Jak dokonać korekty związanej z unieważnieniem zgłoszenia celnego i komunikatu IE-599
REKLAMA
REKLAMA
Tak, VAT należy skorygować wstecznie, tj. cofnąć się do deklaracji VAT-7/VAT-7K złożonej w 2017 r. Szczegóły w uzasadnieniu.
REKLAMA
Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu VAT w Polsce jest eksport towarów (art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT).
Eksport towarów - rozumie się przez to dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:
a) dostawcę lub na jego rzecz albo
b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę do celów wyposażenia albo zaopatrzenia statków rekreacyjnych oraz turystycznych statków powietrznych lub innych środków transportu służących do celów prywatnych
- jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez właściwy organ celny określony w przepisach celnych.
REKLAMA
Zwrócić należy uwagę, że warunkiem uznania dostawy towarów za eksport towarów jest, aby towary zostały wywiezione poza terytorium Unii Europejskiej. Jeżeli to nie nastąpi, dokonana dostawa towarów nie stanowi eksportu towarów. Jest tak nawet, jeżeli podatnik posiada dokumenty, z których wynika co innego.
Unieważnienie zgłoszenia celnego i komunikatu IE-599 oznacza, że nie doszło do eksportu towarów i podatnik nie ma prawa do zastosowania stawki VAT 0%. Konieczne jest więc skorygowanie wystawionych faktur i zastosowanie stawki VAT właściwej dla danego towaru.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak dokonać korekty związanej z unieważnieniem zgłoszenia celnego i komunikatu IE-599
W artykule przedstawiono również termin rozliczenia faktury korygującej wartość sprzedaży dokonanej w ramach eksportu towarów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.