REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 2016 r. koniec z obowiązkiem meldunkowym

Monika Pązik
Obowiązek meldunkowy
Obowiązek meldunkowy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2016r. zniknie obowiązek meldunkowy. Zmiana zostanie wprowadzona nowelizacją ustawy o ewidencji ludności, wobec czego gminy nie będą już prowadziły rejestrów stałych mieszkańców. Obywatel dokonując meldunku w urzędzie gminy może już jednocześnie składać dokumenty o wymeldowaniu z poprzedniego miejsca zamieszkania. Jednakże wprowadzenie takich zmian może znacznie utrudnić przeprowadzenie wyborów powszechnych.

W myśl nowelizacji ustawy o ewidencji ludności już od stycznia 2013r. obywatele nie muszą meldować się w związku z pobytem czasowym nie przekraczającym 3 miesięcy. Korzystają na tym turyści  i wczasowicze, którzy nie muszą już meldować się u właścicieli ośrodków wczasowych. Dodatkowo wydłużony został termin na zgłoszenie meldunku do 30 dni oraz nie ma konieczności podawania informacji o wykształceniu i odbyciu służby wojskowej. Zniesione zostały sankcje karne dla obywateli polskich i Unii Europejskiej za niedopełnienie obowiązku meldunkowego, a przy składaniu dokumentów o zameldowanie można przedłożyć jednocześnie dokumenty o wymeldowaniu z poprzedniego miejsca zamieszkania bez konieczności dokonywania tego w poprzednim urzędzie gminy. Wprowadzono również możliwość zgłoszenia miejsca zamieszkania drogą internetową bądź przez pełnomocnika. Warunkiem skorzystania z pierwszej możliwości będzie wymóg posiadania podpisu cyfrowego. Urząd gminy dokona rejestracji niezwłocznie po dokonaniu zgłoszenia, maksymalnie w ciągu dwóch dni roboczych. Skutkiem takiej rejestracji jest natychmiastowe wyrejestrowania z poprzedniego miejsca zamieszkania.

REKLAMA

Zmiany od stycznia 2016 r.

Od 1 stycznia 2016r. zniknie obowiązek meldunkowy, przez co urzędy gmin nie będą zobowiązane do prowadzenia rejestrów stałych mieszkańców. Będzie natomiast dokonywana rejestracja, która znacznie uprości procedurę związaną z meldunkiem w lokalu, ponieważ nie będzie konieczności przedstawiania stanu prawnego lokalu, w którym będzie dokonana rejestracja. Nowelizacja zakłada wprowadzenie „podstawowego miejsca zamieszkania”, czyli miejsca w którym dana osoba spędza czas wolny od pracy oraz tam, gdzie koncentrują się jej więzi osobiste. Ustawa wprowadza znaczne udogodnienie dla osób pracujących lub uczących się poza miastem rodzinnym, bowiem możliwe będzie zgłoszenie dodatkowego miejsca zamieszkania za okazaniem w urzędzie gminy dowodu osobistego lub paszportu wraz z formularzem zgłoszeniowym, w którym należy podać dane dotyczące podstawowego miejsca zamieszkania, dane nowego dodatkowego miejsca zamieszkania wraz z danymi właściciela lokalu.

Zobacz: Minimalne wynagrodzenie w 2014 roku wzrośnie o 80 zł

Od 1 stycznia 2015r. gminy będą miały dostęp do nowego elektronicznego Rejestru Dowodów Osobistych Pozwoli to na złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego w dowolnej gminie bez względu na miejsce zamieszkania. Dodatkowo, od tego dnia w dowodzie osobistym nie będzie umieszczany adres zameldowania, dzięki czemu nie będzie konieczności wymiany dokumentu w przypadku zmiany tego adresu.

Problemy z rejestrem wyborców

Nowelizacja ustawy o ewidencji ludności zakładająca zniesienie obowiązku meldunkowego będzie miała ogromne znaczenie przy przeprowadzaniu jakichkolwiek wyborów powszechnych. Wobec braku danych z rejestrów stałych mieszkańców wójtowie gmin będą mieli spore problemy z aktualizacją rejestru wyborców, czyli osób zamieszkałych w danej gminie, którym przysługuje czynne prawo wyborcze. Państwowa Komisja Wyborcza proponuje, aby rejestry wyborców były prowadzone przez urzędy gmin, a wpis bądź wykreślenie z niego będzie dokonywane na wniosek wyborcy. Rejestr wyborców przebywających za granicą byłby prowadzony przez konsulów. Wpis dokonywany byłby na czas określony. PKW proponuje utworzenie rejestru centralnego, do którego trafiałyby informacje z rejestrów gminnych i konsularnych, a wnioski o wpis można byłoby składać również drogą elektroniczną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Doba pracownicza utrudnia organizację czasu pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

REKLAMA

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA