reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jak dokonać korekty związanej z unieważnieniem zgłoszenia celnego i komunikatu IE-599

Jak dokonać korekty związanej z unieważnieniem zgłoszenia celnego i komunikatu IE-599

W 2017 r. dokonaliśmy eksportu towarów, otrzymaliśmy komunikat IE-599 i wykazaliśmy dostawę ze stawką 0%. W 2018 r. otrzymaliśmy z urzędu celnego pismo, że zgłoszenie celne i komunikat IE-599 zostały unieważnione, gdyż w ogóle nie doszło do wyprowadzenia towarów poza obszar celny Unii Europejskiej. Musimy teraz skorygować wystawioną fakturę i wykazać VAT w wysokości 23%. Czy powinniśmy cofnąć się do deklaracji VAT z 2017 r. i tam ująć fakturę korygującą eksport?

Tak, VAT należy skorygować wstecznie, tj. cofnąć się do deklaracji VAT-7/VAT-7K złożonej w 2017 r. Szczegóły w uzasadnieniu.

Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu VAT w Polsce jest eksport towarów (art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT).

Eksport towarów - rozumie się przez to dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:

a) dostawcę lub na jego rzecz albo

b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę do celów wyposażenia albo zaopatrzenia statków rekreacyjnych oraz turystycznych statków powietrznych lub innych środków transportu służących do celów prywatnych

- jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez właściwy organ celny określony w przepisach celnych.

Zwrócić należy uwagę, że warunkiem uznania dostawy towarów za eksport towarów jest, aby towary zostały wywiezione poza terytorium Unii Europejskiej. Jeżeli to nie nastąpi, dokonana dostawa towarów nie stanowi eksportu towarów. Jest tak nawet, jeżeli podatnik posiada dokumenty, z których wynika co innego.

Unieważnienie zgłoszenia celnego i komunikatu IE-599 oznacza, że nie doszło do eksportu towarów i podatnik nie ma prawa do zastosowania stawki VAT 0%. Konieczne jest więc skorygowanie wystawionych faktur i zastosowanie stawki VAT właściwej dla danego towaru.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak dokonać korekty związanej z unieważnieniem zgłoszenia celnego i komunikatu IE-599

W artykule przedstawiono również termin rozliczenia faktury korygującej wartość sprzedaży dokonanej w ramach eksportu towarów.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak dokonać korekty związanej z unieważnieniem zgłoszenia celnego i komunikatu IE-599 /Fot. Fotolia
Jak dokonać korekty związanej z unieważnieniem zgłoszenia celnego i komunikatu IE-599 /Fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama