reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Posłowie poparli projekt dot. rewolucji w umowach terminowych

Posłowie poparli projekt dot. rewolucji w umowach terminowych

Posłowie nie wnieśli żadnych poprawek podczas drugiego czytania rządowego projektu zmian w Kodeksie Pracy. Nowe założenia dotyczą skrócenia trwania umów terminowych do 33 miesięcy, niezależnie od okresu, liczba tych umów nie będzie mogła przekraczać trzech.

Żadnych poprawek nie zaproponowali posłowie we wtorek w drugim czytaniu rządowego projektu zmian w Kodeksie pracy. Zakładają one skrócenie trwania umów terminowych do 33 miesięcy oraz zmianę długości okresów wypowiedzenia dla umów na czas określony.

Wszystkie kluby poparły zmiany. Projekt trafi pod głosowanie jeszcze podczas tego posiedzenia.

Wiceminister pracy Radosław Mleczko mówił we wtorek w Sejmie, że projekt wraz z innymi zmianami zaproponowanymi przez rząd będzie stabilizował sytuację na rynku pracy. Przypomniał, że nie jest próba wyeliminowania umów terminowych jako takich z porządku prawnego w Polsce.

Przygotowana przez rząd zmiana ma ograniczyć nieuzasadnione wykorzystywanie przez pracodawców umów na czas określony. Obecnie są one zawierane niejednokrotnie na bardzo długie okresy bez obiektywnego uzasadnienia i pozbawiają pracowników poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa - uzasadniał przedłożenie rząd.

Zobacz: Kontrola pracodawców pod kątem umów śmieciowych

W ocenie resortu podstawą zatrudnienia powinny być umowy o pracę na czas nieokreślony. Rządowy projekt przewiduje, by łączny okres zatrudnienia na umowy terminowe między tymi samymi stronami nie mógł być dłuższy niż 33 miesiące. Niezależnie od okresu, liczba tych umów nie będzie mogła przekraczać trzech - czwarta z mocy ustawy stanie się umową na czas nieokreślony. Wcześniej będzie można zawrzeć umowę na okres próbny, nie dłuższy niż 3 miesiące.

Podczas prac nad projektem rząd przyjął okres 33 miesięcy jako kompromis pomiędzy postulatami związków zawodowych - 18 lub 24 miesiące i pracodawców - maksymalnie 48 miesięcy. Posłowie podczas prac w komisji nie zmienili tego okresu.

Zobacz też: Zmiana umowy o pracę - jak dokonać?

W projekcie nowelizacji Kodeksu pracy zapisano też wyjątki od limitu. Chodzi o umowy zawierane na czas określony w celu m.in.: zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności; wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym; wykonywania pracy przez okres kadencji.

Projekt daje też prawo pracodawcy przedłużyć umowę "gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie". O takich dłuższych umowach będzie trzeba jednak informować Państwową Inspekcję Pracy.

Zobacz: Okresy wypowiedzenia umowy o pracę

Po zmianach okres wypowiedzenia umów o pracę na czas określony będzie zależny od czasu zatrudnienia u danego pracodawcy - tak jak jest teraz w przypadku umów o pracę na czas nieokreślony. W przypadku zatrudnienia krócej niż 6 miesięcy okres wypowiedzenia miałby wynieść 2 tygodnie, od pół roku do 3 lat - miesiąc, a powyżej 3 lat - 3 miesiące.

We wtorkowej debacie sprawozdawca projektu Izabela Katarzyna Mrzygłocka (PO) tłumaczyła, że projekt trafił do komisji polityki społecznej i rodziny, a nie nadzwyczajnej do zmian w kodyfikacjach, ponieważ realizuje unijne prawo. Wcześniej Ryszard Zbrzyzny (SLD) w debacie pytał, czy takie odesłanie nie miało na celu wyeliminowania projektu posłów Sojuszu w tej samej sprawie, który po pierwszym czytaniu trafił do komisji nadzwyczajnej i tam spoczywa.

Zobacz: Jak pracownik może wypowiedzieć umowę o pracę?

Projektowana ustawa ma wejść w życie 6 miesięcy od jej ogłoszenia.(PAP)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama