reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Odpowiedzialność materialna pracowników za szkody wyrządzone pracodawcy

Odpowiedzialność materialna pracowników za szkody wyrządzone pracodawcy

Odpowiedzialność materialna pracowników za szkody wyrządzone pracodawcy uregulowana jest w art. 114 – art. 127 Kodeksu pracy. Odpowiedzialność materialną pracowników Kodeks pracy normuje odmiennie w zakresie odpowiedzialności ogólnej za mienie inne niż powierzone i w zakresie odpowiedzialności za mienie powierzone.

Odpowiedzialność pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy w mieniu innym niż powierzone

Warunkiem odpowiedzialności pracownika za szkodę wyrządzoną w mieniu innym niż powierzone konieczne jest stwierdzenie, iż zaistniały łącznie cztery przesłanki: powstanie szkody u pracodawcy, bezprawność działania pracownika, wina pracownika, oraz normalny (adekwatny) związek przyczynowy pomiędzy zawinionym niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem obowiązków pracowniczych przez pracownika a powstałą szkodą. Obowiązek wykazania, iż zaistniały łącznie wszystkie przesłanki do pociągnięcia pracownika do odpowiedzialności za spowodowanie szkody na mieniu innym niż powierzone spoczywa na pracodawcy.

Powstanie szkody w majątku pracodawcy

Szkoda jest to uszczerbek w mieniu pracodawcy, przejawiający się w różnicy między aktualną wartością majątku pracodawcy a wartością, jaką posiadałby ten majątek, gdyby określone zdarzenie w postaci zachowania pracownika nie nastąpiło. Szkoda obejmuje stratę, jakiej doznał pracodawca (damnum emergens) oraz utracone korzyści, jakich mógł się spodziewać (lucrum cessans).

Polecamy: Przekształcenia spółek. Praktyczne aspekty prawne, podatkowe i rachunkowe

Bezprawność działania pracownika

Bezprawność ma miejsce, jeżeli pomimo zapewnienia przez pracodawcę właściwych warunków pracy pracownik nie wykonał lub nienależycie wykonał swoje obowiązki.

Wina pracownika

Wyróżnia się dwa rodzaje winy, winę umyślną oraz nieumyślną. Wina umyślna zachodzi wówczas, gdy sprawca chce wyrządzić szkodę w mieniu pracodawcy i celowo do tego zmierza lub gdy mając świadomość szkodliwych skutków swego działania i przewidując ich nastąpienie, godzi się na nie, choć nie zmierza bezpośrednio do wyrządzenia szkody. Wina nieumyślna pracownika występuje wtedy, gdy ma on możliwość przewidywania, że jego bezprawne zachowanie wyrządzi szkodę, lecz bezpodstawnie przypuszcza, że szkoda nie nastąpi (niedbalstwo), bądź wówczas, gdy pracownik nie przewiduje możliwości powstania szkody, choć w okolicznościach sprawy mógł i powinien przewidzieć jej powstanie (lekkomyślność). Winę pracownika wyłącza dochowanie przez pracownika wymaganej staranności do wykonania swego obowiązku.

Normalny (adekwatny) związek przyczynowy pomiędzy zawinionym niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem obowiązków pracowniczych przez pracownika a powstałą szkodą.

Pracownik odpowiada za szkodę tylko w takim zakresie, w jakim jest ona normalnym następstwem jego działania lub zaniechania.

Zobacz: Kadry

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zdjęcia

Odpowiedzialność materialna pracowników za szkody wyrządzone pracodawcy /Fot. Fotolia
Odpowiedzialność materialna pracowników za szkody wyrządzone pracodawcy /Fot. Fotolia

Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy128.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Budzis

Doradca finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama