Czy od ubezpieczonego można żądać zwrotu zasiłku, który został mu bezpodstawnie wypłacony
REKLAMA
REKLAMA
Muszą Państwo jako płatnik zasiłku skorygować dokumenty rozliczeniowe za okres wskazany przez ZUS w protokole kontroli. W tym bowiem przypadku doszło do bezpodstawnej wypłaty zasiłku. To Państwo będą zobowiązani do zwrotu zasiłku ZUS, a nie pracownica na Państwa rzecz. Szczegóły w uzasadnieniu.
REKLAMA
Może się zdarzyć, że płatnik zasiłku (ZUS lub inny uprawniony podmiot, np. pracodawca) nieprawidłowo ustali podstawę wymiaru zasiłku z FUS, wskutek czego dojdzie np. do jego nadpłaty. Nieprawidłowo wypłacone przez pracodawcę jako płatnika zasiłki z ubezpieczenia społecznego można podzielić na dwie grupy:
- świadczenia pobrane nienależnie,
- świadczenia wypłacone bezpodstawnie.
O świadczeniu wypłaconym bezpodstawnie mówimy wtedy, gdy zostało przez płatnika składek wypłacone:
- pomimo braku uprawnień osoby ubezpieczonej lub
- w wysokości wyższej niż należna - najczęściej z powodu błędu płatnika zasiłków.
Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku Państwa pracownicy.
Zwrot zasiłku pobranego bezpodstawnie następuje poprzez dopłatę przez płatnika zasiłku składek na ubezpieczenia społeczne (wypłacone zasiłki są rozliczane w ciężar tych składek w deklaracji ZUS DRA) na przydzielony płatnikowi składek przez ZUS indywidualny numer rachunku składkowego. Płatnik składek dokonuje jednej wpłaty obejmującej łączną kwotę składek, w tym na ubezpieczenia społeczne, w wysokości stanowiącej różnicę między wykazaną w deklaracji kwotą należnych składek za dany miesiąc kalendarzowy a kwotą tzw. uznań, w tym wypłaconych zasiłków.
Nie podlegają rozliczeniu w deklaracji rozliczeniowej zasiłki wypłacone przez płatnika bezpodstawnie (art. 46 ust. 2 ustawy systemowej).
Płatnik składek, który dokonał bezpodstawnej wypłaty zasiłku i rozliczył go w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne, jest zobowiązany do:
- złożenia dokumentów rozliczeniowych korygujących (raportu ZUS RSA, ZUS RCA oraz deklaracji ZUS DRA), bez uwzględniania świadczeń bezpodstawnych, oraz
- opłacenia powstałej zaległości z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne wraz z należnymi odsetkami za zwłokę.
Zatem pracownik, który otrzymał zawyżoną w wyniku pomyłki pracodawcy kwotę zasiłku, nie musi zwracać nadpłaty ani do ZUS, ani pracodawcy. Może jednak rozliczyć się z płatnikiem zasiłków dobrowolnie i wyrazić zgodę na zwrot pobranego świadczenia. Jeśli jednak ubezpieczony tego nie zrobi, nie uzyskuje przychodu do opodatkowania w równowartości zaległych składek, jakie pracodawca opłacił do ZUS. Potwierdza to interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 31 stycznia 2018 r. (0115-KDIT2-2.4011.371.2017.1.BK). Organ podatkowy uznał w niej, że dokonując takiej wpłaty, pracodawca wykonał ciążące na nim, a nie na pracowniku zobowiązanie. W takiej sytuacji nie można więc mówić o przychodzie podatkowym występującym po stronie pracownika.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Czy od ubezpieczonego można żądać zwrotu zasiłku, który został mu bezpodstawnie wypłacony
W artykule omówiono również przykład omawiający zwrot bezpodstawnie wypłaconego zasiłku.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.