REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak korzystać z podpisu elektronicznego

Sławomir Biliński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jestem namawiany do zakupu podpisu elektronicznego. Jaka jest jego przydatność? Jak wygląda procedura uzyskiwania podpisu elektronicznego?

RADA

REKLAMA

Możliwości wykorzystania podpisu elektronicznego przedstawiamy w tabeli w uzasadnieniu. Przedsiębiorcy, którzy zamierzają posługiwać się podpisem elektronicznym w kontaktach z urzędami, powinni wystąpić o certyfikat kwalifikowany do tzw. centrów certyfikacyjnych. Szczegóły przedstawiamy w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Prawo definiuje podpis elektroniczny jako dane w postaci elektronicznej, które wraz z innymi danymi, do których zostały dołączone lub z którymi są logicznie powiązane, służą do identyfikacji osoby składającej podpis elektroniczny (art. 3 ustawy o podpisie elektronicznym). Moc prawna „bezpiecznego podpisu elektronicznego” zrównuje go z podpisem własnoręcznym. Ponadto wiele aktów prawnych, obok tradycyjnej formy podpisu, pozwala praktycznie wykorzystywać bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą kwalifikowanych certyfikatów. Dodatkową zaletą podpisu elektronicznego jest to, że jego fałszowanie jest trudniejsze od podpisu własnoręcznego. Co równie istotne, dokument, który opatrzono e-podpisem, nie może zostać w żaden sposób zmieniony.

Gdzie stosować podpis elektroniczny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obszar, w którym przedsiębiorcy mogą korzystać z podpisu elektronicznego, jest coraz szerszy i zwiększa się wraz z postępem informatyzacji urzędów. Co więcej, niektórzy przedsiębiorcy będą mieli lub mają obowiązek posługiwania się tym podpisem, np. jako płatnik przy składaniu deklaracji ZUS.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Procedura uzyskiwania podpisu elektronicznego

Ważność podpisu elektronicznego może zostać potwierdzona certyfikatem wydanym przez podmiot świadczący usługi certyfikacyjne. W Polsce działają trzy uprawnione centra certyfikacyjne:

• UNIZETO (www.unizeto.pl),

• Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (www.pwpw.pl),

• Krajowa Izba Rozliczeniowa (www.kir.com.pl).

Aby uzyskać certyfikat uprawniający do korzystania z podpisu elektronicznego, należy:

• przedstawić informacje, które są niezbędne do wydania certyfikatu kwalifikowanego i zweryfikowania tożsamości osoby, dla której jest on przeznaczony. Ubiegający się o podpis powinien m.in. przedstawić w centrum certyfikacyjnym aktualny wyciąg z KRS (lub inny dokument potwierdzający uprawnienia osoby do występowania w imieniu podmiotu) oraz poświadczone notarialnie wzory podpisów osób, które będą dysponować podpisem. Oczywiście osoby występujące muszą także przedstawić dowody tożsamości. Pełen zestaw dokumentów zależy od tego, w czyim imieniu składany jest wniosek,

• podpisać umowę na świadczenie usług certyfikacyjnych,

• wnieść opłatę za korzystanie z usług centrum certyfikacyjnego. Cena obejmuje certyfikat kwalifikowany ważny 1 rok, kartę kryptograficzną z oprogramowaniem do jej obsługi oraz czytnik kart kryptograficznych. Taki zestaw kosztuje w zależności od wersji około 400 zł za 1 rok, kolejne odnowienia certyfikatu powinny kosztować około 100 zł.

Warto dodać, że większość centrów certyfikacji umożliwia wypełnienie formularzy za pośrednictwem swej strony internetowej.

• ustawa z 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym - Dz.U. Nr 130, poz. 1450; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 145, poz. 1050

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA