Obowiązki rejestracyjne małżonków wspólnie prowadzących działalność gospodarczą
REKLAMA
REKLAMA
Oboje małżonkowie mogą prowadzić działalność gospodarczą. Jednak nie mogą tego robić na podstawie jednego wspólnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w gminie. Każdy z nich musi zostać wpisany do ewidencji jako oddzielny przedsiębiorca, pod przyznanym mu numerem ewidencyjnym.
REKLAMA
Wpis do ewidencji
Aby wspólnie prowadzić firmę, małżonkowie powinni zawrzeć umowę spółki cywilnej. Zostaną wówczas wpisani do ewidencji jako oddzielni przedsiębiorcy pod różnymi numerami. Umowę powinni stwierdzić pismem. Umożliwi to każdemu z małżonków wspólników prowadzenie spraw spółki, przede wszystkim tych, które nie przekraczają zakresu zwykłych czynności, a także reprezentowanie spółki.
Istnieje też inna możliwość: mąż (żona) będzie wpisany do ewidencji jako przedsiębiorca, a drugi małżonek pozostanie w firmie jako osoba współpracująca.
Samo zawarcie umowy spółki nie wystarczy. Działalność gospodarczą będą mogli rozpocząć dopiero po uzyskaniu wpisu do ewidencji gospodarczej w gminie.
Do ewidencji w gminie jako oddzielni przedsiębiorcy powinni zostać wpisani wspólnicy. Spółka nie jest przedsiębiorcą i dlatego nie może uzyskać wpisu. Natomiast we wniosku o wpis oboje małżonkowie powinni zawrzeć informację o umowie spółki cywilnej między nimi.
Formalności w gminie
REKLAMA
Formalności związane z uzyskaniem wpisu do ewidencji małżonkowie załatwiają w gminie, która jest właściwa dla ich miejsca zamieszkania. Każdy z nich składa osobno zgłoszenie o dokonanie wpisu do ewidencji i uiszcza opłatę w wysokości 100 zł. W niektórych gminach nie pobiera się opłaty.
W zgłoszeniu należy oznaczyć przedsiębiorcę, jego miejsce zamieszkania i adres oraz podać datę rozpoczęcia działalności. Podaje się też informacje o innych danych o jego działalności, na przykład że wykonywana jest w ramach spółki cywilnej.
Gdyby zaś działalność stale była wykonywana poza miejscem zamieszkania, wskazuje się adres zakładu głównego, oddziału i innego miejsca. Trzeba też w zgłoszeniu określić przedmiot wykonywanej działalności gospodarczej zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD).W ciągu 14 dni organ ewidencyjny doręcza zaświadczenie o wpisie.
Przedsiębiorca wraz ze zgłoszeniem do ewidencji działalności gospodarczej może w gminie złożyć również wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej REGON oraz zgłoszenie identyfikacyjne lub aktualizacyjne NIP. Organ ewidencyjny prześle je do urzędu statystycznego województwa oraz do urzędu skarbowego.
Małżonkowie bez umowy spółki
Jeżeli małżonkowie nie zawrą umowy spółki i oboje wpiszą się do ewidencji działalności gospodarczej, to wówczas każdy z nich prowadzi własną firmę, nawet wówczas gdy działają w tej samej branży.
Inna sytuacja jest wówczas, gdy jeden z małżonków jest przedsiębiorcą, a drugi - osobą współpracującą. Osoba współpracująca nie musi starać się o wpis do ewidencji w gminie. Wystarczy, że małżonek zgłosi ją do ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS oraz że będą odprowadzane składki na te ubezpieczenia.
Ważne!
Małżonkowie nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na podstawie jednego wspólnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w gminie
MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz
malgorzata.piasecka@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA