| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Refundacja dodatkowych kosztów zatrudnienia niepełnosprawnego

Refundacja dodatkowych kosztów zatrudnienia niepełnosprawnego

Refundacja dodatkowych kosztów zatrudnienia niepełnosprawnego przysługuje pracodawcy, który zatrudnia osobę niepełnosprawną przez okres co najmniej 36 miesięcy. Co w sytuacji, jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy?

Jeżeli pracodawca zatrudnia osoby niepełnosprawne w firmie może na wniosek ubiegać się o zwrot dodatkowych kosztów poniesionych w związku z zatrudnieniem tych osób w sytuacji, gdy okres zatrudnienia wynosi co najmniej 36 miesięcy. Wobec tego pracodawca może ubiegać się o refundację związaną z:

  • adaptacją pomieszczeń zakładu pracy do potrzeb niepełnosprawnych, w szczególności w związku z przystosowaniem stanowiska pracy,
  • adaptacją bądź nabyciem urządzeń ułatwiających wykonywanie pracy,
  • zakupem i autoryzacją odpowiedniego oprogramowania oraz urządzeń technicznych wspomagających przystosowanie osoby niepełnosprawnej do pracy.

Osoby niepełnosprawne

O zwrot kosztów można ubiegać się w przypadku osób niepełnosprawnych:

1. bezrobotnych lub poszukujących pracy i niepozostających w zatrudnieniu, skierowanych do pracy przez powiatowy urząd pracy,

2. pozostających w zatrudnieniu u pracodawcy występującego o zwrot kosztów, jeżeli niepełnosprawność tych osób powstała w okresie zatrudnienia u tego pracodawcy, z wyjątkiem przypadków, gdy przyczyną powstania niepełnosprawności było zawinione przez pracodawcę lub przez pracownika naruszenie przepisów, w tym przepisów prawa pracy.

Zobacz: Korzyści z zatrudniania niepełnosprawnych

Jak ubiegać się o refundację?

Pracodawca powinien mieć na względzie, iż może ubiegać się jedynie o refundację dodatkowych, a nie całkowitych kosztów poniesionych w związku z zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej. O zwrot należy ubiegać się poprzez złożenie wniosku w Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Refundacja środków wyłożonych przez przedsiębiorcę na zorganizowanie lub przystosowanie stanowiska pracy dla niepełnosprawnego pracownika nie przysługuje automatycznie z mocy prawa. Ustawa z 1991 r. o zatrudnieniu i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych przewiduje górny limit takiej ewentualnej refundacji, co oznacza, że refundacja ta nie musi pokryć całych kosztów wyłożonych na ten cel przez zakład pracy. Dlatego też szczegółowe warunki tej refundacji określały umowy zawierane przez stronę powodową z konkretnym zakładem pracy zobowiązującym się do zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych zgodnie z sentencją wyroku Sądu Najwyższego z dnia 5 września 2001 r. (I CKN 395/00). Wniosek o refundację składa się do:

  • Funduszu - jeżeli składany jest przez starostę,
  • starosty właściwego ze względu na miejsce zarejestrowania osoby niepełnosprawnej jako bezrobotnej albo poszukującej pracy niepozostającej w zatrudnieniu - w przypadku gdy zwrot kosztów dotyczy tej osoby bądź ze względu na miejsce zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, miejsce siedziby albo miejsce zamieszkania pracodawcy - w pozostałych przypadkach.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Wojciechowski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »