REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Jarosław Krasnodęmbski
wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron
wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron

REKLAMA

REKLAMA

Każdą umowę o pracę można rozwiązać za porozumieniem stron stosunku pracy. Porozumienie pracownika i pracodawcy jest czynnością prawną mającą na celu rozwiązanie umowy o pracę. Jak rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron?

Porozumienie stron

Porozumienie stron co do rozwiązania umowy o pracę można zastosować prawie do każdej umowy o pracę. Wyjątkiem jest jedynie umowa o pracę na podstawie wyboru.

REKLAMA

W porozumieniu strony mogą swobodnie oznaczyć datę rozwiązania umowy o pracę. Oznacza to, że od zawarcia porozumienia do rozwiązania umowy o pracę może upłynąć okres krótszy lub dłuższy od okresu wypowiedzenia, jaki miałby miejsce przy rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem. Data ta może przypadać nawet w trakcie przysługującemu pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Jeżeli w porozumieniu o rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron nie zostanie określona dokładna data rozwiązania umowy, nastąpi to z chwilą zawarcia porozumienia.

Redakcja poleca: Obowiązki pracodawcy na przełomie roku – PDF

Nie ma przeszkód w zawarciu porozumienia rozwiązującego dotyczącego tego, że umowa o pracę nie podlega wypowiadaniu, ani tego, że pracownik jest objęty szczególną ochroną przed wypowiedzeniem, wynikającą z wieku przedemerytalnego lub z ciąży pracownicy.

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Zawarcie porozumienia

REKLAMA

Zawarcie porozumienia odbywa się poprzez złożenie oferty o rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem. Oferta rozwiązania umowy o pracę będzie uznawana za przyjętą, jeżeli druga strona stosunku pracy przyjmie ofertę bez zastrzeżeń. Jeżeli druga strona stosunku pracy proponuje zmiany w porozumieniu, musi przedstawić nową ofertę.

Jeżeli pracownik nie przyjmuje oferty rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron, pomimo kategorycznej oferty pracodawcy, nie oznacza to, że z automatu propozycja staje się wypowiedzeniem. Pracodawca chcący koniecznie zwolnić pracownika musi wręczyć pracownikowi wypowiedzenie - rozwiązać z nim umowę o pracę za wypowiedzeniem.

Polecamy: Kodeks pracy 2014 z komentarzem

Strony stosunku pracy mogą swobodnie kształtować treść zawieranego porozumienia rozwiązującego. Należy jednak pamiętać, że swoboda ta nie może oznaczać pełnej dowolności, która mogłaby prowadzić do obchodzenia ochronnych norm prawa pracy.

Forma porozumienia

Nie ma dokładnie określonej formy, w jakiej powinno zostać zawarte porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę. Oznacza to, że oferta porozumienia może być złożona również ustnie. Jednak dla zachowania walorów dowodowych warto sporządzić porozumienie na piśmie.

Co jeszcze zawrzeć w porozumieniu o rozwiązaniu umowy o pracę?

Oprócz elementów wskazanych już wcześniej w zawieranym porozumieniu określa się takie kwestie jak wykorzystanie urlopu w naturze, sprawy związane z wypłatą wynagrodzeń i innych świadczeń ze stosunku pracy. Częstym elementem jest również przyznanie pracownikowi dni wolnych na poszukiwanie pracy, jeśli termin rozwiązania umowy jest oddalony w czasie. W porozumieniu rozwiązującym umowę o pracę można też skrócić lub zrezygnować z okresu obowiązywania klauzuli zakazu konkurencji.

Zobacz: Jak pracownik może wypowiedzieć umowę o pracę?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  REKLAMA

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  REKLAMA

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  REKLAMA