Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2013 r. Znów waloryzacja procentowa
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 12 lipca 2012 roku w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2013 roku, została ona ustalona na poziomie 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w ubiegłym roku kalendarzowym (minimalny poziom ustawowy). Oznacza to, że w 2013 roku ponownie zostanie wykorzystana waloryzacja procentowa, zamiast kwotowej.
REKLAMA
Waloryzacja kwotowa czy procentowa?
Waloryzacja kwotowa emerytur i rent opiera się na zasadzie bezwzględnego równouprawnienia podmiotów. Podwyżka dokonywana jest w drodze zwiększenia świadczeń o jednolitą dla wszystkich kwotę, niezależnie od wysokości pobieranych rent i emerytur. Waloryzacja kwotowa jest korzystna dla uzyskujących niskie świadczenia.
Polecamy: Dieta za podróż służbową w 2013 r.
Waloryzacja procentowa polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji.
Definicja wskaźnika waloryzacji kryje się w art. 89 ustawy. Jest nim średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 % realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.
Polecamy: Wiek emerytalny w Polsce wydłużony od 2013 r. - kto kiedy przejdzie na emeryturę
Co rok zwiększenie wskaźnika waloryzacji jest przedmiotem negocjacji w ramach Trójstronnej Komisji ds. Społeczno – Gospodarczych.
Rozporządzenie Rady Ministrów z 12 lipca 2012 roku w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2013 roku weszło w życia 19 lipca 2012 roku.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.