REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytura, umowa zlecenie i ZUS – poradnik

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Parco
Biuro Rachunkowe PARCO S.C.
Monika Siwik
Specjalista ds. księgowości
Emerytura a umowa zlecenie
Emerytura a umowa zlecenie

REKLAMA

REKLAMA

Emerytura a umowa zlecenie. Dowiedz się jakie są obowiązki emeryta dorabiającego na podstawie umowy zlecenie.

Umowa zlecenie jest umową, której definicja i główne postanowienia zostały zawarte w Kodeksie cywilnym. Przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do wykonania określonej czynności dla zleceniodawcy.

REKLAMA

Zatrudniając emeryta na umowę zlecenie może wystąpić zbieg kilku tytułów do ubezpieczeń społecznych:

  1. Umowa zlecenie z osobą, która ma ustalone prawo do emerytury
  2. Umowa zlecenie oraz prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej i prawo do emerytury
  3. Kilka umów zleceń i prawo do emerytury
  4. Umowa o pracę i umowa zlecenie oraz prawo do emerytury

Zobacz: Oskładkowanie umów zleceń od 2016 r.

Umowa zlecenie z osobą, która ma ustalone prawo do emerytury

Osoba, która ma ustalone prawo do emerytury i zawarła umowę zlecenie w czasie 13.01.2000r podlega dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu zawartej umowy zlecenie. Jeżeli osoba ta przystąpiła dobrowolnie do ww. ubezpieczeń była obejmowana również ubezpieczeniem wypadkowym pod warunkiem, że praca była wykonywana w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Osoba, która ma ustalone prawo do emerytury i zawarła umowę zlecenie w czasie od 14.01.2000r i nie pozostaje równocześnie w stosunku pracy podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Od 1.01.2010r podlega również obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu. Do tej daty podlegała obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu pod warunkiem, że praca była wykonywana w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę. Ubezpieczenie chorobowe jest dla takiej osoby dobrowolne.

Należy pamiętać, iż przy rozstrzyganiu obowiązku ubezpieczeń społecznych dla osoby, która wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenie i ma ustalone prawo do emerytury należy brać pod uwagę prawo do emerytury nabyte z tytułu zagranicznych ubezpieczeń społecznych lub zagranicznego zaopatrzenia emerytalnego.

Polecamy: Wiek emerytalny w Polsce wydłużony od 2013 r. - kto kiedy przejdzie na emeryturę

Umowa zlecenie oraz prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej i prawo do emerytury

Osoba, która ma ustalone prawo do emerytury i prowadzi pozarolniczą działalność a dodatkowo  zawarła umowę-zlecenie w okresie od 1.01.1999r do 13.01.2000r, z obu tych tytułów, podlegała dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

REKLAMA

Jeżeli osoba ta zawarła umowę zlecenie w okresie od 14.01.2000r to z tytułu umowy zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i ubezpieczeniu wypadkowemu (do 31 grudnia 2009 r. podlegała obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu o ile praca na podstawie umowy zlecenia była wykonywana w miejscu lub siedzibie prowadzenia działalności przez zleceniodawcę) natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dla tej osoby dobrowolne. Z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności ubezpieczenia są dla tej osoby dobrowolne.

W sytuacji gdy osoba uprawniona do emerytury prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i jednocześnie wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia w ramach prowadzonej przez siebie działalności, czyli przedmiot umowy zlecenia pokrywa się z zakresem prowadzonej działalności, a przychód uzyskiwany z umowy zlecenia jest opodatkowany jako przychód z działalności gospodarczej, to podlega ona dobrowolnie ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzonej działalności, natomiast z tytułu wykonywanej umowy zlecenia nie podlega ubezpieczeniom w ogóle.


Kilka umów zleceń i prawo do emerytury

Osoba, która ma ustalone prawo do emerytury, która wykonywała jednocześnie kilka umów zleceń zawartych w okresie od 01.01.1999r do 13 stycznia 2000r, podlegała dobrowolnie z tytułu tych umów ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Jeżeli natomiast ta sama osoba wykonuje jednocześnie kilka umów zleceń, które zostały zawarte od 14.01.2000r podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pierwszej z zawartych umów. Jednocześnie, na swój wniosek, może ona być objęta dobrowolnie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z tytułu pozostałych, wszystkich lub wybranych, umów zleceń bądź zmienić tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń. W przypadku gdy wygaśnie pierwsza umowa zlecenie, a nadal trwa druga, to ta druga umowa zlecenie staje się dla tej osoby obowiązkowym tytułem do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Polecamy: Emerytury 2013

Umowa o pracę i umowa zlecenie oraz prawo do emerytury

  • Umowa o pracę i umowa zlecenie z własnym pracodawcą lub wykonywana na rzecz pracodawcy oraz prawo do emerytury:

Pracownik wykonujący umowę zlecenie, która została zawarta w okresie od 01.01.1999r do 13.01.2000r, i mający ustalone prawo do emerytury podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym tylko ze stosunku pracy. Z tytułu wykonywania umowy zlecenia był obejmowany ubezpieczeniami dobrowolnie. W tym czasie bez znaczenia był fakt zawarcia umowy zlecenia z własnym pracodawcą, czy też wykonywania w ramach umowy zlecenia pracy na rzecz własnego pracodawcy.

Osoba, która ma ustalone prawo do emerytury, wykonująca pracę na podstawie zawartej w okresie od 14.01.2000r. Umowy zlecenia z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, z tytułu wykonywania umowy zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym.

Priorytetem resortu pracy jest oskładkowanie umów-zleceń

Umowa zlecenie zawarta z własnym pracodawcą lub wykonywana na rzecz własnego pracodawcy, przez osobę mającą ustalone prawo do emerytury, w zakresie ubezpieczeń społecznych traktowana jest jak umowa o pracę. Tym samym osoba, która ma ustalone prawo do emerytury, wykonująca umowę zlecenie zawartą z własnym pracodawcą albo wykonująca w ramach takiej umowy zlecenia pracę na rzecz własnego pracodawcy, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i z tytułu umowy zlecenia.

  • Umowa o pracę i umowa zlecenie z innym podmiotem niż własny pracodawca i niewykonywana na jego rzecz oraz prawo do emerytury:

Osoba, która ma ustalone prawo do emerytury i jednocześnie wykonująca umowę zlecenie, zawartą w okresie od 01.01.1999r do 1301.2000r, podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym tylko z tytułu stosunku pracy. Z tytułu wykonywania umowy zlecenia była obejmowana ubezpieczeniami dobrowolnie.

Jeżeli osoba, która ma ustalone prawo do emerytury, pozostaje w stosunku pracy i jednocześnie wykonuje umowę zlecenie zawartą w okresie od 14.01.2000r, z innym podmiotem niż własny pracodawca, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy o pracę. Z tytułu umowy zlecenia podlega dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Jednak w przypadku przystąpienia do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych podlega również ubezpieczeniu wypadkowemu (do 31.12.2009r podlegała ubezpieczeniu wypadkowemu, jeżeli praca byłą wykonywana w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę). Nie ma jednak możliwości przystąpienia do ubezpieczenia chorobowego.

Umowy zlecenia 2015 r.

Ustalając obowiązek ubezpieczeń społecznych zleceniobiorcy uprawnionego do emerytury, który jednocześnie wykonuje pracę na podstawie umowy o pracę zawartej z innym podmiotem niż zleceniodawca, nie ma znaczenia wysokość osiąganego ze stosunku pracy przychodu.

Osoba uprawniona emerytury, wykonująca jednocześnie pracę na podstawie umowy zlecenia, podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu z obu tytułów. Tym samym składka na ubezpieczenie zdrowotne powinna być odprowadzona zarówno z emerytury, jak i z umowy zlecenia.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

REKLAMA

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

REKLAMA

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

REKLAMA