REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik i ZUS

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowa o pracę na czas określony

W obowiązującym systemie prawa pracy możemy wyróżnić kilka rodzajów umów o pracę. Zgodnie z art. 25 Kodeksu pracy, umowę o pracę zawiera się na czas nie określony, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy.

Ustalenie stosunku pracy - kiedy można to zrobić

Stosunkowo często ma miejsce sytuacja, w której zawarta umowa cywilnoprawna (przykładowo umowa zlecenia, umowa o dzieło czy inna umowa o świadczenie usług) posiada również cechy umowy o pracę. W takich przypadkach można dochodzić sądownie ustalenia stosunku pracy.

Urlopy wychowawcze od września 2013

Zgodnie z ustawą z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw - Dz. U. 2013 poz.983 - z dniem 1 września 2013 r. weszły w życie zmiany dotyczące urlopów wychowawczych.

Jak zatrudnić pracowników?

Większe zamówienie lub osiągnięcie płynności to moment, w którym małe firmy decydują się na zatrudnienie pracowników. Rynek pracy jest pełen osób poszukujących zatrudnienia. Niektórzy – z różnych powodów – chcą zmienić pracę, inni stracili zatrudnienie i poszukują nowego, a kolejna grupa to absolwenci, którzy nie mają większego doświadczenia. Jak zatrudnić pracowników?

REKLAMA

We wrześniu bezrobocie wyniosło 13 %

W urzędach pracy na koniec września zarejestrowanych było 2 082 tys. osób. W porównaniu do sierpnia ich liczba zmniejszyła się o 0,9 tys. Stopa bezrobocia wyniosła 13% i nie zmieniła się w stosunku do sierpnia. Rok wcześniej liczba bezrobotnych zwiększyła się o 14,3 tys. osób.

Szukaj pracy po wakacjach

W okresie powakacyjnym znajdziemy więcej ofert pracy. Jest to świetny moment na poszukiwanie nowego pracodawcy.

Urlop wychowawczy dla przedsiębiorców

Od 1 września 2013 r. przedsiębiorcy mogą skorzystać z urlopu wychowawczego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. Warunkiem jest posiadanie przez przedsiębiorcę co najmniej 6 miesięcznego stażu ubezpieczeniowego. Budżet państwa będzie finansował takim przedsiębiorcom składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne.

Chcesz pracować w motoryzacji? Jakie zawody możesz wybrać? Znajdź stanowisko swoich marzeń!

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą znaleźć wymarzoną pracę w branży motoryzacyjnej. Należy ukończyć szkołę zawodową, technikum lub studia np. z zakresu logistyki bądź zarządzania, by zarządzać działem w firmie motoryzacyjnej.

REKLAMA

Zatrudnianie młodocianych

Okres wakacyjny to czas szczególnie sprzyjający zatrudnianiu młodocianych, którzy decydują się na podjęcie pracy, w celu dorobienia do kieszonkowego. Pracodawca jednak musi mieć na uwadze liczne ograniczenia dotyczące tej grupy pracowników.

Kontrakt menedżerski - na czym polega?

Kontrakt menedżerski nie jest opisany w kodeksie cywilnym. Do jego regulacji stosuje się zapisy dotyczące umowy zlecenia. Istotą kontraktu menadżerskiego jest zarządzanie przedsiębiorstwem przez menedżera. Zarządzanie przez menedżera odbywa się w imieniu oraz na rzecz i ryzyko zatrudniającego. Jakie cechy ma kontrakt menedżerski?

Daj się znaleźć - dbaj o swój wizerunek w sieci!

Szukając pracy, powinniśmy nie tylko czytać ogłoszenia i wysyłać CV, ale także dbać o swój wizerunek i obecność na portalach społecznościowych poświęconych karierze. Do takich serwisów należą m.in. Goldenline czy LinkedIn. Warto dobrze, wyczerpująco uzupełnić swój profil i udzielać się w dyskusjach.

Refundacja dodatkowych kosztów zatrudnienia niepełnosprawnego

Refundacja dodatkowych kosztów zatrudnienia niepełnosprawnego przysługuje pracodawcy, który zatrudnia osobę niepełnosprawną przez okres co najmniej 36 miesięcy. Co w sytuacji, jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy?

Od 2016 r. koniec z obowiązkiem meldunkowym

Od 1 stycznia 2016r. zniknie obowiązek meldunkowy. Zmiana zostanie wprowadzona nowelizacją ustawy o ewidencji ludności, wobec czego gminy nie będą już prowadziły rejestrów stałych mieszkańców. Obywatel dokonując meldunku w urzędzie gminy może już jednocześnie składać dokumenty o wymeldowaniu z poprzedniego miejsca zamieszkania. Jednakże wprowadzenie takich zmian może znacznie utrudnić przeprowadzenie wyborów powszechnych.

Brak wykwalifikowanych pracowników?

Kandydaci bezskutecznie poszukują pracy, a pracodawcy narzekają na brak odpowiednich kandydatów. Jak wybrnąć z tego błędnego koła?

Minimalne wynagrodzenie w 2014 roku wzrośnie o 80 zł

W przyszłym roku minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wyższe od obecnego przynajmniej o 80 zł. Przedsiębiorcy liczą na to, że ta podwyżka nie będzie większa. Ostrzegają, że mogłoby to oznaczać kłopoty dla wielu firm, a co za tym idzie, również dla pracowników. Straciliby też samozatrudnieni. Od wysokości płacy minimalnej zależą nie tylko zarobki, ale też wysokość niektórych składek, ale także np. opłat za przedszkola publiczne.

Wynagradzanie pracowników w firmie - niektóre patologie

W poprzednim artykule starałem się zwrócić uwagę na duże znaczenie prawidłowego określenia poziomu i struktury wynagrodzenia oraz jego indywidualnego zróżnicowania, na motywację pracowników firmy do pracy, w tym lojalności wobec pracodawcy. Tutaj kilka słów o patologiach. Jeśli pracodawca się ich nie ustrzeże, na nic wszystkie wcześniejsze starania o stworzenie oczekiwanego systemu płac i motywacyjną funkcję wynagrodzenia.

Delikatny spadek bezrobocia w marcu 2013

Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej bezrobocie w marcu br. wyniosło 14,3 proc., wobec 14,4 proc. w lutym.

Wynagradzanie pracowników w firmie - poziom i struktura płacy, indywidualne zróżnicowanie wynagrodzeń.

Wynagrodzenie jest tym, co w pieniądzu otrzymuje pracownik za swoja pracę. Po wypłaceniu wynagrodzenia, pracodawca może uważać, że rozliczył się z pracownikiem i nie ma wobec niego bieżących zobowiązań. Oprócz wynagrodzenia, pracownika i pracodawcę łączą jeszcze inne wzajemne ustalenia np. co do długości wiążącej ich umowy, warunków jej wypowiedzenia, czasu pracy itd.

Doba pracownicza utrudnia organizację czasu pracy

Definicja doby pracowniczej w negatywny sposób wpływa na organizację czasu pracy. Efektem tego jest podnoszenie kosztów pracy oraz niechęć do ustalania ruchomego czasu pracy.

Obniżenie stawek za nadgodziny - recepta na bezrobocie?

Obniżenie stawek za nadgodziny, które są w naszym kraju zbyt wysokie w porównaniu z innymi państwami, powinno zmniejszyć koszty pracy i zwiększyć liczbę nowo tworzonych miejsc pracy - uważa PKPP Lewiatan.

Szkolenia BHP dla pracowników

Okresowe szkolenia BHP mają na celu przypomnienie i rozwój wiedzy z zakresu BHP wśród zatrudnionych pracowników. Czym charakteryzuje się okresowe szkolenie BHP dla pracowników?

Kontrola inspektora pracy

Po wykryciu nieprawidłowości przez inspektora pracy możliwe jest wyciągnięcie konsekwencji wobec pracodawcy. Co grozi pracodawcy za łamanie przepisów prawa pracy?

