REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy osobą wyznaczoną do wykonywania zadań służby bhp może być pracownik zatrudniony w formie telepracy

Czy osobą wyznaczoną do wykonywania zadań służby bhp może być pracownik zatrudniony w formie telepracy /Fot. Fotolia
Czy osobą wyznaczoną do wykonywania zadań służby bhp może być pracownik zatrudniony w formie telepracy /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W naszej firmie nie ma służby bhp. W związku z tym chcemy powołać do wykonywania zadań tej służby pracownika zatrudnionego przy innej pracy. Jeden z telepracowników posiada odpowiednie kwalifikacje w zakresie bhp. Czy fakt świadczenia przez niego pracy regularnie poza zakładem może być okolicznością dyskwalifikującą do wykonywania obowiązków służby bhp na terenie zakładu pracy?

Nie ma formalnych przeciwwskazań, aby telepracownik spełniający wymagania kwalifikacyjne pełnił rolę pracownika wyznaczonego do wykonywania obowiązków służby bhp. Żaden przepis nie wymaga bowiem, aby osoba pełniąca taką rolę musiała w sposób stały być obecna każdego dnia w zakładzie pracy. Wyznaczając jednak taką osobę do wykonywania zadań służby bhp, należy upewnić się, czy będzie możliwe pogodzenie wykonywania przez nią pracy w formie telepracy poza zakładem oraz wykonywanie zadań służby bhp na terenie zakładu pracy.

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca zatrudniający więcej niż 100 pracowników tworzy służbę bezpieczeństwa i higieny pracy pełniącą funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. Natomiast pracodawca zatrudniający do 100 pracowników powierza wykonywanie zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy (art. 23711 § 1 Kodeksu pracy).

Pracodawca może mieć uzasadnione wątpliwości, czy ze względu na sposób wykonywania pracy dopuszczalne jest powierzenie zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu w formie telepracy. Telepraca polega bowiem na regularnym wykonywaniu zadań poza zakładem pracy z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniach usług drogą elektroniczną (art. 675 § 1 Kodeksu pracy). Telepraca stanowi zatem optymalną formę zatrudnienia dla tych stanowisk, zawodów czy czynności, które nie wymagają częstych, nieplanowanych konsultacji z przełożonymi i można je łatwo z góry określić.

Zobacz: Prawo dla firm

Kluczowym kryterium odróżniającym telepracę od typowej formy zatrudnienia jest miejsce wykonywania obowiązków. Przyjmuje się, że najczęściej telepracownik świadczy pracę w domu (mieszkaniu) - swoim, wynajętym przez siebie czy pracodawcę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Odnosząc się do wątpliwości w zakresie możliwości powierzenia telepracownikowi zadań służby bhp, należy stwierdzić, że w przypadku gdy praca jest wykonywana każdego dnia poza zakładem - wyłącznie w domu telepracownika lub innym miejscu wskazanym do jej wykonywania, wówczas nie ma mowy o wykonywaniu obowiązków z zakresu służby bhp. Trudno sobie bowiem wyobrazić udział pracownika np. w przeglądach stanowisk pracy. Inaczej sytuacja wygląda, jeżeli praca jest wykonywana naprzemiennie, tj. w domu i w siedzibie pracodawcy.

Przepisy regulujące zasady organizowania pracy w formie telepracy nie precyzują, jak praca powinna być zorganizowana, aby mówić o jej regularnym wykonywaniu w formie telepracy. Ponad wszelką wątpliwość praca wykonywana przez 5 dni w tygodniu, np. od poniedziałku do piątku, w mieszkaniu telepracownika jest regularnym wykonywaniem zatrudnienia w formie telepracy. W praktyce nie można wykluczyć, że wymóg regularności będzie zachowany w przypadku, gdy praca wykonywana w domu będzie przeplatana pracą wykonywaną na terenie zakładu pracy.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Czy osobą wyznaczoną do wykonywania zadań służby bhp może być pracownik zatrudniony w formie telepracy

W artykule omówiono również przykłady omawiające problematykę służby bhp.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA