REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy część działalności gospodarczej może być opodatkowana na zasadach ogólnych, a część ryczałtem

Prowadzę działalność gospodarczą i rozliczam się w oparciu o pkpir. Jestem podatnikiem VAT. Zakres mojej działalności to handel detaliczny oraz szkoła nauki jazdy. Czy mogę wydzielić z działalności gospodarczej szkołę nauki jazdy i rozliczać ją na zasadach ryczałtu, zaś handel na zasadach ogólnych? Chodzi o to, że szkoła nauki jazdy jest zwolniona z VAT, a rozliczając ją wspólnie z handlem, który jest opodatkowany VAT, zobowiązany jestem do stosowania tzw. wskaźnika korekty do VAT, pomniejszając VAT do odliczenia, co jest krzywdzące.

Forma notarialna w kodeksie spółek handlowych

Jakie możemy wyróżnić formy notarialne wymagane przez k.s.h.? Dla jakich czynności są one wymagane?

O jaką pomoc mogą ubiegać się przedsiębiorcy działający w Danii

W każdym państwie członkowskim Unii Europejskiej przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc finansową ze środków unijnych. O jakie fundusze można starać się prowadząc działalność w Danii?

Obniżenie CIT możliwe, ale tylko w sprzyjających warunkach gospodarczych

Minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział we wtorek w Senacie obniżenie podatku CIT, ale tylko wtedy, gdy pozwolą na to warunki gospodarcze.

REKLAMA

Po likwidacji firmy wygasa źródło przychodu

Likwidacja działalności gospodarczej oznacza wygaśnięcie źródła przychodu. Otrzymane zatem po likwidacji pieniądze stanowią przychód z innych źródeł.

Dokumenty papierowe SAD obowiązują do kwietnia

Od 2008 roku wywóz towarów miał być zgłaszany tylko elektronicznie. Ministerstwo Finansów przedłużyło jednak do końca kwietnia możliwość alternatywnego stosowania dokumentów SAD.

Prawa wierzyciela w spółkach z o.o. podlegają ograniczeniom

Wierzyciel, który zajął prawa dłużnika, może wykonywać wszystkie jego uprawnienia. Sąd Najwyższy ograniczył je w przypadku spółek z o.o.

Pracodawcy: rząd musi prowadzić dialog z biznesem

Największe wyzwania, przed którymi stanie polska gospodarka w ciągu najbliższych pięciu lat, to problemy z siłą roboczą, umiejętnym wykorzystaniem funduszy unijnych oraz nierównowaga w finansach publicznych - uważają przedstawiciele organizacji pracodawców.

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych gwałtownie nie wzrosną

W 2008 roku ceny materiałów budowlanych wzrosną najwyżej o 10-15 proc. Na pewno nie powtórzy się sytuacja z I połowy 2007 roku, kiedy ceny wzrosły aż o 100 proc.

Tylko 20-30 spółek nie będzie prywatyzowane

W tym roku w ręce prywatnych inwestorów trafi 316 polskich firm. Dekoniunktura na światowych rynkach może utrudnić realizację planów prywatyzacyjnych rządu. Największe i strategiczne firmy trafią do sprzedaży najwcześniej w przyszłym roku.

Zamawiający wybierają tańsze oferty z obawy przed zarzutem korupcji

Wzrasta liczba przetargów publicznych rozstrzyganych wyłącznie na podstawie kryterium cenowego. Najtańsza oferta rzadko jest ofertą najlepszą.

Jak złożyć wniosek o interpretację podatkową

Podatnik, który chce uzyskać interpretację podatkową w swojej sprawie, musi skierować do ministra finansów specjalny wniosek wypełniony na formularzu ORD-IN. Minister będzie miał trzy miesiące na odpowiedź.

Nowinki leasingowe - czyli wszystko, co warto wiedzieć o leasingu

Popularność leasingu wynika z faktu, że jest on bardzo dobrym narzędziem wsparcia rozwoju firm. To jedna z metod pozyskania kapitału nie tylko przez firmy mające już jakąś historię gospodarczą, ale również przez firmy młode, dopiero stawiające pierwsze kroki na rynku. Młoda firma w zasadzie nie ma szans na pozyskanie środków finansowych z banku z uwagi na brak tzw. historii kredytowej (zbyt krótko działa, np. krócej niż rok).

Co warto wiedzieć o leasingu?

Lesing jest popularny m.in. dlatego, że jest łatwo dostępną metodą pozyskania kapitału nie tylko przez firmy mające już jakąś historię gospodarczą, ale również przez firmy młode, dopiero stawiające pierwsze kroki na rynku. Młoda firma w zasadzie ma nikłe szanse na pozyskanie środków finansowych z banku z uwagi na brak tzw. historii kredytowej (zbyt krótko działa, np. krócej niż rok).

Odpowiedzialność karna za niegospodarność

Od 1 stycznia wzrosła wartość znacznej szkody w majątku przedsiębiorcy, której wyrządzenie jest przesłanką odpowiedzialności karnej za niegospodarność. Za umyślną niegospodarność nie może jednak zostać skazany sprawca, który miał świadomość nadużycia uprawnień, ale nie przewidywał, że wyrządzi tym znaczną szkodę.

Regulamin pracy

Obowiązek utworzenia regulaminu pracy ciąży na pracodawcy zatrudniającym co najmniej 20 pracowników. Celem regulaminu pracy jest ustalenie organizacji i porządku w procesie pracy, a także związanych z tym praw i obowiązków zarówno pracodawcy, jak i pracowników.

Firmy tracą część przychodów, ponieważ brakuje pracowników

45 proc. dużych i średnich przedsiębiorstw przyznaje, że traci część przychodów z powodu braku pracowników - wynika z raportu przedstawionego w poniedziałek przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Bank poinformuje sąd i prokuratora o koncie firmy

Sąd i prokurator będzie mógł żądać informacji o firmowych rachunkach przedsiębiorców. Policja będzie informowana przez banki o bezprawnym korzystaniu z kart kredytowych i płatniczych.

Mniej firm będzie zatrudniać niepełnosprawnych

Nowy sposób finansowania składek na ZUS niepełnosprawnych wydłuży czas oczekiwania na pieniądze z PFRON i zwiększy koszty działalności firm.

Podatnik ma 14 dni na wycenę remanentu

Prowadzący księgę podatkową muszą sporządzić na koniec roku remanent. Spis towarów powinien być wyceniony najpóźniej 14 stycznia.

Można swobodnie przewozić złotówki i dewizy

Tam, gdzie zniknęły placówki Straży Granicznej oraz Służby Celnej, nie trzeba zgłaszać przywozu oraz wywozu pieniędzy o wartości powyżej 10 tys. euro.

Ekonomiści: inflacja może przekroczyć 5 proc.

Ceny w grudniu 2007 r. były przynajmniej o 4 proc. wyższe niż przed rokiem, a tegoroczne maksimum inflacja powinna osiągnąć w I kwartale. W styczniu i lutym w ujęciu rocznym wyniesie 4,1-4,2 proc.

NewConnect: oferty mniejsze, ale firmy będą debiutować

Mimo pogorszenia się nastrojów na giełdzie niewiele spółek, które chcą wejść na rynek NewConnect, odłoży swój debiut. Jednak nie będą to duże oferty.

W Danii urzędnicy pomagają założyć firmę

Polscy przedsiębiorcy, którzy chcą działać na rynku duńskim, mogą skorzystać z pomocy urzędników przy otwieraniu biznesu. Jednak system podatkowy jest skomplikowany, a stawki podatkowe dużo wyższe niż w Polsce.

Obowiązki sprzedawcy towarów w ramach umów zawieranych na odległość

Prowadząc sprzedaż metodą wysyłkową, przedsiębiorca powinien przede wszystkim pamiętać, że klient ma prawo bez podania przyczyny zwrócić zakupiony towar w ciągu dziesięciu dni od jego wydania.

Pamiętaj o badaniach lekarskich

Ochrona zdrowia pracowników jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy. Zdrowie pracownika ma duży wpływ na sprawność i wydajność pracy, a to z kolei rzutuje korzystnie na działalność zakładu pracy, w tym na terminowość realizacji zadań.

W jaki sposób można rozliczyć stratę podatkową

Każdemu prowadzącemu działalność gospodarczą zależy, by przynosiła ona jak największe zyski. Czasami jednak, z różnych przyczyn, wygenerowanie dochodu okazuje się niemożliwe. Podatnik ponosi wysokie koszty, a uzyskane przychody okazują się być bardzo niskie. Mówimy wtedy o powstaniu straty podatkowej. Przepisy prawa umożliwiają w takiej sytuacji możliwość jej odliczenia od dochodu uzyskanego w kolejnych latach.

PFRON dopłaci do pensji

PFRON zapłaci za wynagrodzenie osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które są zatrudnione w zakładach aktywności zawodowej.

Pozwolenia na budowę i użytkowanie budynków nie będą potrzebne

Ministerstwo Infrastruktury chce zlikwidować pozwolenia na budowę oraz użytkowanie budynków. Uproszczone procedury inwestycyjne będą dotyczyć wszystkich rodzajów obiektów. Zniesienie barier prawnych pozwoli na skrócenie czasu inwestycji.

Od 14 stycznia wyższa akcyza na papierosy

Rosną stawki akcyzy na papierosy. Stawka kwotowa będzie wyższa o ponad 10 zł, a stawka procentowa - o ponad 4 proc.

Prezes NBP: w 2009-2010 roku inflacja się ustabilizuje

Sławomir Skrzypek szacuje, że inflacja ustabilizuje się wokół celu RPP, czyli 2,5 proc. w 2009 i 2010 roku.

Obsługa długu kosztuje 30 mld zł rocznie

Dalsze ograniczenie deficytu, prywatyzacja i zmniejszanie potrzeb pożyczkowych to podstawowe metody ograniczenia tempa narastania długu - wskazują ekonomiści.

Jak wykorzystać leasing przy inwestycji współfinansowanej przez Unię

Leasing w nowoczesnych przedsiębiorstwach jest podstawową formą finansowania zakupów środków trwałych i to nie tylko samochodów, ale również maszyn, urządzeń, wartości niematerialnych i prawnych oraz nieruchomości.

Zmiana warunków płacy

Moja firma przeżywa trudności finansowe. Aby zredukować koszty i utrzymać obecny stan zatrudnienia, chciałbym niektórym pracownikom obniżyć wynagrodzenia. Czy prawo przewiduje taką możliwość? Jeśli tak, to jak prawidłowo tego dokonać?

Jak wyrejestrować się z ewidencji

Przedsiębiorca, który zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej, powinien wyrejestrować się z ewidencji w gminie.

Jak korzystać ze zwolnienia podmiotowego VAT w 2008 roku

Od 1 stycznia 2008 r. zmienił się limit obrotu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia podmiotowego VAT. Z czego wynika ta zmiana?

PKPP Lewiatan o barierach dla przedsiębiorczości

Niejednoznaczne przepisy podatkowe i nadmiar formalności w prawie pracy - to zdaniem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan jedne z najpoważniejszych barier utrudniających działalność gospodarczą.

Zmień formę opodatkowania działalności na korzystniejszą

Za 10 dni, w poniedziałek 21 stycznia 2008 r., nieodwołalnie upłynie termin, w którym osoba fizyczna osiągająca przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej może wybrać formę opodatkowania.

Rejestr orzeczeń będzie niedostępny dla pracodawców

Firmy zatrudniające osoby niepełnosprawne nie będą miały prawa wglądu do Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności.

Do Polski może napłynąć mniej inwestycji

Wyrok ETS pozwalający na blokowanie przez związki zawodowe przenoszenia firmy do innych krajów UE zagraża swobodzie prowadzenia biznesu. Eksperci twierdzą, że ograniczy napływ inwestycji do Polski.

Ryczałtowcy przekażą 1 proc.

Nowym elementem rozliczenia ryczałtowców jest możliwość przekazania 1 proc. podatku na rzecz jednej wybranej organizacji pożytku publicznego.

Koszt zbycia udziałów zależy od przedmiotu wkładu

Przy sprzedaży akcji spółki powstałej po połączeniu należy brać pod uwagę rodzaj wkładów wniesionych do spółek łączonych.

Rozszerzymy przepisy o koncesjach na prace budowlane

Jakie zmiany przewiduje projekt nowelizacji prawa zamówień publicznych przygotowany przez Urząd Zamówień Publicznych?

Zmiana danych wymaga NIP aktualizacyjnego

W przypadku jakiejkolwiek zmiany danych zawartych w zgłoszeniu identyfikacyjnym o nadanie numeru identyfikacji podatkowej należy dokonać aktualizacji tych informacji. Na podanie nowych danych podatnik ma określony termin.

Test płynności w spółkach kapitałowych zapewni wystarczającą ochronę wierzycielom

Jeżeli Polska chce być konkurencyjna, powinna wprowadzić nowy typ spółki kapitałowej wzorowanej na anglosaskiej spółce limited.

Banki sfinansują firmom zakup nieruchomości

Instytucje finansowe chętnie udzielą kredytu hipotecznego firmom, które przynoszą zyski i działają na rynku powyżej trzech lat. W przypadku takiego kredytu niezbędne będzie przygotowanie wielu dokumentów.

W 2008 roku pracodawca zapłaci nie tylko wyższe minimalne wynagrodzenie

Od 1 stycznia 2008 r. wzrasta płaca minimalna. Oznacza to również zwiększenie wynagrodzenia osoby wykonującej pracę w porze nocnej, a także wzrost innych świadczeń należnych pracownikowi.

Nowe prawo w nowym roku dla przedsiębiorców

W ostatnich dniach grudnia ubiegłego roku i 1 stycznia 2008 r. weszło w życie wiele aktów prawnych ważnych dla obrotu gospodarczego. Dotyczą one m.in. egzekucji komorniczej, przekształcania prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, przeliczania wartości przetargów publicznych.

Interesy wspólników i wierzycieli będą chronione

Wspólnicy nie będą mogli zaskarżyć połączenia spółek po dokonaniu wpisu do rejestru. Jednak wcześniej będą mieli prawo zażądania odkupu swoich akcji albo wystąpienia o odszkodowanie.

Przedsiębiorcy czekają na przyjazne prawo gospodarcze

Prawo gospodarcze, psute przez ostatnie osiemnaście lat, wymaga gruntownej naprawy. Plan wiceministra Adama Szejnfelda ma zlikwidować bariery utrudniające rozwój firm. Ministerstwo Gospodarki chce wykorzystać niekonwencjonalne sposoby przekazywania nowych projektów do Sejmu korzystając ze ścieżki poselskiej, która pozwoli na przyspieszenie procesu legislacji.

REKLAMA