reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Zatrudnienie niepełnosprawnego

Zatrudnienie niepełnosprawnego

Planujemy zatrudnienie pracownicy posiadającej umiarkowany stopień niepełnosprawności. Wiemy, że przyjęcie do pracy takiej osoby związane jest z pewnymi konkretnymi wymogami. Czy zatrudnienie takiego pracownika jest możliwe, a jeśli tak, czy będzie dla nas bardzo kłopotliwe?

ODPOWIEDŹ

Zatrudnienie osoby z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będzie, co do zasady, możliwe. Pracodawca musi jednak stworzyć takiemu pracownikowi stosowne warunki pracy, o ile nie wybiera telepracy.

Wyjaśnienie

Rozróżnia się trzy stopienie niepełnosprawności: lekki, umiarkowany oraz znaczny. Co do zasady, do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych. Możliwe jest zatrudnienie takiej osoby u pracodawcy niezapewniającego warunków pracy chronionej pod warunkiem uzyskania przez tego pracodawcę pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy o przystosowaniu przez pracodawcę stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej.

Oznacza to, że pracodawca otwartego rynku pracy, tj. taki, który nie jest zakładem pracy chronionej, decydując się na zatrudnienie w firmie osoby o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jest zobowiązany wystąpić do PIP z wnioskiem o uzyskanie pozytywnej opinii o przystosowaniu stanowiska pracy do potrzeb tej osoby.

Pracodawca zatrudniający pracowników niepełnosprawnych powinien zapewnić dostosowanie stanowisk pracy oraz dojść do nich do potrzeb i możliwości tych pracowników, wynikających ze zmniejszonej sprawności.

Od 16 października 2007 r. możliwe jest zatrudnienie niepełnosprawnego w formie telepracy i wówczas zgoda PIP nie będzie wymagana z bardzo prostej przyczyny - pracownik nie wykonuje pracy biurze, a w domu. Taka alternatywa jest dla pracodawcy o tyle korzystniejsza, że nie wiąże się obowiązkiem uzyskiwania wspomnianej zgody i dostosowywaniem stanowiska pracy.

Pracodawca powinien również pamiętać o pewnych przywilejach, jakie przysługują pracownikom niepełnosprawnym, np. inaczej uregulowany jest czas pracy niepełnosprawnego. Pracownik z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności pracuje 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Nie wolno mu pracować w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej. Należy również zaznaczyć, że takiej osobie przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Sylwia Gortyńska

Podstawa prawna

• art. 4 ust. 5 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U nr 123, poz. 776 z późn. zm.)

reklama

Czytaj także

Autor:

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Łomozik

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama