REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Drugie expose Tuska: Nie będzie ZUS-u od umów śmieciowych w 2013 r.

Donald Tusk
Donald Tusk
Fot. Grzegorz Rogiński/KPRM
KPRM

REKLAMA

REKLAMA

Nie będzie ozusowania umów śmieciowych - wynika z drugiego expose premiera Donalda Tuska. Prezes Rady Ministrów zapowiedział zmiany zasad rozliczania nadgodzin oraz wydłużenie urlopu macierzyńskiego.

Sam pomysł odprowadzania składek ZUS od umów śmieciowych ujrzał jednak światło dzienne i z pewnością będzie powracał, tyle że już nie na zasadzie terapii szokowej. Przypomnijmy, według szacunków Tax Care „ozusowanie” umów śmieciowych spowodowałoby, że osoba, która ma taką umowę na kwotę 3500 zł (przy standardowych 20-proc. kosztach uzyskania przychodu), straciłaby miesięcznie na rękę 449 zł.

REKLAMA

Elastyczne rozliczanie nadgodzin

W expose premiera znalazła się za to inna, tym razem korzystna i dla pracodawców, i pracowników propozycja umożliwiająca rozliczanie czasu pracy w okresie 12-miesięcznym. Taka możliwość już była, w okresie poprzedniego spowolnienia, ale dziś czas pracy można rozliczać maksymalnie w okresie 4-miesięcznym, choć standardem w firmach jest rozliczenie miesięczne. – Wprowadzenie okresu rocznego oznacza, że jeśli pracownik wypracuje nadgodziny w jednym miesiącu, to pracodawca nie musi mu z tego tytułu wypłacać wyższego wynagrodzenia, ale w kolejnym miesiącu, w którym pracy nie ma, dać mu ekwiwalent wypracowanych nadgodzin w postaci wolnych dni i wypłacić pełne wynagrodzenie – wyjaśnia Marta Szóstek, specjalista ds. ubezpieczeń społecznych w Tax Care. Ważne jest jednak, aby takie 12-miesięczne rozliczenie czasu pracy nie wiązało się z koniecznością zastosowania wyższych stawek wynagrodzenia wypłacanego za nadgodziny na koniec okresuzaznacza ekspert. Przypomnijmy bowiem, że w projekcie nowelizacji kodeksu pracy, który rząd przedstawił we wrześniu Komisji Trójstronnej znalazła się propozycja, aby wydłużeniu okresu rozliczeniowego towarzyszył wzrost stawek za godziny nadliczbowe.

Polecamy: Drugie expose Tuska nie poruszyło rynków

Rok na urlopie macierzyńskim

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejną ważną propozycją jest wydłużenie okresu urlopu macierzyńskiego do roku. Aktualnie maksymalny okres urlopu macierzyńskiego to 20 tygodni plus 4 tygodnie urlopu dodatkowego, łącznie więc 24 tygodnie, czyli niecałe 6 miesięcy. – Propozycja ta wygląda dość radykalnie uwzględniając fakt, że rząd szuka przecież oszczędności w budżecie. Warto też na nią spojrzeć w kontekście podnoszonego ostatnio problemu wyłudzania zasiłków macierzyńskich przez kobiety rejestrujące działalność gospodarczą przed porodem i opłacające maksymalne składki ZUS (obecnie  3257 zł) – ocenia Marta Szóstek. Zasiłek macierzyński możliwy do otrzymania w takich okolicznościach, bez uszczelnienia systemu, wzrósłby w z związku z proponowanym wydłużeniem urlopu macierzyńskiego z obecnych 36 tys. zł na rękę do 72 tysięcy.

Polecamy: Składki ZUS w 2013 roku wyższe dla nowych firm

Katarzyna Rola-Stężycka, Agata Szymborska-Sutton, Tax Care

Autopromocja
Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA