Jakie elastyczne rozkłady czasu pracy może stosować pracodawca
REKLAMA
REKLAMA
Elastyczny rozkład czasu pracy daje pracownikowi możliwość załatwienia spraw urzędowych bez korzystania z urlopu wypoczynkowego, dopasowanie pracy do swojego rytmu dnia czy godzin przyjazdów/odjazdów transportu publicznego. W przypadku pracodawcy wprowadzenie takiego rozwiązania może wynikać z dużej ilości pracy w określonych godzinach danego dnia. Pracodawca ma też możliwość dostosowania godzin pracy pracowników do rytmu funkcjonowania zakładu pracy. Elastyczny rozkład czasu pracy pozwala także na utrzymanie zakładanego poziomu zatrudnienia przy zmieniających się warunkach gospodarczych.
REKLAMA
Ruchoma organizacja czasu pracy
Ruchoma organizacja czasu pracy umożliwia stworzenie takiego rozkładu czasu pracy, w którym:
- pracownik w dniach będących dla niego dniami pracującymi rozpoczyna swoją pracę w różnych wyznaczonych godzinach,
- czas rozpoczęcia pracy jest określony jako przedział czasowy np. między 7.00 a 10.00 (art. 1401 § 1-2 Kodeksu pracy).
Pracownik sam wybiera godzinę rozpoczęcia pracy, która mieści się we wskazanym przedziale i poczynając od tej godziny jest zobowiązany przepracować np. 8 godzin (w przypadku zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy).
Taka organizacja czasu pracy może być narzucona przez pracodawcę, jak również może zostać wprowadzona na wniosek pracownika w indywidualnych przypadkach.
Ruchomy czas pracy z inicjatywy pracodawcy jest ustalany w:
- układzie zbiorowym pracy lub porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi; jeżeli nie jest możliwe uzgodnienie treści porozumienia ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, pracodawca uzgadnia treść porozumienia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi w rozumieniu art. 24125a Kodeksu pracy;
- porozumieniu zawieranym z przedstawicielami pracowników, wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy - jeżeli u pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe (art. 150 § 3 Kodeku pracy).
Niezależnie od tego, czy w zakładzie pracy będzie obowiązywał ruchomy czas pracy wprowadzony na podstawie porozumienia zawartego z zakładową organizacją związkową czy z przedstawicielstwem pracowników, pracownik może wnioskować o objęcie go takim rozkładem indywidualnie (art. 150 § 5 Kodeksu pracy).
Zobacz: Prawo dla firm
Od 6 czerwca 2018 r. pracodawca musi zaakceptować wniosek o wprowadzenie ruchomej organizacji czasu pracy lub indywidualnego rozkładu czasu pracy, który złożył:
- pracownik-małżonek albo pracownik-rodzic dziecka w fazie prenatalnej, w przypadku ciąży powikłanej,
- pracownik-rodzic dziecka posiadającego zaświadczenie o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo nieuleczalnej chorobie zagrażającej życiu dziecka, które powstały w prenatalnym okresie jego rozwoju lub w czasie porodu,
- pracownik-rodzic:
REKLAMA
- dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności określonym w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz
- dziecka posiadającego, odpowiednio, opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, o których mowa w przepisach ustawy - Prawo oświatowe.
W tym przypadku pracownik składa wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej. Pracodawca będzie mógł odmówić uwzględnienia wniosku rodzica-dziecka niepełnosprawnego o stosowanie wskazanych form elastycznej organizacji czasu pracy jedynie w przypadku, gdy jego uwzględnienie nie będzie możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca informuje pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jakie elastyczne rozkłady czasu pracy może stosować pracodawca
W artykule przedstawiono również wzór wniosku w sprawie wprowadzenia ruchomej organizacji czasu pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.