REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podpis elektroniczny w Chinach

Podpis elektroniczny w Chinach
Podpis elektroniczny w Chinach

REKLAMA

REKLAMA

Podczas Europejskiego Forum Podpisu Elektronicznego specjaliści odpowiedzialni za kształty rynków usług zaufania w krajach Europy Środkowej i Wschodniej mogą wymieniać się swoimi opiniami i doświadczeniami. 15. edycja konferencji była też niepowtarzalną okazją do poznania branży tych usług w Chinach.

Jak co roku, specjaliści w dziedzinie usług zaufania: eksperci techniczni, naukowcy, profesorzy, eksperci w dziedzinie międzynarodowego prawa handlowego i rektorzy uniwersyteccy oraz przedstawiciele firm z krajów z Europy Środkowej i Wschodniej spotkali się w Międzyzdrojach podczas XV Europejskiego Forum Podpisu Elektronicznego. Ich celem była wymiana doświadczeń na temat wdrożenia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym (eIDAS). Tegoroczna konferencja, która miała miejsce 10-12 czerwca, dzięki obecności Richarda Wanga z WoSign była także niepowtarzalną okazją dla uczestników do zdobycia wiedzy o branży podpisu elektronicznego w Chinach. Przedstawiciele europejskich krajowych rynków usług świadczonych przez centra certyfikacji mogli porównać je z rynkiem najludniejszego państwa na świecie.

REKLAMA

Zobacz: Podpis elektroniczny dla przedsiębiorcy

Bez wątpienia, rynek e-podpisu w Chinach jest nieporównywalnie większy, niż np. w Polsce. Całkowita jego wielkość w 2014 wyniosła około 4 bilionów juanów. Wyróżnia go również chińskie ustawodawstwo w zakresie podpisu elektronicznego.

Ustawodawstwo chińskie w zakresie e-podpisu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W największym państwie Azji obowiązuje ustawa o e-podpisie. Uchwalona została w sierpniu 2004. W życie weszła 1. kwietnia 2005, a więc 10 lat temu. Zgodnie z jej postanowieniami, zainteresowane strony mogą zgodzić się lub nie na używanie e-podpisu lub transmisji danych w przypadku kontraktów i innych dokumentów, rachunków i voucherów. Według jej założeń skutek prawny ustawy nie powinien być uznany za nieważny tylko z powodu przyjętej formy e-podpisu lub transmisji danych (Art. 3). Co ciekawe, zgodnie z ustawą, wiarygodny podpis elektroniczny powinien mieć taką samą moc prawną, co podpis odręczny lub pieczęć (Art. 14). Jeśli podpis elektroniczny potrzebuje weryfikacji przez trzecią stronę, dostawca elektronicznej usługi weryfikacji (CA) musi zgodnie z prawem posiadać licencję (Art. 16).

Zobacz również: Podpis elektroniczny - jak uzyskać?

Rynek centrów certyfikacji w Chinach w liczbach:

- 39 licencjonowanych CAs – większość z nich to państwowe instytucje

- do końca września 2014 wydano łącznie 274 527 409 certyfikatów

- brak oficjalnych statystyk dla certyfikatów SSL i certyfikatów podpisywania kodów

- obecnie nie wszystkie zagraniczne CAs działają w Chinach – certyfikaty SSL mogą wydawać m.in. Symantec (VeriSign, GeoTrust, Thawte), Comodo, GlobalSign, Startcom, GoDaddy, Digicert, Entrust itd.

Zobacz: Zawieranie umów przy wykorzystaniu podpisu elektronicznego

WebTrust w Polsce i w Chinach:

- w Polsce jedyny kwalifikowany polski urząd certyfikacji, który przeszedł audyt WebTrust, to Certum (Unizeto)

- w Chinach audyt WebTrust przeszły trzy CAs: WoSign, SHECA, CFCA

Użycie e-podpisu w Chinach

- Każdy mieszkaniec Chin na co dzień używa aplikacji do e-podpisu  – mówił podczas XV EFPE Richard Wang – Najpopularniejszych z nich jest sześć.

Zobacz: Czy podpis elektroniczny może zabezpieczać transakcje dokonywane przez spółki?

W największym państwie Azji najczęściej aplikacji do składania podpisu elektronicznego używa się w bankowości (Internet Banking).

- Pojedynczy użytkownik posiada od 1-3 kluczy USB, w zależności od liczby posiadanych kont bankowych – mówił specjalista z WoSign.

Druga pod względem popularności aplikacja do e-podpisu stosowana jest w Systemie Zamówień Publicznych – każdy oferent musi posiadać certyfikat w formie klucza USB, wydany przez licencjonowane CA. Inne aplikacje do e-podpisu używane są do komunikacji z internetowymi systemami instytucji publicznych: podatkowym (Internet Tax System), rejestracji przedsiębiorstw (Company Registration System), celnym (Internet Customs System), OA w rządzie i przedsiębiorczości oraz do płatności online. Najnowszą, dobrze rokującą aplikacją jest eContract signature. W ciągu dwóch lat planowane jest wdrożenie kolejnych nowych.

Zobacz: Zamiast elektronicznego podpisu "zaufany profil"

Czy wiesz, że:

- tylko 2 z czołowych 10 e-commercowych stron w Chinach nie korzystają z certyfikatów SSL 

- w przypadku wielu dużych serwisów, w tym: bankowego, eGov czy kolejowego stosuje się certyfikaty self-signed SSL

- w Chinach darmowe certyfikaty DV wydawane są od stycznia 2015 przez WoSign.

Europejskie Forum Podpisu Elektronicznego (EFPE) to największa w Europie międzynarodowa konferencja poświęcona elektronicznym usługom zaufania, w tym: podpisowi elektronicznemu, PKI oraz elektronicznej identyfikacji. Organizowana jest corocznie w Polsce przez Unizeto Technologies SA i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. Zgodnie z przyjętą misją, EFPE jest szerokim i otwartym forum dyskusji, podczas którego prelegenci i uczestnicy z Unii Europejskiej, Europy Wschodniej i całego świata wymieniają się doświadczeniami i poglądami. Z tego względu wszystkie wystąpienia podczas EFPE są tłumaczone równolegle na oficjalne języki konferencji: angielski, polski oraz rosyjski.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA