| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak przeprowadzać kontrolę bhp telepracownika

Jak przeprowadzać kontrolę bhp telepracownika

Pracodawca ma prawo przeprowadzić kontrolę w zakresie bhp w przypadku telepracy wykonywanej w domu pracownika. Czy obowiązkiem pracodawcy jest również przeprowadzenie u telepracownika odrębnej oceny warunków pracy, o której mowa w przepisach w sprawie bhp na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe? Czy wystarczy przeprowadzenie jednej z tych kontroli?

Przeprowadzenie kontroli z zakresu bhp w miejscu pracy telepracownika jest prawem pracodawcy wynikającym bezpośrednio z przepisów o telepracy. Przeprowadzenie tej kontroli nie zwalnia pracodawcy z obowiązku przeprowadzenia oceny warunków pracy, w przypadku gdy telepracownik będzie świadczył pracę na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy. Należy przyjąć, że zgoda pracownika na kontrolę z zakresu bhp, o której mowa w przepisach dotyczących telepracy, oznacza automatycznie zgodę na dokonanie oceny warunków pracy w obrębie komputerowego stanowiska pracy. Kontrola z zakresu bhp ma bowiem szerszy zakres i powinna obejmować również ocenę warunków pracy.

Pracodawca jako organizator procesu pracy ma prawo i obowiązek kontrolować warunki, w jakich jest realizowana praca. Dotyczy to również wykonywania pracy w formie telepracy, nawet gdy miejscem jej wykonywania jest prywatne mieszkanie czy dom telepracownika (art. 6714 § 2 pkt 3 Kodeksu pracy).

Kontrola z zakresu bhp przeprowadzana w domu telepracownika powinna być poprzedzona zgodą zatrudnionego. Zgoda powinna być wyrażona na piśmie albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub podobnych środków indywidualnego porozumiewania się na odległość.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak przeprowadzać kontrolę bhp telepracownika

W artykule przedstawiono również przykład omawiający problematykę kontroli bhp.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »