reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Każdą umowę o pracę można rozwiązać za porozumieniem stron stosunku pracy. Porozumienie pracownika i pracodawcy jest czynnością prawną mającą na celu rozwiązanie umowy o pracę. Jak rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron?

Porozumienie stron

Porozumienie stron co do rozwiązania umowy o pracę można zastosować prawie do każdej umowy o pracę. Wyjątkiem jest jedynie umowa o pracę na podstawie wyboru.

W porozumieniu strony mogą swobodnie oznaczyć datę rozwiązania umowy o pracę. Oznacza to, że od zawarcia porozumienia do rozwiązania umowy o pracę może upłynąć okres krótszy lub dłuższy od okresu wypowiedzenia, jaki miałby miejsce przy rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem. Data ta może przypadać nawet w trakcie przysługującemu pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Jeżeli w porozumieniu o rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron nie zostanie określona dokładna data rozwiązania umowy, nastąpi to z chwilą zawarcia porozumienia.

Redakcja poleca: Obowiązki pracodawcy na przełomie roku – PDF

Nie ma przeszkód w zawarciu porozumienia rozwiązującego dotyczącego tego, że umowa o pracę nie podlega wypowiadaniu, ani tego, że pracownik jest objęty szczególną ochroną przed wypowiedzeniem, wynikającą z wieku przedemerytalnego lub z ciąży pracownicy.

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Zawarcie porozumienia

Zawarcie porozumienia odbywa się poprzez złożenie oferty o rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem. Oferta rozwiązania umowy o pracę będzie uznawana za przyjętą, jeżeli druga strona stosunku pracy przyjmie ofertę bez zastrzeżeń. Jeżeli druga strona stosunku pracy proponuje zmiany w porozumieniu, musi przedstawić nową ofertę.

Jeżeli pracownik nie przyjmuje oferty rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron, pomimo kategorycznej oferty pracodawcy, nie oznacza to, że z automatu propozycja staje się wypowiedzeniem. Pracodawca chcący koniecznie zwolnić pracownika musi wręczyć pracownikowi wypowiedzenie - rozwiązać z nim umowę o pracę za wypowiedzeniem.

Polecamy: Kodeks pracy 2014 z komentarzem

Strony stosunku pracy mogą swobodnie kształtować treść zawieranego porozumienia rozwiązującego. Należy jednak pamiętać, że swoboda ta nie może oznaczać pełnej dowolności, która mogłaby prowadzić do obchodzenia ochronnych norm prawa pracy.

Forma porozumienia

Nie ma dokładnie określonej formy, w jakiej powinno zostać zawarte porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę. Oznacza to, że oferta porozumienia może być złożona również ustnie. Jednak dla zachowania walorów dowodowych warto sporządzić porozumienie na piśmie.

Co jeszcze zawrzeć w porozumieniu o rozwiązaniu umowy o pracę?

Oprócz elementów wskazanych już wcześniej w zawieranym porozumieniu określa się takie kwestie jak wykorzystanie urlopu w naturze, sprawy związane z wypłatą wynagrodzeń i innych świadczeń ze stosunku pracy. Częstym elementem jest również przyznanie pracownikowi dni wolnych na poszukiwanie pracy, jeśli termin rozwiązania umowy jest oddalony w czasie. W porozumieniu rozwiązującym umowę o pracę można też skrócić lub zrezygnować z okresu obowiązywania klauzuli zakazu konkurencji.

Zobacz: Jak pracownik może wypowiedzieć umowę o pracę?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama