REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy od ubezpieczonego można żądać zwrotu zasiłku, który został mu bezpodstawnie wypłacony

Czy od ubezpieczonego można żądać zwrotu zasiłku, który został mu bezpodstawnie wypłacony /Shutterstock
Czy od ubezpieczonego można żądać zwrotu zasiłku, który został mu bezpodstawnie wypłacony /Shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podczas kontroli ZUS okazało się, że w 2016 r. jednej z ubezpieczonych naliczyliśmy za wysoki zasiłek macierzyński (z powodu nieprawidłowo ustalonej podstawy wymiaru zasiłku). Czy ZUS może domagać się korekty wysokości zasiłku i jego zwrotu? Jeśli tak, to jak go wyegzekwować od ubezpieczonej?

Muszą Państwo jako płatnik zasiłku skorygować dokumenty rozliczeniowe za okres wskazany przez ZUS w protokole kontroli. W tym bowiem przypadku doszło do bezpodstawnej wypłaty zasiłku. To Państwo będą zobowiązani do zwrotu zasiłku ZUS, a nie pracownica na Państwa rzecz. Szczegóły w uzasadnieniu.

REKLAMA

Może się zdarzyć, że płatnik zasiłku (ZUS lub inny uprawniony podmiot, np. pracodawca) nieprawidłowo ustali podstawę wymiaru zasiłku z FUS, wskutek czego dojdzie np. do jego nadpłaty. Nieprawidłowo wypłacone przez pracodawcę jako płatnika zasiłki z ubezpieczenia społecznego można podzielić na dwie grupy:

  • świadczenia pobrane nienależnie,
  • świadczenia wypłacone bezpodstawnie.

O świadczeniu wypłaconym bezpodstawnie mówimy wtedy, gdy zostało przez płatnika składek wypłacone:

  • pomimo braku uprawnień osoby ubezpieczonej lub
  • w wysokości wyższej niż należna - najczęściej z powodu błędu płatnika zasiłków.

Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku Państwa pracownicy.

Zwrot zasiłku pobranego bezpodstawnie następuje poprzez dopłatę przez płatnika zasiłku składek na ubezpieczenia społeczne (wypłacone zasiłki są rozliczane w ciężar tych składek w deklaracji ZUS DRA) na przydzielony płatnikowi składek przez ZUS indywidualny numer rachunku składkowego. Płatnik składek dokonuje jednej wpłaty obejmującej łączną kwotę składek, w tym na ubezpieczenia społeczne, w wysokości stanowiącej różnicę między wykazaną w deklaracji kwotą należnych składek za dany miesiąc kalendarzowy a kwotą tzw. uznań, w tym wypłaconych zasiłków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie podlegają rozliczeniu w deklaracji rozliczeniowej zasiłki wypłacone przez płatnika bezpodstawnie (art. 46 ust. 2 ustawy systemowej).

Płatnik składek, który dokonał bezpodstawnej wypłaty zasiłku i rozliczył go w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne, jest zobowiązany do:

  • złożenia dokumentów rozliczeniowych korygujących (raportu ZUS RSA, ZUS RCA oraz deklaracji ZUS DRA), bez uwzględniania świadczeń bezpodstawnych, oraz
  • opłacenia powstałej zaległości z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne wraz z należnymi odsetkami za zwłokę.

Zatem pracownik, który otrzymał zawyżoną w wyniku pomyłki pracodawcy kwotę zasiłku, nie musi zwracać nadpłaty ani do ZUS, ani pracodawcy. Może jednak rozliczyć się z płatnikiem zasiłków dobrowolnie i wyrazić zgodę na zwrot pobranego świadczenia. Jeśli jednak ubezpieczony tego nie zrobi, nie uzyskuje przychodu do opodatkowania w równowartości zaległych składek, jakie pracodawca opłacił do ZUS. Potwierdza to interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 31 stycznia 2018 r. (0115-KDIT2-2.4011.371.2017.1.BK). Organ podatkowy uznał w niej, że dokonując takiej wpłaty, pracodawca wykonał ciążące na nim, a nie na pracowniku zobowiązanie. W takiej sytuacji nie można więc mówić o przychodzie podatkowym występującym po stronie pracownika.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Czy od ubezpieczonego można żądać zwrotu zasiłku, który został mu bezpodstawnie wypłacony

W artykule omówiono również przykład omawiający zwrot bezpodstawnie wypłaconego zasiłku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA