłatnym czy też częściowo odpłatnym), należy odnosić się do wartości brutto karnetu (a więc z podatkiem VAT). Wynika to z faktu, iż gdyby pracownik sam nabywał karnet, to musiałby zapłacić cenę brutto. Znajduje to potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 14 stycznia 2014 r. (sygn. ILPB2/415-992/13-2/WS), w której czytamy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

MF
(…) jeżeli podatnik będący osobą fizyczną (tutaj pracownik) otrzyma nieodpłatnie określone świadczenie - usługę, to ustalając kwotę przychodu z tego tytułu wpierw należy wziąć pod uwagę cenę, za jaką świadczenie zostało nabyte. Podkreślić przy tym należy, że ceną, poprzez którą definiuje się kwotę przychodu podatnika, jest cena brutto, tj. wraz z zawartym w niej podatkiem od towarów i usług. (…)

W konsekwencji wartość brutto karnetu powinna być doliczana do przychodów pracownika i opodatkowana podatkiem dochodowym.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak rozliczać świadczenia pozapłacowe za czas urlopów związanych z rodzicielstwem

W artykule omówiono również karnety sportowe a składki ZUS.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

REKLAMA

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

REKLAMA

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

REKLAMA