Diety za zagraniczne podróże służbowe w 2013 r.

Od 1 marca 2013 roku zmienia się wysokość diet za zagraniczne podróże służbowe. Na diety w jakiej wysokości mogą liczyć pracownicy wybierający się na zagraniczne podróże służbowe?

W styczniu rekordowe bezrobocie

W styczniu 2013 roku w Polsce bezrobocie przekroczyło 14 proc. Jest to najwyższe bezrobocie w Polsce od 6 lat.

Wpływ elastycznego czasu pracy na zwolnienia pracowników

Rząd przyjął projekt ustawy zmieniającej Kodeks pracy poprzez wprowadzenie elastycznego czasu pracy. Jak wprowadzenie elastycznego czasu pracy wpłynie na skalę zwolnień?

Ochrona miejsc pracy - co znalazło się w projekcie nowej ustawy?

Resort pracy przedstawił projekt ustawy mającej na celu ochronę miejsc pracy podczas panującego spowolnienia gospodarczego. W jaki sposób mają być chronione miejsca pracy?

Jak utrzymać zatrudnienie w firmach?

Resort pracy pracuje nad wprowadzeniem ustawy o ochronie miejsc pracy, która może zmniejszyć liczbę zwalnianych pracowników w przedsiębiorstwach. W jaki sposób rząd planuje chronić wielkość zatrudnienia?

Od 1 stycznia 2013 bez druku ZUS RMUA u lekarza

Wraz z 1 stycznia 2013 roku pracownik nie będzie musiał okazywać druku ZUS RMUA podczas wizyty u lekarza. Jaki dokument wystarczy do potwierdzenia prawa do publicznej opieki zdrowotnej?

Wniosek o odroczenie terminu płatności podatku

Przesunięcie terminu płatności podatku to ulga, przysługująca podatnikom w sytuacjach szczególnych. Jest to możliwe jedynie na wniosek złożony do urzędu skarbowego przed upływem terminu płatności podatku.

Jak zwolnić pracownika? – poradnik krok po kroku

Zwolnienie pracownika wymaga spełnienia szeregu formalności. W poradniku przedstawiamy jak krok po kroku wypowiedzieć umowę o pracę.

Utrata świadczeń emerytalnych - deklaracje ZUS emeryta prowadzącego własną firmę

Prawo do emerytur ulega zwiększeniu lub zmniejszeniu w zależności od przychodów z działalności gospodarczej, co dotyczy osób na wcześniejszej emeryturze, prowadzących własną firmę. Chcąc zachować pełne prawa do emerytury, potrzebne są deklaracje ZUS podstawy do naliczenia składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Nie mogą one przekraczać 2447,8 zł. Zagrożeni nie są emeryci, którzy osiągnęli wiek emerytalny.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Każdą umowę o pracę można rozwiązać za porozumieniem stron stosunku pracy. Porozumienie pracownika i pracodawcy jest czynnością prawną mającą na celu rozwiązanie umowy o pracę. Jak rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron?

Drugie expose Tuska: Nie będzie ZUS-u od umów śmieciowych w 2013 r.

Nie będzie ozusowania umów śmieciowych - wynika z drugiego expose premiera Donalda Tuska. Prezes Rady Ministrów zapowiedział zmiany zasad rozliczania nadgodzin oraz wydłużenie urlopu macierzyńskiego.

Świadczenia emerytalno-rentowe w UE - kogo dotyczy problem

Na terytorium Unii Europejskiej funkcjonuje niejednolity system emerytalno-rentowy. Sprawdź czy dotyczy cię problem wyboru właściwego systemu emerytalno-rentowego.

Emerytura lub renta pracownika w krajach Unii Europejskiej

Państwa członkowskie Unii Europejskiej samodzielnie przyznają świadczenia emerytalno-rentowe. Dowiedz się jakie są zasady rozdzielania systemów ubezpieczeń społecznych na terytorium Unii Europejskiej.

Nieprawidłowo ustalona podstawa zasiłku dla przedsiębiorcy przez ZUS – co zrobić?

Przedsiębiorcy, którym ZUS nieprawidłowo ustalił podstawę wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, mają prawo do uzyskania wyrównania. ZUS wyjaśnia jakie kroki powinien w tym celu podjąć przedsiębiorca.

Odpisy na ZFŚS w 2012 roku

Odpisy na ZFŚS w 2012 roku. Ekspert informuje jaka jest podstawa do odpisów na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych w 2012 roku. Dowiedz się jakie są odpisy na ZFŚS w 2012 roku.

Wynagrodzenie przeciętne – II kwartał 2012 roku

W II kwartale 2012 roku spadło wynagrodzenie przeciętne. Oznacza to zmniejszenie miesięcznego limitu wymiaru składek ZUS.

Wpłaty na PFRON 2013

Wpłaty na PFRON 2013. Dowiedz się jak wysokie są wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2013 roku.

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2013 r. Znów waloryzacja procentowa

W 2013 roku zmieni się wskaźnik waloryzacji emerytur i rent. Emerytury i renty wzrosną, ale procentowo. To inaczej niż w poprzednim roku, gdy waloryzacja była kwotowa.

Przygotowanie zawodowe młodocianych - zmiany w przepisach

Czy wiesz, co już od września czeka pracodawców chcących zatrudnić młodocianych w ramach przygotowania zawodowego?

Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2012 roku. Dla firm bez zmian

Rośnie wynagrodzenie dla nauczycieli. Od 1 września 2012 minimalne pensje zasadnicze nauczycieli wzrosną o niecałe 4 proc. Dowiedz się jakie podwyżki dostaną nauczyciele w 2012 roku.

Dieta za podróż służbową w 2013 r.

Dieta za podróż służbową w 2013 r. Dowiedz się jakie diety przysługują z tytułu podróży służbowych od 1 stycznia 2013 roku. Informujemy, jakie są stawki diety dla podróży służbowych krajowych i zagranicznych.

Podnoszenie kwalifikacji przez pracowników

Czy doszkalanie pracowników jest modne? Czy pracownicy mogą liczyć na szczególne przywileje z tytułu podjęcia działań zmierzających w kierunku zdobycia nowej wiedzy i umiejętności? Na te i inne pytania spróbuję odpowiedzieć poniżej.

Diety za podróże krajowe i zagraniczne w 2012 r.

Diety za podróże krajowe i zagraniczne 2012. Dowiedz się jakie diety przysługują z tytułu podróży służbowych.

Aktywizacja bezrobotnych: nowe narzędzia w walce z bezrobociem wśród młodych

W związku z alarmującym poziomem bezrobocia wśród młodych, w urzędach pracy rusza program aktywizacji osób do 30. roku życia. Czy pomoże im w zdobyciu zatrudnienia?

Emerytura, umowa zlecenie i ZUS – poradnik

Emerytura a umowa zlecenie. Dowiedz się jakie są obowiązki emeryta dorabiającego na podstawie umowy zlecenie.

Prawa pracownika podczas upałów

Praca podczas upałów została potraktowana przez ustawodawcę jako dotkliwa dla niektórych kategorii pracowników. Dowiedz się jakie prawa przysługują pracownikom podczas pracy w upalne dni.

Nowe przepisy o zatrudnianiu nielegalnych imigrantów

Zatrudnianie nielegalnych imigrantów. 21 lipca weszły w życie nowe przepisy o zatrudnianiu nielegalnych imigrantów. Przedsiębiorcy będą musieli sprawdzać dokumenty pobytowe zatrudnionych cudzoziemców.

Nowe uprawnienia inspektorów pracy

Do Sejmu trafił projekt nowej ustawy przydzielającej inspektorom pracy uprawnienia do wydawania nakazów zmiany umowy zlecenie na umowę o pracę. Kto na tym straci, a kto zyska?

REKLAMA