reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Emerytura, umowa zlecenie i ZUS – poradnik

Emerytura, umowa zlecenie i ZUS – poradnik

Emerytura a umowa zlecenie. Dowiedz się jakie są obowiązki emeryta dorabiającego na podstawie umowy zlecenie.

Umowa zlecenie jest umową, której definicja i główne postanowienia zostały zawarte w Kodeksie cywilnym. Przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do wykonania określonej czynności dla zleceniodawcy.

Zatrudniając emeryta na umowę zlecenie może wystąpić zbieg kilku tytułów do ubezpieczeń społecznych:

  1. Umowa zlecenie z osobą, która ma ustalone prawo do emerytury
  2. Umowa zlecenie oraz prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej i prawo do emerytury
  3. Kilka umów zleceń i prawo do emerytury
  4. Umowa o pracę i umowa zlecenie oraz prawo do emerytury

Zobacz: Oskładkowanie umów zleceń od 2016 r.

Umowa zlecenie z osobą, która ma ustalone prawo do emerytury

Osoba, która ma ustalone prawo do emerytury i zawarła umowę zlecenie w czasie 13.01.2000r podlega dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu zawartej umowy zlecenie. Jeżeli osoba ta przystąpiła dobrowolnie do ww. ubezpieczeń była obejmowana również ubezpieczeniem wypadkowym pod warunkiem, że praca była wykonywana w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Osoba, która ma ustalone prawo do emerytury i zawarła umowę zlecenie w czasie od 14.01.2000r i nie pozostaje równocześnie w stosunku pracy podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Od 1.01.2010r podlega również obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu. Do tej daty podlegała obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu pod warunkiem, że praca była wykonywana w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę. Ubezpieczenie chorobowe jest dla takiej osoby dobrowolne.

Należy pamiętać, iż przy rozstrzyganiu obowiązku ubezpieczeń społecznych dla osoby, która wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenie i ma ustalone prawo do emerytury należy brać pod uwagę prawo do emerytury nabyte z tytułu zagranicznych ubezpieczeń społecznych lub zagranicznego zaopatrzenia emerytalnego.

Polecamy: Wiek emerytalny w Polsce wydłużony od 2013 r. - kto kiedy przejdzie na emeryturę

Umowa zlecenie oraz prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej i prawo do emerytury

Osoba, która ma ustalone prawo do emerytury i prowadzi pozarolniczą działalność a dodatkowo  zawarła umowę-zlecenie w okresie od 1.01.1999r do 13.01.2000r, z obu tych tytułów, podlegała dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Jeżeli osoba ta zawarła umowę zlecenie w okresie od 14.01.2000r to z tytułu umowy zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i ubezpieczeniu wypadkowemu (do 31 grudnia 2009 r. podlegała obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu o ile praca na podstawie umowy zlecenia była wykonywana w miejscu lub siedzibie prowadzenia działalności przez zleceniodawcę) natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dla tej osoby dobrowolne. Z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności ubezpieczenia są dla tej osoby dobrowolne.

W sytuacji gdy osoba uprawniona do emerytury prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i jednocześnie wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia w ramach prowadzonej przez siebie działalności, czyli przedmiot umowy zlecenia pokrywa się z zakresem prowadzonej działalności, a przychód uzyskiwany z umowy zlecenia jest opodatkowany jako przychód z działalności gospodarczej, to podlega ona dobrowolnie ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzonej działalności, natomiast z tytułu wykonywanej umowy zlecenia nie podlega ubezpieczeniom w ogóle.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 12.09.2014

Eksperci:

Parco

Biuro Rachunkowe PARCO S.C.

Monika Siwik

Specjalista ds. księgowości

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Emerytura a umowa zlecenie
Emerytura a umowa zlecenie

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gniezdzia

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama