reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak przeprowadzać kontrolę bhp telepracownika

Jak przeprowadzać kontrolę bhp telepracownika

Pracodawca ma prawo przeprowadzić kontrolę w zakresie bhp w przypadku telepracy wykonywanej w domu pracownika. Czy obowiązkiem pracodawcy jest również przeprowadzenie u telepracownika odrębnej oceny warunków pracy, o której mowa w przepisach w sprawie bhp na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe? Czy wystarczy przeprowadzenie jednej z tych kontroli?

Przeprowadzenie kontroli z zakresu bhp w miejscu pracy telepracownika jest prawem pracodawcy wynikającym bezpośrednio z przepisów o telepracy. Przeprowadzenie tej kontroli nie zwalnia pracodawcy z obowiązku przeprowadzenia oceny warunków pracy, w przypadku gdy telepracownik będzie świadczył pracę na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy. Należy przyjąć, że zgoda pracownika na kontrolę z zakresu bhp, o której mowa w przepisach dotyczących telepracy, oznacza automatycznie zgodę na dokonanie oceny warunków pracy w obrębie komputerowego stanowiska pracy. Kontrola z zakresu bhp ma bowiem szerszy zakres i powinna obejmować również ocenę warunków pracy.

Pracodawca jako organizator procesu pracy ma prawo i obowiązek kontrolować warunki, w jakich jest realizowana praca. Dotyczy to również wykonywania pracy w formie telepracy, nawet gdy miejscem jej wykonywania jest prywatne mieszkanie czy dom telepracownika (art. 6714 § 2 pkt 3 Kodeksu pracy).

Kontrola z zakresu bhp przeprowadzana w domu telepracownika powinna być poprzedzona zgodą zatrudnionego. Zgoda powinna być wyrażona na piśmie albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub podobnych środków indywidualnego porozumiewania się na odległość.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak przeprowadzać kontrolę bhp telepracownika

W artykule przedstawiono również przykład omawiający problematykę kontroli bhp.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Inwestycje w Kurortach

Serwis nieruchomościowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama