REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytura, umowa zlecenie i ZUS – poradnik

Parco
Biuro Rachunkowe PARCO S.C.
Monika Siwik
Specjalista ds. księgowości
Emerytura a umowa zlecenie
Emerytura a umowa zlecenie

REKLAMA

REKLAMA

Emerytura a umowa zlecenie. Dowiedz się jakie są obowiązki emeryta dorabiającego na podstawie umowy zlecenie.

Umowa zlecenie jest umową, której definicja i główne postanowienia zostały zawarte w Kodeksie cywilnym. Przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do wykonania określonej czynności dla zleceniodawcy.

REKLAMA

Zatrudniając emeryta na umowę zlecenie może wystąpić zbieg kilku tytułów do ubezpieczeń społecznych:

  1. Umowa zlecenie z osobą, która ma ustalone prawo do emerytury
  2. Umowa zlecenie oraz prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej i prawo do emerytury
  3. Kilka umów zleceń i prawo do emerytury
  4. Umowa o pracę i umowa zlecenie oraz prawo do emerytury

Zobacz: Oskładkowanie umów zleceń od 2016 r.

Umowa zlecenie z osobą, która ma ustalone prawo do emerytury

Osoba, która ma ustalone prawo do emerytury i zawarła umowę zlecenie w czasie 13.01.2000r podlega dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu zawartej umowy zlecenie. Jeżeli osoba ta przystąpiła dobrowolnie do ww. ubezpieczeń była obejmowana również ubezpieczeniem wypadkowym pod warunkiem, że praca była wykonywana w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Osoba, która ma ustalone prawo do emerytury i zawarła umowę zlecenie w czasie od 14.01.2000r i nie pozostaje równocześnie w stosunku pracy podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Od 1.01.2010r podlega również obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu. Do tej daty podlegała obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu pod warunkiem, że praca była wykonywana w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę. Ubezpieczenie chorobowe jest dla takiej osoby dobrowolne.

Należy pamiętać, iż przy rozstrzyganiu obowiązku ubezpieczeń społecznych dla osoby, która wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenie i ma ustalone prawo do emerytury należy brać pod uwagę prawo do emerytury nabyte z tytułu zagranicznych ubezpieczeń społecznych lub zagranicznego zaopatrzenia emerytalnego.

Polecamy: Wiek emerytalny w Polsce wydłużony od 2013 r. - kto kiedy przejdzie na emeryturę

Umowa zlecenie oraz prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej i prawo do emerytury

Osoba, która ma ustalone prawo do emerytury i prowadzi pozarolniczą działalność a dodatkowo  zawarła umowę-zlecenie w okresie od 1.01.1999r do 13.01.2000r, z obu tych tytułów, podlegała dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

REKLAMA

Jeżeli osoba ta zawarła umowę zlecenie w okresie od 14.01.2000r to z tytułu umowy zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i ubezpieczeniu wypadkowemu (do 31 grudnia 2009 r. podlegała obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu o ile praca na podstawie umowy zlecenia była wykonywana w miejscu lub siedzibie prowadzenia działalności przez zleceniodawcę) natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dla tej osoby dobrowolne. Z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności ubezpieczenia są dla tej osoby dobrowolne.

W sytuacji gdy osoba uprawniona do emerytury prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i jednocześnie wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia w ramach prowadzonej przez siebie działalności, czyli przedmiot umowy zlecenia pokrywa się z zakresem prowadzonej działalności, a przychód uzyskiwany z umowy zlecenia jest opodatkowany jako przychód z działalności gospodarczej, to podlega ona dobrowolnie ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzonej działalności, natomiast z tytułu wykonywanej umowy zlecenia nie podlega ubezpieczeniom w ogóle.


Kilka umów zleceń i prawo do emerytury

Osoba, która ma ustalone prawo do emerytury, która wykonywała jednocześnie kilka umów zleceń zawartych w okresie od 01.01.1999r do 13 stycznia 2000r, podlegała dobrowolnie z tytułu tych umów ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Jeżeli natomiast ta sama osoba wykonuje jednocześnie kilka umów zleceń, które zostały zawarte od 14.01.2000r podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pierwszej z zawartych umów. Jednocześnie, na swój wniosek, może ona być objęta dobrowolnie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z tytułu pozostałych, wszystkich lub wybranych, umów zleceń bądź zmienić tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń. W przypadku gdy wygaśnie pierwsza umowa zlecenie, a nadal trwa druga, to ta druga umowa zlecenie staje się dla tej osoby obowiązkowym tytułem do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Polecamy: Emerytury 2013

Umowa o pracę i umowa zlecenie oraz prawo do emerytury

  • Umowa o pracę i umowa zlecenie z własnym pracodawcą lub wykonywana na rzecz pracodawcy oraz prawo do emerytury:

Pracownik wykonujący umowę zlecenie, która została zawarta w okresie od 01.01.1999r do 13.01.2000r, i mający ustalone prawo do emerytury podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym tylko ze stosunku pracy. Z tytułu wykonywania umowy zlecenia był obejmowany ubezpieczeniami dobrowolnie. W tym czasie bez znaczenia był fakt zawarcia umowy zlecenia z własnym pracodawcą, czy też wykonywania w ramach umowy zlecenia pracy na rzecz własnego pracodawcy.

Osoba, która ma ustalone prawo do emerytury, wykonująca pracę na podstawie zawartej w okresie od 14.01.2000r. Umowy zlecenia z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, z tytułu wykonywania umowy zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym.

Priorytetem resortu pracy jest oskładkowanie umów-zleceń

Umowa zlecenie zawarta z własnym pracodawcą lub wykonywana na rzecz własnego pracodawcy, przez osobę mającą ustalone prawo do emerytury, w zakresie ubezpieczeń społecznych traktowana jest jak umowa o pracę. Tym samym osoba, która ma ustalone prawo do emerytury, wykonująca umowę zlecenie zawartą z własnym pracodawcą albo wykonująca w ramach takiej umowy zlecenia pracę na rzecz własnego pracodawcy, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i z tytułu umowy zlecenia.

  • Umowa o pracę i umowa zlecenie z innym podmiotem niż własny pracodawca i niewykonywana na jego rzecz oraz prawo do emerytury:

Osoba, która ma ustalone prawo do emerytury i jednocześnie wykonująca umowę zlecenie, zawartą w okresie od 01.01.1999r do 1301.2000r, podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym tylko z tytułu stosunku pracy. Z tytułu wykonywania umowy zlecenia była obejmowana ubezpieczeniami dobrowolnie.

Jeżeli osoba, która ma ustalone prawo do emerytury, pozostaje w stosunku pracy i jednocześnie wykonuje umowę zlecenie zawartą w okresie od 14.01.2000r, z innym podmiotem niż własny pracodawca, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy o pracę. Z tytułu umowy zlecenia podlega dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Jednak w przypadku przystąpienia do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych podlega również ubezpieczeniu wypadkowemu (do 31.12.2009r podlegała ubezpieczeniu wypadkowemu, jeżeli praca byłą wykonywana w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę). Nie ma jednak możliwości przystąpienia do ubezpieczenia chorobowego.

Umowy zlecenia 2015 r.

Ustalając obowiązek ubezpieczeń społecznych zleceniobiorcy uprawnionego do emerytury, który jednocześnie wykonuje pracę na podstawie umowy o pracę zawartej z innym podmiotem niż zleceniodawca, nie ma znaczenia wysokość osiąganego ze stosunku pracy przychodu.

Osoba uprawniona emerytury, wykonująca jednocześnie pracę na podstawie umowy zlecenia, podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu z obu tytułów. Tym samym składka na ubezpieczenie zdrowotne powinna być odprowadzona zarówno z emerytury, jak i z umowy zlecenia.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

REKLAMA

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

REKLAMA

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA