REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ministerstwo zwleka z wydaniem rozporządzenia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Przedsiębiorcy nie mogą budować sklepów o powierzchni przekraczającej 400 mkw., bo Ministerstwo Gospodarki nie wydało rozporządzenia do ustawy.

Ustawa z 11 maja 2007 r. o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych (Dz.U. nr 127, poz. 880) obowiązuje już pół roku, ale do tej pory nie został utworzony żaden hipermarket przy zastosowaniu przewidzianej w niej procedury. Budowane są tylko obiekty, na które uzyskano pozwolenia przed wejściem w życie ustawy.

REKLAMA

Przepisy wykonawcze

Aby utworzyć WOH o powierzchni ponad 400 mkw., przedsiębiorca musi złożyć wniosek o zezwolenie do wójta, burmistrza, prezydenta właściwego ze względu na lokalizację sklepu. Takich samych formalności przedsiębiorca musi dopełnić, gdy chce otworzyć sklep spożywczy, chemiczny, meblowy, salon samochodowy, magazyn towarów, salon samochodowy oraz inny obiekt handlowy.

Podejmując decyzję o wydaniu zezwolenia, urząd zapoznaje się z opinią o wpływie WOH na lokalny rynek pracy, infrastrukturę oraz środowisko. Opinię wydaje rada gminy, która powinna uwzględnić stanowisko izb gospodarczych.

REKLAMA

Ustawa przewiduje, że powinny do niej zostać wydane przepisy wykonawcze przez ministra gospodarki. Określać one mają zakres analiz i opinii dotyczących oceny skutków utworzenia WOH. Bez tych przepisów nie mogą zostać sporządzone te dokumenty. Z kolei bez dokumentów nie zostanie wydane zezwolenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poprzedni rząd twierdził, że przygotował projekt rozporządzenia i przekazał do konsultacji międzyresortowych. Teraz resort gospodarki nie prowadzi prac nad projektem rozporządzenia, gdyż jego zdaniem ustawa powinna zostać uchylona w całości.

Trzy projekty

Do Sejmu wpłynęły już trzy poselskie projekty ustaw w sprawie budowy hipermarketów: PO, LiD i PiS.

- Czekanie na nową ustawę może potrwać kilka miesięcy, a w dodatku nie wiadomo, jak zagłosują posłowie. Nie wiadomo też, czy prezydent podpisze ustawę uchylającą przepisy, które wcześniej podpisał. Weto prezydenta przedłużyłoby jeszcze czas oczekiwania na nową ustawę - tłumaczy radca prawny Wojciech Biernacki z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy.

- Uważam jednak, że czekając na nowe przepisy należy wydać rozporządzenia wykonawcze do obowiązującej ustawy, po to, by sklepy mogły powstawać - mówi Piotr Czarny, przedsiębiorca z Bydgoszczy.

Posłowie PO i LiD domagają się uchylenia ustawy o tworzeniu i działaniu WOH, natomiast PiS chce znowelizować ustawę oraz zmienić i złagodzić przepisy regulujące sposób wydawania zezwoleń, ograniczając m.in. wpływ samorządów na decydowanie o ich tworzeniu. Zdaniem posłów PO dalsze obowiązywanie ustawy spowoduje zachwianie równowagi rozwoju sektora handlu poprzez uprzywilejowanie mniejszych sklepów. W dodatku duże sieci mogą zmienić strategię i stać się konkurencją dla drobnego handlu.

Odpowiedzialność karna

Natomiast posłowie LiD podważają zasadę odpowiedzialności karnej posiadającego zezwolenie przedsiębiorcy za uchybienia osób, które wynajęły,wydzierżawiły lub w inny sposób użytkują market. Zarzucają też, że przewidziane w ustawie terminy dla organów administracyjnych są zbyt długie, a radom gminy i sejmikom wojewódzkim przyznano nieograniczoną swobodę w zakresie wyrażania zgody lub odmowy.

- Proponujemy m.in., aby przed wydaniem zezwolenia nie było potrzebne zasięganie opinii sejmiku wojewódzkiego - wyjaśnia poseł Grzegorz Tobiszewski (PiS).

Skrócony ma być termin czekania na wydanie opinii oragnizacji samorządów przedsiębiorców do trzech tygodni. Gdy w tym czasie nie zostanie wydana opinia, to przyjmować się będzie, że jest ona pozytywna. Takie rozwiązanie, zdaniem posłów PIS, przyspieszy procedurę. Natomiast ograniczeniu formalności ma służyć wprowadzenie zapisu, że we wniosku o zezwolenie podawane będą tylko informacje o powierzchni maksymalnej i całkowitej marketu, bez powierzchni infrastruktury towarzyszącej.

400 mkw. wynosi powierzchnia marketu, na który potrzebne jest zezwolenie

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

 
 
 
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy w fundacji rodzinnej beneficjent (córka fundatora) może być zatrudniona na podstawie umowy o pracę jako osoba zarządzająca mieniem fundacji?

W naszej ocenie beneficjent fundacji rodzinnej może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Obowiązujące przepisy prawa nie zakazują takiego rozwiązania, a nadto zawarcie umowy o pracę z beneficjentem nie mieści się w katalogu tzw. ukrytych zysków ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Czy fundacja rodzinna może zajmować się najmem krótkoterminowym? Czy nieruchomości muszą być wprowadzone do fundacji?

W celu wynajmu nieruchomości przez fundację rodzinną, konieczne jest uprzednie nabycie przez nią prawa własności (lub innego tytułu prawnego) do tych nieruchomości. W praktyce możliwe jest to m.in. poprzez dokonanie darowizny, wniesienie mienia w formie aportu (np. w ramach przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części) albo odpłatne zbycie nieruchomości na rzecz fundacji rodzinnej.

Restrukturyzacja to szansa na przetrwanie firmy [WYWIAD]

W obliczu rekordowego zadłużenia firm, zatorów płatniczych i rosnących kosztów prowadzenia działalności, coraz więcej przedsiębiorców szuka alternatywy dla upadłości. Dziś restrukturyzacja przestaje być ostatecznością, a staje się świadomą decyzją biznesową. Zamiast zamykać firmę – można ją uratować. O tym, kiedy warto sięgnąć po to narzędzie, jakie korzyści niesie i dlaczego nie trzeba się go bać, rozmawiamy z Mateuszem Haśkiewiczem z firmy HDRU.

W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

REKLAMA

Upały w pracy – od 2027 roku nowe przepisy. Co musisz wiedzieć już dziś?

Rząd zapowiada zmiany w przepisach BHP. Od 1 stycznia 2027 r. pracodawcy będą musieli przestrzegać nowych zasad dotyczących pracy w wysokich temperaturach. Zanim jednak wejdą one w życie, już teraz warto znać swoje prawa.

Fiskus na tropie! Jak działa kontrola? [Gość Infor.pl]

Podatnik pod lupą fiskusa – co warto wiedzieć o kontrolach skarbowych w Polsce Kontrola skarbowa – hasło, które budzi dreszcze u większości przedsiębiorców. Choć nikt nie chce być sprawdzany przez fiskusa, w praktyce takie sytuacje są coraz częstsze i nierzadko trudne do uniknięcia.

Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

REKLAMA

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

REKLAMA