REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wyglądają plany wakacyjne polskich pracowników w 2012 roku?

Małgorzata Marzec
Małgorzata Marzec
Aplikantka radcowska
Pracownik na urlopie
Pracownik na urlopie

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje w toku - dzieci cieszą się z wolnego czasu a my? Ilu z nas planuje wypoczynek w tym roku, a ilu z niego z różnych względów będzie musiało (chciało) zrezygnować? Czy w ogóle mamy jakieś plany urlopowe? Czy pozwolą nam na to nasze finanse? A może jesteśmy tak zdominowani przez pracę, że nie mamy już siły na to, by się z niej wyrwać?

Niżej kilka słów na temat badania planów urlopowych Polaków, jakie przeprowadzili analitycy portalu rynekpracy.pl (na marginesie dodam, że tego typu sondy realizowane są przez w/w portal co roku, dzięki czemu możliwe jest dokonywanie porównań aktualnych wyników badań z wynikami z lat poprzednich).

REKLAMA

A zatem jak to jest? Ilu Polaków będzie się urlopowało w tym roku? Jak długie będą ich wakacje? 

REKLAMA

Pewnie nie będzie to wielkim zaskoczeniem, zważywszy na sytuację ekonomiczną naszego społeczeństwa, jeśli powiem, że (jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez portal rynekpracy.pl) aż 28% respondentów w ogóle nie wybiera się na urlop w okresie wakacyjnym. To aż 12% więcej w porównaniu z rokiem poprzednim. Czyli jest gorzej...

Nieco pokrzepiającą informacją może być fakt, że nieprzerwanie już od 2009 roku Polacy najczęściej decydują się na wykorzystanie 14-dniowego urlopu w okresie wakacyjnym. I tak, wg analityków portalu rynekpracy.pl na dwutygodniowy wypoczynek w bieżącym 2012 roku wybiera się aż 25% ankietowanych. Wynika to m.in. z planów urlopowych, jakie czynione są corocznie w zakładach pracy (często, mówiąc kolokwialnie, pracodawcy sami wypychają swoich pracowników na 14-dniowe urlopy wypoczynkowe właśnie w okresie wakacyjnym, zwłaszcza, kiedy wiadomo, że w niektórych zakładach pracy właśnie w tym czasie zazwyczaj możemy zaobserwować pewien przestój lub spowolnienie produkcji, etc.).

Czy wiecie, że w myśl obowiązujących przepisów prawa pracy pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego (art. 152 par. 1 k.p.). Na wniosek pracownika może on być podzielony na części. Kształtowanie długości trwania odpoczynku nie jest jednak w pełni dowolne – pamiętajmy więc o tym, że co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

REKLAMA

Dlaczego 14 dni? Otóż, z jednej strony jest to optymalna ilość czasu umożliwiająca nam pełną regenerację sił do pracy oraz względny wypoczynek (nabranie dystansu do codzienności, oderwanie się od stresów związanych z wykonywaniem swoich obowiązków, etc.). Z drugiej strony natomiast, po wykorzystaniu części przysługującego urlopu, pozostaje nam jeszcze kilka wolnych dni, które możemy swobodnie wykorzystać do końca roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wracając do planów urlopowych Polaków: jeśli nie dwa tygodnie to z pewnością co najmniej 7 dni wg ankietowanych zostanie przez nich przeznaczonych na wypoczynek. Zgodnie z wynikami badań portalu rynekpracy.pl w 2012 roku na co najmniej tygodniowy urlop wybiera się 67% respondentów. Jest to mniej niż w latach poprzednich.

Niestety dla wielu Polaków wyjazd wakacyjny stanowi zbyt duży wydatek (warto w tym momencie przypomnieć badania przeprowadzone przez CBOS w 2011 roku, w których blisko połowa badanych wskazała brak pieniędzy jako najważniejszą przyczynę zaniechania planów urlopowych). 

Polecamy: Biura podróży padają jak muchy

Gdzie szukać pomocy w dofinansowaniu wyjazdów wakacyjnych?

Jak się okazuje, nie wszyscy zatrudnieni wiedzą o przysługującym im prawie do ubiegania się o dopłatę do wakacji swoich i dzieci. Czy wiecie, że Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych pozwala uzyskać dopłatę do wypoczynków krajowych i zagranicznych, w tym takich, które pracownik organizuje we własnym zakresie? Dofinansowanie do wakacji to jeden z najpopularniejszych benefitów opłacanych ze środków ZFŚS.

Każdy pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników (w przeliczeniu na etaty) - na dzień 1 stycznia danego roku, powinien utworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Dzięki niemu możliwe jest udzielenie socjalnego wsparcia pracownikom nie tylko w formie dofinansowania do wakacji.

Jakie kryteria należy spełnić, by otrzymać takie dofinansowanie?

Po pierwsze musimy pamiętać o tym, że o tego typu dopłatę możemy ubiegać się tylko raz w roku i tylko w przypadku urlopu trwającego 14 dni kalendarzowych. Aby ubiegać się o dofinansowanie urlopu, musimy spełnić określone warunku. Podstawowym kryterium przyznania w/w świadczenia jest wysokość dochodów pracownika i osób, które wraz z pracownikiem prowadzą wspólne gospodarstwo domowe. Zatem, jeśli wspólny dochód przekroczy próg przyznawania w/w benefitu, pracownik nie ma co liczyć na sfinansowanie urlopu przez jego zakład pracy. Niemniej, jest to jakaś alternatywa i z całą pewnością duża pomoc dla tych wszystkich, których zarobki są niewielkie (a dotyczy to sporej części naszego społeczeństwa).

Podobnie, jeśli chcemy otrzymać dofinansowanie do wypoczynku dzieci. Co do zasady, jeśli dzieci nie ukończyły jeszcze 18 roku życia, pracownik może ubiegać się o dofinansowanie do swojego wypoczynku i każdego swojego dziecka. Co ważniejsze: o dofinansowanie można starać się nawet wówczas, kiedy współmałżonek pracownika uzyskał już środki na ten sam cel od swojego pracodawcy.

Polecamy: Przedsiębiorca na wakacjach – gdzie znaleźć czyste kąpieliska w Polsce i UE

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA