| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Niepełnosprawni przedsiębiorcy dostaną refundację

Niepełnosprawni przedsiębiorcy dostaną refundację

29 lutego 2008 r. mija termin składania wniosków do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o refundację składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorców będących osobami niepełnosprawnymi.


Od 1 stycznia 2008 r. obowiązuje art. 25a ust. 5 pkt 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, zgodnie z którym osobie niepełnosprawnej prowadzącej działalność gospodarczą przysługuje refundacja obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do wysokości odpowiadającej 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

Refundacja przysługuje, gdy płatnik posiada orzeczenie potwierdzające jego niepełnosprawność w okresie prowadzenia działalności gospodarczej, tj. orzeczenie o zaliczeniu do znacznego, umiarkowanego albo lekkiego stopnia niepełnosprawności, orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji (art. 5 ustawy), orzeczenie o zaliczeniu przed 1 stycznia 1998 r. do I, II lub III grupy inwalidztwa albo wydane przed tą datą orzeczenie o stałej lub długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym (art. 62 ustawy).

Zgodnie z art. 25c ust. 6 ustawy refundacja przysługuje osobie nieposiadającej zaległości wobec PFRON ogółem przekraczających 100 zł, bez względu na tytuł ich powstania. Jeżeli prezes zarządu PFRON stwierdzi takie zaległości, to wyda decyzję o wstrzymaniu wypłaty refundacji do czasu ich uregulowania. Gdy do końca stycznia następnego roku nie zostaną uregulowane, prezes zarządu PFRON odmówi wypłaty refundacji (od tej decyzji można odwołać się do ministra pracy i polityki społecznej).

Refundacji nie podlegają składki: fakultatywnie odprowadzane, nieopłacone terminowo lub w całości, w części naliczonej od podstawy przekraczającej kwotę 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia lub w części finansowanej ze środków publicznych.

W celu uzyskania identyfikatora i hasła dostępu do programu SODIR służącego do obsługi refundacji należy zarejestrować się w centrali PFRON, przekazując do tej jednostki dane określone w par. 4 rozporządzenia, tj. pełną i skróconą nazwę, posiadane numery NIP, PESEL i REGON, adres wnioskodawcy i adres do korespondencji wraz z identyfikatorem określonym w rozporządzeniu rady ministrów z 15 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia, stosowania i udostępniania krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju oraz związanych z tym obowiązków organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego, kopie decyzji w sprawie nadania NIP, zaświadczenia REGON i wpisu do ewidencji działalności gospodarczej lub KRS oraz orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność wnioskodawcy, imię i nazwisko osoby odpowiedzialnej za kontakty z PFRON oraz upoważnienie dla osoby przesyłającej te dane do PFRON (o ile przedsiębiorca przekaże te dane za pośrednictwem innych osób, np. biura rachunkowego lub pełnomocnika). Przesłanie tych danych i dokumentów powinno nastąpić na 30 dni przed złożenia pierwszego wniosku.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Pasieka Derlikowski Brzozowska i Partnerzy

kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »