| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > VAT: powrót do zwolnienia po roku

VAT: powrót do zwolnienia po roku

Jest już gotowy ministerialny projekt zmian w ustawie o VAT. Powrót do zwolnienia VAT będzie możliwy po roku, a nie jak dziś po trzech latach. Zostanie także zniesiona kaucja gwarancyjna i sankcyjny 30-proc. podatek.


Ministerstwo Finansów opublikowało projekt zmian do ustawy o podatku od towarów i usług. Zawiera on wiele propozycji korzystnych dla podatników. Przede wszystkim trzeba wskazać na pomysł powrotu do zwolnienia podmiotowego VAT już po roku. Dziś jest to możliwe dopiero po trzech latach. Warto podkreślić, że to już druga korzystna zmiana w tym zakresie. Od początku 2008 roku obowiązuje bowiem wyższy limit dla tego zwolnienia, który wynosi 50 tys. zł. Dotychczas było to 10 tys. euro.

Inne rozwiązania, o których warto wspomnieć, to m.in. rezygnacja z kaucji gwarancyjnej, zniesienie 30-proc. sankcji VAT czy możliwość składania kwartalnych deklaracji przez wszystkich podatników. Resort finansów planuje też pewne zmiany w zakresie rozliczania magazynów konsygnacyjnych oraz odliczania zakupu kas fiskalnych.

Eksperci pozytywnie oceniają projekt.

- Proponowane zmiany muszą cieszyć, bo innych prawdopodobnie szybko się nie doczekamy. Radykalna zmiana przepisów ustawy o VAT była zapowiadana i planowana od długiego czasu i niestety ciągle jest odwlekana - wskazuje Joanna Kanicka, partner zarządzający w Independent Tax Advisers Doradztwo Podatkowe.

Dziś przedstawiamy najważniejsze rozwiązania zawarte w projekcie zmian do ustawy o VAT.

Propozycja, która zasługuje na uwagę w ministerialnym projekcie, to skrócenie okresu, po jakim podatnik, który straci zwolnienie podmiotowe w VAT lub z niego zrezygnuje, będzie mógł do niego wrócić. Powrót będzie możliwy po roku zamiast po trzech latach, jak jest dziś.

Michał Galejczuk, doradca podatkowy w Accreo Taxand przypomina, że obecnie w przypadku, gdy podatnik zrezygnował ze zwolnienia lub utracił prawo do zwolnienia w wyniku przekroczenia limitu sprzedaży (50 tys. zł), mógł ponownie z niego skorzystać dopiero po upływie trzech lat, licząc od końca miesiąca, w którym je utracił lub z niego zrezygnował. W projekcie nowelizacji proponuje się skrócenie tego okresu do jednego roku, licząc od końca roku, w którym odpowiednio utracił prawo do zwolnienia lub z niego zrezygnował.

- Oznacza to, że jeśli przez rok następujący po roku, w którym podatnik zrezygnował ze zwolnienia lub utracił do niego prawo, nie osiągnął sprzedaży na poziomie ponad 50 tys. zł (bez VAT), może ponownie skorzystać ze zwolnienia w VAT - tłumaczy Michał Galejczuk.

Dodaje, że mając na uwadze fakt, że podatnicy zwolnieni nie płacą VAT, a w efekcie nie są również obciążeni wieloma obowiązkami związanymi z rozliczeniem tego podatku (tj. brak obowiązku składania deklaracji podatkowych, prowadzenia ewidencji zakupów), zmiana ułatwiająca szybszy powrót do zwolnienia jest pozytywna.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Company-logos.co

Katalog firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK