REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązki rejestracyjne małżonków wspólnie prowadzących działalność gospodarczą

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Małżonkowie, którzy prowadzą wspólnie działalność gospodarczą, nie mogą być wpisani do ewidencji w gminie pod wspólnym numerem.

Oboje małżonkowie mogą prowadzić działalność gospodarczą. Jednak nie mogą tego robić na podstawie jednego wspólnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w gminie. Każdy z nich musi zostać wpisany do ewidencji jako oddzielny przedsiębiorca, pod przyznanym mu numerem ewidencyjnym.

REKLAMA

Wpis do ewidencji

Aby wspólnie prowadzić firmę, małżonkowie powinni zawrzeć umowę spółki cywilnej. Zostaną wówczas wpisani do ewidencji jako oddzielni przedsiębiorcy pod różnymi numerami. Umowę powinni stwierdzić pismem. Umożliwi to każdemu z małżonków wspólników prowadzenie spraw spółki, przede wszystkim tych, które nie przekraczają zakresu zwykłych czynności, a także reprezentowanie spółki.

Istnieje też inna możliwość: mąż (żona) będzie wpisany do ewidencji jako przedsiębiorca, a drugi małżonek pozostanie w firmie jako osoba współpracująca.

Samo zawarcie umowy spółki nie wystarczy. Działalność gospodarczą będą mogli rozpocząć dopiero po uzyskaniu wpisu do ewidencji gospodarczej w gminie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do ewidencji w gminie jako oddzielni przedsiębiorcy powinni zostać wpisani wspólnicy. Spółka nie jest przedsiębiorcą i dlatego nie może uzyskać wpisu. Natomiast we wniosku o wpis oboje małżonkowie powinni zawrzeć informację o umowie spółki cywilnej między nimi.

Formalności w gminie

REKLAMA

Formalności związane z uzyskaniem wpisu do ewidencji małżonkowie załatwiają w gminie, która jest właściwa dla ich miejsca zamieszkania. Każdy z nich składa osobno zgłoszenie o dokonanie wpisu do ewidencji i uiszcza opłatę w wysokości 100 zł. W niektórych gminach nie pobiera się opłaty.

W zgłoszeniu należy oznaczyć przedsiębiorcę, jego miejsce zamieszkania i adres oraz podać datę rozpoczęcia działalności. Podaje się też informacje o innych danych o jego działalności, na przykład że wykonywana jest w ramach spółki cywilnej.

Gdyby zaś działalność stale była wykonywana poza miejscem zamieszkania, wskazuje się adres zakładu głównego, oddziału i innego miejsca. Trzeba też w zgłoszeniu określić przedmiot wykonywanej działalności gospodarczej zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD).W ciągu 14 dni organ ewidencyjny doręcza zaświadczenie o wpisie.

Przedsiębiorca wraz ze zgłoszeniem do ewidencji działalności gospodarczej może w gminie złożyć również wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej REGON oraz zgłoszenie identyfikacyjne lub aktualizacyjne NIP. Organ ewidencyjny prześle je do urzędu statystycznego województwa oraz do urzędu skarbowego.

Małżonkowie bez umowy spółki

Jeżeli małżonkowie nie zawrą umowy spółki i oboje wpiszą się do ewidencji działalności gospodarczej, to wówczas każdy z nich prowadzi własną firmę, nawet wówczas gdy działają w tej samej branży.

Inna sytuacja jest wówczas, gdy jeden z małżonków jest przedsiębiorcą, a drugi - osobą współpracującą. Osoba współpracująca nie musi starać się o wpis do ewidencji w gminie. Wystarczy, że małżonek zgłosi ją do ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS oraz że będą odprowadzane składki na te ubezpieczenia.

Ważne!

Małżonkowie nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na podstawie jednego wspólnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w gminie

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

Weryfikacja kontrahenta na białej liście VAT może być skomplikowana

Przedsiębiorca, aby nie stracić możliwości zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych, musi upewnić się, że w dniu realizacji przelewu konto odbiorcy znajduje się na białej liście VAT. Jednak od tej reguły istnieją pewne wyjątki. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że w sytuacji, gdy przelew jest realizowany przez pośrednika, istotna jest data wydania mu pisemnej dyspozycji przelewu. Przepisy jednoznacznie wskazują na konieczność weryfikacji rachunku w wykazie "na dzień zlecenia przelewu". 

REKLAMA