Zatrudnienie niepełnosprawnego
REKLAMA
REKLAMA
ODPOWIEDŹ
REKLAMA
Zatrudnienie osoby z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będzie, co do zasady, możliwe. Pracodawca musi jednak stworzyć takiemu pracownikowi stosowne warunki pracy, o ile nie wybiera telepracy.
Wyjaśnienie
REKLAMA
Rozróżnia się trzy stopienie niepełnosprawności: lekki, umiarkowany oraz znaczny. Co do zasady, do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych. Możliwe jest zatrudnienie takiej osoby u pracodawcy niezapewniającego warunków pracy chronionej pod warunkiem uzyskania przez tego pracodawcę pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy o przystosowaniu przez pracodawcę stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej.
Oznacza to, że pracodawca otwartego rynku pracy, tj. taki, który nie jest zakładem pracy chronionej, decydując się na zatrudnienie w firmie osoby o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jest zobowiązany wystąpić do PIP z wnioskiem o uzyskanie pozytywnej opinii o przystosowaniu stanowiska pracy do potrzeb tej osoby.
Pracodawca zatrudniający pracowników niepełnosprawnych powinien zapewnić dostosowanie stanowisk pracy oraz dojść do nich do potrzeb i możliwości tych pracowników, wynikających ze zmniejszonej sprawności.
REKLAMA
Od 16 października 2007 r. możliwe jest zatrudnienie niepełnosprawnego w formie telepracy i wówczas zgoda PIP nie będzie wymagana z bardzo prostej przyczyny - pracownik nie wykonuje pracy biurze, a w domu. Taka alternatywa jest dla pracodawcy o tyle korzystniejsza, że nie wiąże się obowiązkiem uzyskiwania wspomnianej zgody i dostosowywaniem stanowiska pracy.
Pracodawca powinien również pamiętać o pewnych przywilejach, jakie przysługują pracownikom niepełnosprawnym, np. inaczej uregulowany jest czas pracy niepełnosprawnego. Pracownik z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności pracuje 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Nie wolno mu pracować w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej. Należy również zaznaczyć, że takiej osobie przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.
Sylwia Gortyńska
Podstawa prawna
• art. 4 ust. 5 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U nr 123, poz. 776 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA