Refundacja dodatkowych kosztów zatrudnienia niepełnosprawnego
REKLAMA
Jeżeli pracodawca zatrudnia osoby niepełnosprawne w firmie może na wniosek ubiegać się o zwrot dodatkowych kosztów poniesionych w związku z zatrudnieniem tych osób w sytuacji, gdy okres zatrudnienia wynosi co najmniej 36 miesięcy. Wobec tego pracodawca może ubiegać się o refundację związaną z:
REKLAMA
- adaptacją pomieszczeń zakładu pracy do potrzeb niepełnosprawnych, w szczególności w związku z przystosowaniem stanowiska pracy,
- adaptacją bądź nabyciem urządzeń ułatwiających wykonywanie pracy,
- zakupem i autoryzacją odpowiedniego oprogramowania oraz urządzeń technicznych wspomagających przystosowanie osoby niepełnosprawnej do pracy.
Osoby niepełnosprawne
O zwrot kosztów można ubiegać się w przypadku osób niepełnosprawnych:
1. bezrobotnych lub poszukujących pracy i niepozostających w zatrudnieniu, skierowanych do pracy przez powiatowy urząd pracy,
2. pozostających w zatrudnieniu u pracodawcy występującego o zwrot kosztów, jeżeli niepełnosprawność tych osób powstała w okresie zatrudnienia u tego pracodawcy, z wyjątkiem przypadków, gdy przyczyną powstania niepełnosprawności było zawinione przez pracodawcę lub przez pracownika naruszenie przepisów, w tym przepisów prawa pracy.
Zobacz: Korzyści z zatrudniania niepełnosprawnych
Jak ubiegać się o refundację?
Pracodawca powinien mieć na względzie, iż może ubiegać się jedynie o refundację dodatkowych, a nie całkowitych kosztów poniesionych w związku z zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej. O zwrot należy ubiegać się poprzez złożenie wniosku w Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Refundacja środków wyłożonych przez przedsiębiorcę na zorganizowanie lub przystosowanie stanowiska pracy dla niepełnosprawnego pracownika nie przysługuje automatycznie z mocy prawa. Ustawa z 1991 r. o zatrudnieniu i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych przewiduje górny limit takiej ewentualnej refundacji, co oznacza, że refundacja ta nie musi pokryć całych kosztów wyłożonych na ten cel przez zakład pracy. Dlatego też szczegółowe warunki tej refundacji określały umowy zawierane przez stronę powodową z konkretnym zakładem pracy zobowiązującym się do zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych zgodnie z sentencją wyroku Sądu Najwyższego z dnia 5 września 2001 r. (I CKN 395/00). Wniosek o refundację składa się do:
- Funduszu - jeżeli składany jest przez starostę,
- starosty właściwego ze względu na miejsce zarejestrowania osoby niepełnosprawnej jako bezrobotnej albo poszukującej pracy niepozostającej w zatrudnieniu - w przypadku gdy zwrot kosztów dotyczy tej osoby bądź ze względu na miejsce zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, miejsce siedziby albo miejsce zamieszkania pracodawcy - w pozostałych przypadkach.
Jaka jest wysokość zwrotu?
Zgodnie z art. 26 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych zwrot kosztów nie może przekraczać dwudziestokrotnego przeciętnego wynagrodzenia za każde przystosowane stanowisko pracy osoby niepełnosprawnej. Dodatkowo kwota zwrotu kosztów poniesionych w związku z rozpoznaniem potrzeb osób niepełnosprawnych nie może przekraczać 15% kosztów związanych z przystosowaniem tworzonych lub istniejących stanowisk pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych. Warunkiem zwrotu kosztów jest uzyskanie pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy wydanej na wniosek starosty.
Krótszy okres zatrudnienia
W sytuacji, jeżeli okres zatrudnienia osoby niepełnosprawnej jest krótszy niż 36 miesięcy to pracodawca jest zobowiązany do zwrotu Funduszowi za pośrednictwem starosty środków w wysokości równej 1/36 ogólnej kwoty zwrotu za każdy miesiąc brakujący do upływu okresu 36 miesięcy, jednak w wysokości nie mniejszej niż 1/6 tej kwoty. Termin do dokonania zwrotu wynosi 3 miesiące od dnia rozwiązania stosunku pracy z osobą niepełnosprawną. Ustawodawca przyznaje pracodawcy możliwość niezwracania uzyskanych środków, jeżeli w ciągu 3 miesięcy od ustania stosunku pracy z tą osobą zatrudni inną osobę niepełnosprawną, skierowaną do pracy przez powiatowy urząd pracy.
Zadaj pytanie: Forum Moja Firma - Zakładanie firmy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.