REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podpis elektroniczny w Chinach

Podpis elektroniczny w Chinach
Podpis elektroniczny w Chinach

REKLAMA

REKLAMA

Podczas Europejskiego Forum Podpisu Elektronicznego specjaliści odpowiedzialni za kształty rynków usług zaufania w krajach Europy Środkowej i Wschodniej mogą wymieniać się swoimi opiniami i doświadczeniami. 15. edycja konferencji była też niepowtarzalną okazją do poznania branży tych usług w Chinach.

Jak co roku, specjaliści w dziedzinie usług zaufania: eksperci techniczni, naukowcy, profesorzy, eksperci w dziedzinie międzynarodowego prawa handlowego i rektorzy uniwersyteccy oraz przedstawiciele firm z krajów z Europy Środkowej i Wschodniej spotkali się w Międzyzdrojach podczas XV Europejskiego Forum Podpisu Elektronicznego. Ich celem była wymiana doświadczeń na temat wdrożenia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym (eIDAS). Tegoroczna konferencja, która miała miejsce 10-12 czerwca, dzięki obecności Richarda Wanga z WoSign była także niepowtarzalną okazją dla uczestników do zdobycia wiedzy o branży podpisu elektronicznego w Chinach. Przedstawiciele europejskich krajowych rynków usług świadczonych przez centra certyfikacji mogli porównać je z rynkiem najludniejszego państwa na świecie.

REKLAMA

Zobacz: Podpis elektroniczny dla przedsiębiorcy

Bez wątpienia, rynek e-podpisu w Chinach jest nieporównywalnie większy, niż np. w Polsce. Całkowita jego wielkość w 2014 wyniosła około 4 bilionów juanów. Wyróżnia go również chińskie ustawodawstwo w zakresie podpisu elektronicznego.

Ustawodawstwo chińskie w zakresie e-podpisu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W największym państwie Azji obowiązuje ustawa o e-podpisie. Uchwalona została w sierpniu 2004. W życie weszła 1. kwietnia 2005, a więc 10 lat temu. Zgodnie z jej postanowieniami, zainteresowane strony mogą zgodzić się lub nie na używanie e-podpisu lub transmisji danych w przypadku kontraktów i innych dokumentów, rachunków i voucherów. Według jej założeń skutek prawny ustawy nie powinien być uznany za nieważny tylko z powodu przyjętej formy e-podpisu lub transmisji danych (Art. 3). Co ciekawe, zgodnie z ustawą, wiarygodny podpis elektroniczny powinien mieć taką samą moc prawną, co podpis odręczny lub pieczęć (Art. 14). Jeśli podpis elektroniczny potrzebuje weryfikacji przez trzecią stronę, dostawca elektronicznej usługi weryfikacji (CA) musi zgodnie z prawem posiadać licencję (Art. 16).

Zobacz również: Podpis elektroniczny - jak uzyskać?

Rynek centrów certyfikacji w Chinach w liczbach:

- 39 licencjonowanych CAs – większość z nich to państwowe instytucje

- do końca września 2014 wydano łącznie 274 527 409 certyfikatów

- brak oficjalnych statystyk dla certyfikatów SSL i certyfikatów podpisywania kodów

- obecnie nie wszystkie zagraniczne CAs działają w Chinach – certyfikaty SSL mogą wydawać m.in. Symantec (VeriSign, GeoTrust, Thawte), Comodo, GlobalSign, Startcom, GoDaddy, Digicert, Entrust itd.

Zobacz: Zawieranie umów przy wykorzystaniu podpisu elektronicznego

WebTrust w Polsce i w Chinach:

- w Polsce jedyny kwalifikowany polski urząd certyfikacji, który przeszedł audyt WebTrust, to Certum (Unizeto)

- w Chinach audyt WebTrust przeszły trzy CAs: WoSign, SHECA, CFCA

Użycie e-podpisu w Chinach

- Każdy mieszkaniec Chin na co dzień używa aplikacji do e-podpisu  – mówił podczas XV EFPE Richard Wang – Najpopularniejszych z nich jest sześć.

Zobacz: Czy podpis elektroniczny może zabezpieczać transakcje dokonywane przez spółki?

W największym państwie Azji najczęściej aplikacji do składania podpisu elektronicznego używa się w bankowości (Internet Banking).

- Pojedynczy użytkownik posiada od 1-3 kluczy USB, w zależności od liczby posiadanych kont bankowych – mówił specjalista z WoSign.

Druga pod względem popularności aplikacja do e-podpisu stosowana jest w Systemie Zamówień Publicznych – każdy oferent musi posiadać certyfikat w formie klucza USB, wydany przez licencjonowane CA. Inne aplikacje do e-podpisu używane są do komunikacji z internetowymi systemami instytucji publicznych: podatkowym (Internet Tax System), rejestracji przedsiębiorstw (Company Registration System), celnym (Internet Customs System), OA w rządzie i przedsiębiorczości oraz do płatności online. Najnowszą, dobrze rokującą aplikacją jest eContract signature. W ciągu dwóch lat planowane jest wdrożenie kolejnych nowych.

Zobacz: Zamiast elektronicznego podpisu "zaufany profil"

Czy wiesz, że:

- tylko 2 z czołowych 10 e-commercowych stron w Chinach nie korzystają z certyfikatów SSL 

- w przypadku wielu dużych serwisów, w tym: bankowego, eGov czy kolejowego stosuje się certyfikaty self-signed SSL

- w Chinach darmowe certyfikaty DV wydawane są od stycznia 2015 przez WoSign.

Europejskie Forum Podpisu Elektronicznego (EFPE) to największa w Europie międzynarodowa konferencja poświęcona elektronicznym usługom zaufania, w tym: podpisowi elektronicznemu, PKI oraz elektronicznej identyfikacji. Organizowana jest corocznie w Polsce przez Unizeto Technologies SA i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. Zgodnie z przyjętą misją, EFPE jest szerokim i otwartym forum dyskusji, podczas którego prelegenci i uczestnicy z Unii Europejskiej, Europy Wschodniej i całego świata wymieniają się doświadczeniami i poglądami. Z tego względu wszystkie wystąpienia podczas EFPE są tłumaczone równolegle na oficjalne języki konferencji: angielski, polski oraz rosyjski.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA