REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Jarosław Krasnodęmbski
wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron
wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron

REKLAMA

REKLAMA

Każdą umowę o pracę można rozwiązać za porozumieniem stron stosunku pracy. Porozumienie pracownika i pracodawcy jest czynnością prawną mającą na celu rozwiązanie umowy o pracę. Jak rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron?

Porozumienie stron

Porozumienie stron co do rozwiązania umowy o pracę można zastosować prawie do każdej umowy o pracę. Wyjątkiem jest jedynie umowa o pracę na podstawie wyboru.

REKLAMA

W porozumieniu strony mogą swobodnie oznaczyć datę rozwiązania umowy o pracę. Oznacza to, że od zawarcia porozumienia do rozwiązania umowy o pracę może upłynąć okres krótszy lub dłuższy od okresu wypowiedzenia, jaki miałby miejsce przy rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem. Data ta może przypadać nawet w trakcie przysługującemu pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Jeżeli w porozumieniu o rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron nie zostanie określona dokładna data rozwiązania umowy, nastąpi to z chwilą zawarcia porozumienia.

Redakcja poleca: Obowiązki pracodawcy na przełomie roku – PDF

Nie ma przeszkód w zawarciu porozumienia rozwiązującego dotyczącego tego, że umowa o pracę nie podlega wypowiadaniu, ani tego, że pracownik jest objęty szczególną ochroną przed wypowiedzeniem, wynikającą z wieku przedemerytalnego lub z ciąży pracownicy.

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Zawarcie porozumienia

REKLAMA

Zawarcie porozumienia odbywa się poprzez złożenie oferty o rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem. Oferta rozwiązania umowy o pracę będzie uznawana za przyjętą, jeżeli druga strona stosunku pracy przyjmie ofertę bez zastrzeżeń. Jeżeli druga strona stosunku pracy proponuje zmiany w porozumieniu, musi przedstawić nową ofertę.

Jeżeli pracownik nie przyjmuje oferty rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron, pomimo kategorycznej oferty pracodawcy, nie oznacza to, że z automatu propozycja staje się wypowiedzeniem. Pracodawca chcący koniecznie zwolnić pracownika musi wręczyć pracownikowi wypowiedzenie - rozwiązać z nim umowę o pracę za wypowiedzeniem.

Polecamy: Kodeks pracy 2014 z komentarzem

Strony stosunku pracy mogą swobodnie kształtować treść zawieranego porozumienia rozwiązującego. Należy jednak pamiętać, że swoboda ta nie może oznaczać pełnej dowolności, która mogłaby prowadzić do obchodzenia ochronnych norm prawa pracy.

Forma porozumienia

Nie ma dokładnie określonej formy, w jakiej powinno zostać zawarte porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę. Oznacza to, że oferta porozumienia może być złożona również ustnie. Jednak dla zachowania walorów dowodowych warto sporządzić porozumienie na piśmie.

Co jeszcze zawrzeć w porozumieniu o rozwiązaniu umowy o pracę?

Oprócz elementów wskazanych już wcześniej w zawieranym porozumieniu określa się takie kwestie jak wykorzystanie urlopu w naturze, sprawy związane z wypłatą wynagrodzeń i innych świadczeń ze stosunku pracy. Częstym elementem jest również przyznanie pracownikowi dni wolnych na poszukiwanie pracy, jeśli termin rozwiązania umowy jest oddalony w czasie. W porozumieniu rozwiązującym umowę o pracę można też skrócić lub zrezygnować z okresu obowiązywania klauzuli zakazu konkurencji.

Zobacz: Jak pracownik może wypowiedzieć umowę o pracę?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  UE chce chronić wzory przemysłowe wytwarzane w drukarkach 3D

  Rada UE przyjęła w poniedziałek stanowisko negocjacyjne w sprawie proponowanej nowelizacji dyrektywy o ochronie prawnej wzorów. Nowe prawo ma na celu wprowadzenie ochrony wzorów przemysłowych wytwarzanych w drukarkach 3D.

  SENT z nowymi rodzajami odpadów? Projekt ma ograniczać szarą strefę

  System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) ma zostać rozszerzony o 11 rodzajów odpadów, takich jak farby, lakiery czy kleje. Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jak dodano, rozszerzenie SENT ma ograniczyć szarą strefę w gospodarce odpadowej.

  Wsparcie inwestycji energetycznych. Projekt rozporządzenia

  Projekt rozporządzenia umożliwiającego wsparcie inwestycji w obszarze energetyki i środowiska w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, opublikowano w poniedziałek 25 września na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

  Projekt innowacyjny, czyli jaki? Kryteria oceny i szans na otrzymanie dofinansowania

  Innowacja stanowi jedną z największych sił napędowych gospodarki, przynosząc szereg korzyści zarówno przedsiębiorstwom, jak i konsumentom. Szczególnie duży wpływ na społeczeństwo mają innowacje przełomowe tj. rozwiązania oparte na zaawansowanych technologiach dotyczące istotnych problemów współczesnego świata, w tym m.in. środowiska czy zdrowia. Nic więc dziwnego, że to właśnie innowacyjność jest kluczowym kryterium oceny w krajowych oraz międzynarodowych projektach dotacyjnych.

  REKLAMA

  Klienci chcieliby inteligentnych wózków, które zastąpią kasę samoobsługową

  Sprzedawcy detaliczni są gotowi na technologiczne zmiany. Az 60 proc. badanych firm planuje się w przyszłym roku inwestycje w sztuczną inteligencję. A czego oczekują klienci? 

  Premie kadry kierowniczej powinny być powiązane z dobrostanem pracowników?

  Pracownicy są gotowi zmienić pracę, jeśli w nowa będzie miała lepszy wpływ na samopoczucie. Dobra informacja jest taka że coraz więcej firm zauważa potrzebę wprowadzenia rozwiązań sprzyjających dobrostanowi pracowników. 

  Dlaczego warto startować po dotacje? Odpowiedzią są sukcesy polskich start-upów

  W jaki sposób dotacje pomagają w rozwoju przełomowych innowacji i ich komercjalizacji? Czy warto startować w programach dotacyjnych? Oto przegląd wybranych polskich projektów, które odniosły sukces, przy wsparciu dotacji.

  Mięso komórkowe in vitro "z próbówki" produkowane w laboratorium. Singapur dopuścił je do sprzedaży. Unia Europejska wspiera produkcję zamienników zwykłego mięsa

  Na świecie coraz więcej firm angażuje się w produkcję mięsa produkowanego laboratoryjnie metodą komórkową, a koszty tej produkcji spadają. Mięso komórkowe (inaczej mięso in vitro) jest taką nowością, że na razie w wielu krajach, w tym w UE i w Polsce nie ma regulacji prawnych dopuszczających je do sprzedaży. Chociaż np. Unia Europejska wspiera rozwój produkcji alternatywnych zamienników mięsa. W grudniu 2020 roku Singapurska Agencja ds. Żywności (SFA) jako pierwszy organ regulacyjny na świecie, zatwierdziła sprzedaż produktu z kurczaka wykonanego z mięsa "z próbówki".

  REKLAMA

  Rzemieślnik to dumny zawód. Jak biznes może wspomóc szkoły zawodowe?

  Biznes i szkoły zawodowe. Blisko 60 proc. uczniów po szkole podstawowej decyduje się na kontynuację nauki w szkole zawodowej. Cieszy to firmy, które cierpią na brak wykwalifikowanych kadr o odpowiednich kompetencjach. Jak biznes może wspomóc szkolnictwo zawodowe? 

  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  REKLAMA