REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Aneks do umowy nie zastąpi pełnomocnictwa

Aneks do umowy spółki cywilnej nie może zastąpić pełnomocnictwa do reprezentowania wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie.

Biznes chce usłyszeć w exposé premiera o prywatyzacji i euro

Zmniejszenie biurokracji, zapowiedź powrotu do prywatyzacji i wskazanie polskiej drogi do strefy euro - te tematy powinny znaleźć się w piątkowym wystąpieniu premiera Donalda Tuska.

Wniosek o upadłość spółki chroni przed egzekucją

Członek zarządu spółki może nie odpowiadać za niezapłacone składki na ubezpieczenie społeczne. Musi jednak wskazać ZUS majątek spółki lub udowodnić, że we właściwym czasie złożył wniosek o upadłość.

Internacjonalizacja przedsiębiorstwa

Przedsiębiorca decydując się na umiędzynarodowienie działalności przedsiębiorstwa powinien określić odpowiednią strategię internacjonalizacji.

REKLAMA

Reklama w sieci

Rynek reklamy w internecie rozwija się znacznie szybciej niż w telewizji czy prasie. Dlatego specjaliści zachęcają do e-marketingu. Skuteczna reklama w sieci może przynieść sukces nie tylko w wirtualnym biznesie. Pamiętać trzeba jednak o zakazie reklamy alkoholu, papierosów, leków oraz o dobrych obyczajach.

Jak zdobyć dotacje na inwestycje z funduszy strukturalnych 2007-2013

Jestem właścicielką niewielkiej firmy produkcyjno-usługowej. Siedziba firmy znajduje się w Bydgoszczy. Chciałabym pozyskać środki z funduszy strukturalnych na unowocześnienie technologii produkcji i modernizację maszyn. Rozważam także możliwość zwiększenia produkcji i zatrudnienia dodatkowych pracowników. Wiem, że w latach 2004-2006 była możliwość uzyskania dofinansowania na inwestycje przez małe firmy. Czy obecnie także będzie można pozyskać tego typu dotacje? Jakim programem warto się zainteresować?

Czy odwołanie z zarządu spółki jest równoważne z rozwiązaniem stosunku pracy

W umowie spółki z o.o. zostało ustalone, że wybór do zarządu jest połączony z zawarciem stosunku pracy na czas określony. Jakie konsekwencje w zakresie stosunku pracy będzie miało odwołanie członka zarządu? Czy automatycznie następuje rozwiązanie stosunku pracy?

Jakie dane powinna zawierać faktura, gdy podatnik prowadzi jednoosobową działalność

Prowadzę działalność jednoosobową na swoje nazwisko. Oprócz tego moja firma posiada nazwę. Jakie informacje powinna zawierać wystawiana przeze mnie faktura? Czy posługiwanie się samą nazwą jest prawidłowe? Czy nabywca może odliczać VAT z takiej faktury? Jeśli nie, to czy można poprawiać taki błąd na fakturze za pomocą noty korygującej?

REKLAMA

Jak wybudować siedzibę firmy

Pytanie budować czy wynajmować obiekt, który będzie nową siedzibą firmy, pojawia się na co dzień dość często, zarówno przy zakładaniu nowego przedsiębiorstwa jak i np. przy okazji planowanych zmian organizacyjnych rzutujących na rozmiar lokalu. Przyszły inwestor zazwyczaj bierze pod uwagę takie aspekty jak lokalizacja, ekspozycyjność czy cena, analizuje swoje potrzeby i możliwości finansowe. Kryterium wyboru położenia nieruchomości jest także uzależnione od tego jakie budynki są przedsiębiorcy potrzebne - tylko biurowce czy może jeszcze magazyny, co wynika bezpośrednio z profilu prowadzonej działalności.

PiS ponownie prześle do Sejmu projekt ustawy o swobodzie działalności gospodarczej

Prawo i Sprawiedliwość ponownie prześle do Sejmu projekt ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - poinformowali na środowej konferencji w Sejmie przedstawiciele klubu.

Bony towarowe to dobry prezent dla pracownika

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia wywołują wzrost zainteresowania bonami towarowymi. Dominują bony w wersji papierowej, choć coraz częściej pracownicy korzystają z kart elektronicznych. Rośnie popularność bonów turystycznych.

Przedsiębiorcy czekają na powołanie nowych arbitrów

Dopiero teraz, z miesięcznym opóźnieniem, wybrano 25 kandydatów na członków Krajowej Izby Odwoławczej. Premier musi jeszcze ich oficjalnie powołać na stanowiska w Izbie.

Najem obniża wpłaty na PFRON

Wynajmowanie pomieszczeń od pracodawcy osiągającego odpowiedni wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych obniża kwotę wpłat na fundusz rehabilitacji.

Zmieni się wysokość dodatku za pracę w nocy

Od stycznia przyszłego roku wzrośnie wysokość dodatku wypłacanego pracownikom wykonującym pracę w porze nocnej.

ZUS powinien informować o konieczności posiadania podpisu elektronicznego

 Może się okazać, że w 2008 roku firmy nie będą musiały korzystać z bezpiecznego podpisu, przekazując do ZUS dokumenty. Takich zmian domaga się ZUS. Co to oznacza?

Kawa od szefa to przychód pracownika

Wartość pieniężna przyznawana pracownikom na zakup napojów z automatu biurowego stanowi ich przychó. Zdaniem fiskusa przychód powstaje niezależnie od formy przekazania napojów i faktu korzystania z nic. Eksperci uważają, że taka kwalifikacja świadczeń dla pracowników jest niezgodna z przepisami podatkowymi

Na świecie poprawił się system podatkowy

W ponad jednej trzeciej państw systemy podatkowe dotyczące biznesu poprawiły się w ostatnich trzech latach - uważa Bank Światowy.

Wiarygodność trzeba budować od początku firmy

Jak przekonać kontrahentów, że mają do czynienia z solidną firmą? Jak wejść na rynek z opinią rzetelnego płatnika? Przedsiębiorca, który poważnie myśli o rozwoju swojej firmy, powinien już dziś zadbać o budowanie wiarygodności i pozytywnej historii finansowej.

Jak przedsiębiorca może uzyskać wsparcie finansowe w Hiszpanii

Hiszpania oferuje wiele zachęt inwestycyjnych dla przedsiębiorców, które mają na celu pobudzenie produktywności i innowacyjności gospodarki. Co trzeba zrobić, aby taką pomoc otrzymać?

Pokrycie przez pracodawcę kosztów kursu pracowników

Zamierzam kilku moich nowych pracowników skierować na naukę w celu uzupełnienia kwalifikacji zawodowych. Chcę również pokryć tym pracownikom koszty takiej nauki. Które z nich będą zwolnione z oskładkowania? Czy wybór formy kształcenia (kurs albo kurs zawodowy) będzie miał wpływ na zwolnienie od składek ZUS?

Jak opodatkować udzielane przez przedsiębiorcę poręczenie

W jaki sposób opodatkowane jest poręczenie udzielane przez przedsiębiorcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej?

Zostało 10 dni na kontrolę techniczną budynków wielkopowierzchniowych

Do 30 listopada właściciele i zarządcy dużych obiektów, jak np. magazyny, biurowce, sklepy wielkopowierzchniowe, muszą przeprowadzić kontrolę ich stanu technicznego. Eksperci mają jednak wątpliwości, które budynki muszą być sprawdzone.

Tylko do pięciu lat wstecz ZUS będzie ściągał zaległe składki

Pracodawcy chcą skrócenia okresu przedawnienia należności wobec ZUS. PSL deklaruje, że przygotuje ustawę ułatwiającą prowadzenie firm. RPO wystąpi do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie okresów przedawnienia.

Pracodawcy nie chcą ustawy o równym zatrudnieniu

Przyjęcie przepisów, które nakazują pracodawcom dostosowanie siedziby firmy do potrzeb niepełnosprawnych już na etapie rekrutacji pracowników, może zniechęcić do zatrudniania tych osób.

Nowy wzór wniosku

Od dziś obowiązuje nowy wzór wniosku o zwrot VAT przeznaczonego m.in. dla firm, które nie mają siedziby w Polsce.

Firma zachowała status pracodawcy mimo wykreślenia z rejestru

Niedopełnienie obowiązku rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym nie powoduje utraty statusu pracodawcy i uprawnień do korzystania ze świadczeń Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Polska musi pozyskać dodatkowe uprawnienia

Polskie przedsiębiorstwa najbardziej dotknęły nałożone przez Unię Europejską ograniczenia limitów emisji dwutlenku węgla. Jedynym ratunkiem jest pozyskanie dodatkowych uprawnień w ramach tzw. wspólnych wdrożeń oraz mechanizmu czystego rozwoju.

Nadmiar obowiązków utrudnia prowadzenie przedsiębiorstwa

Od nowego roku będzie więcej kontroli w firmach transportowych. Przedsiębiorcy już się boją kar, gdyż dużo się od nich wymaga, a oni nie są w stanie wszystkiego dopilnować.

Drogie błędy pracodawcy

Pracodawca, który dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, musi liczyć się z tym, że pracownik nie tylko rozwiąże z nim umowę o pracę, ale będzie musiał wypłacić mu stosowne odszkodowanie.

Spadkobiercy wspólnika w spółce z o.o.

Jakie postanowienia należy zawrzeć w umowie spółki z o.o. w celu ograniczenia wstąpienia do niej spadkobierców zmarłego wspólnika?

Które wydatki na założenie spółki są jej kosztem

Zamierzamy założyć spółkę z o.o. Czy wydatki na jej założenie, takie jak wpis do KRS, ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz wydatki na sporządzenie umowy spółki, stanowią koszt uzyskania przychodu?

Polisy OC coraz bardziej popularne wśród przedsiębiorców

Przedsiębiorcy wydają coraz więcej na polisy OC, bo też coraz większe jest ryzyko związane z roszczeniami. Po ostatnich zmianach w kodeksie cywilnym wzrosło znaczenie posiadania dobrej polisy, bo poszkodowani mogą zgłaszać roszczenia niemal w nieskończoność.

Bruksela dofinansuje zakup maszyn

Firmy zatrudniające mniej niż 20 osób mogą szukać wsparcia na zakup nowych maszyn w regionalnych programach operacyjnych, za które odpowiadają urzędy marszałkowskie.

Auta na kredyt bez odsetek przez 5 lat

W tym roku Polacy kupią w autoryzowanych salonach 290 tys. nowych aut. Firmy czekają z zakupem, spodziewając się zmiany zasad podatkowych. Klientów indywidualnych kuszą promocyjne kredyty nawet na osiem lat.

Podatki 2008: zyskamy nawet kilkaset złotych

Wysokość pierwszego progu podatkowego będzie wynosić 44 490 zł. Kwota zmniejszająca podatek wzrośnie do 586,85 zł.

Składka rentowa zostanie obniżona

Od 2008 roku pracownicy odniosą nie tylko korzyści związane z waloryzacją progów, kwoty wolnej i kosztów. Zyskają też na składce rentowej, która została obniżona z 3,5 do 1,5 proc.

Podwyżka stóp pewna

Ponad 10-proc. dynamika płac wraz z 5-proc. wzrostem zatrudnienia w październiku to ostatni argument za podwyżką stóp procentowych w listopadzie.

40 proc. Polaków nie słyszało o telepracy

Prawie 40 proc. Polaków nigdy nie słyszało o telepracy, a w takiej formie zatrudnienia pracował zaledwie 1 proc. osób

Warto starannie zabezpieczać swoje należności

Przedsiębiorca prowadzący działalność handlową na zasadach kredytu kupieckiego powinien dokładnie zabezpieczyć swoje interesy, jeszcze zanim wyda kontrahentowi towar lub zrealizuje na jego rzecz usługę.

Rozliczenie środków uzyskanych przez niepełnosprawnego na rozpoczęcie działalności

Od 7 listopada 2007 r. osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o przyznanie środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub rolniczej albo wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Uzyskane środki podlegają jednak rozliczeniu, a w określonych sytuacjach również zwrotowi.

Linki reklamowe z podatkiem

Od dochodów z kliknięć na reklamy internetowe trzeba płacić podatki - tak uważają urzędnicy fiskusa. Nie ma jednak oficjalnego stanowiska, jaką formę ma przybrać takie opodatkowanie.

Pierwszeństwo nabycia udziałów w spółce z o.o.

Jakie są skutki zastrzeżenia prawa pierwokupu udziałów w spółce z o.o.? Czy umowa zawarta z naruszeniem takiego prawa jest bezskuteczna?

Zaliczka dla przedsiębiorcy

 Przedsiębiorca na początku musi pokryć z własnych środków wszystkie wydatki w ramach projektu unijnego. To powoduje, że jest zmuszony do zaciągania kredytów na jego finansowanie, a dopiero z opóźnieniem otrzymuje refundację poniesionych kosztów. Uzyskałem informację, że teraz przedsiębiorca może starać się o zaliczkę. Na jakich zasadach można się o nią ubiegać?

Bez sankcji kary będą jednolite

Przedsiębiorcy ponoszą różną odpowiedzialność za popełniane błędy. System kar, zwłaszcza stosowanie 30-proc. sankcji VAT, jest surowszy dla osób prawnych.

Polskie firmy wygrywają kontrakty na usługi

Przedsiębiorcy z Polski od początku 2007 roku uzyskali 45 kontraktów w krajach Unii Europejskiej na ponad 117 336 tys. euro.

Składka zdrowotna jest opłacana z każdego źródła przychodu

Nie przedmiot działalności, ale forma jej prowadzenia decyduje o obowiązku opłacania składki zdrowotnej.

Konkurs dla młodych biznesmenów

Rozpoczyna się konkurs Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości na biznesplan, który ma umożliwić młodym Polakom założenie własnej firmy.

Od 2008 roku ma być łatwiej o kredyt technologiczny

Resort gospodarki chce, by kredytu technologicznego udzielały banki komercyjne, a nie, jak teraz, tylko Bank Gospodarstwa Krajowego.

Zakaz konkurencji dyskryminuje pracowników

Kodeks pracy nie określa sposobu wypłaty odszkodowania za okres obowiązywania zakazu. Wysokość świadczenia zależy od wynagrodzeń ostatnio otrzymanych, a nie należnych. Pracodawcy mogą wykluczać pracowników z rynku pracy, nie ponosząc dużych kosztów.

Płace pójdą w górę o 8 proc.

Banki, spółki przemysłowe i budowlane - tam najłatwiej będzie o pracę i wynagrodzenia wzrosną najbardziej. Średnia płaca w przedsiębiorstwach będzie nadal rosła w tempie 5-10 proc. rocznie. Wzrost wynagrodzeń może w końcu zacząć przekładać się na wyższe ceny towarów i inflację.

REKLAMA