Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koncesje ułatwią inwestycje

Ewa Grączewska-Ivanova
Resort infrastruktury ma już gotowy projekt ustawy o koncesjach na roboty budowlane oraz usługi. Wkrótce ma on trafić do uzgodnień międzyresortowych.

ZMIANA PRAWA

Koncesje mają być łatwiejsze do zastosowania i mniej sformalizowane niż tradycyjne partnerstwo publiczno-prywatne. W najbliższym czasie będzie je można wykorzystać do inwestycji związanych z organizacja Euro 2012. Dotąd podmioty publiczne wielokrotnie wykorzystywały instytucję koncesji na roboty budowlane z prawa zamówień publicznych do współpracy z przedsiębiorcami. Nie mogły jednak realizować koncesji na usługi.

Kompleksowa regulacja

- Projekt kompleksowo reguluje całą problematykę koncesji, czyli zarówno koncesje na roboty budowlane, jak i usługi. Proponowane zmiany nawiązują do regulacji dyrektyw unijnych oraz do zasad ogólnotraktatowych Wspólnoty. Problematyka koncesji na roboty budowlane zostanie przeniesiona z prawa zamówień publicznych do nowej ustawy koncesyjnej przede wszystkim dlatego, że regulacja dotyczącą zamówień ma zbyt sztywny i formalny charakter - wskazuje Andrzej Panasiuk.

Podkreśla, że podobne ustawy koncesyjne obowiązują także we Włoszech, Hiszpanii oraz w Czechach.

Wzorce unijne

W zakresie koncesji na roboty budowlane nowa ustawa będzie uwzględniać postanowienia Dyrektywy 2004/18/WE oraz dotychczasowe regula- cje z prawa zamówień publi- cznych.

- Podmioty publiczne, zwłaszcza samorządy, od lat korzystają z prawa zamówień publicznych, dlatego prościej im będzie stosować regulację, która wywodzi się z procedury zamówieniowej niż zupełnie nowy niesprawdzony instrument prawny - uzasadnia minister.

Natomiast koncesje na usługi resort infrastruktury opracował, opierając się na orzecznictwie ETS i wykładni zasad ogólnotraktatowych.

- W dyrektywach UE koncesje na usługi co prawda zdefiniowano, ale nie przyporządkowano im jakiejś konkretnej procedury. Oznacza to, że państwa członkowskie mają pewną swobodę w tym zakresie - wskazywał minister.

- Inicjatywę resortu infrastruktury oceniam pozytywnie. Ustawa umożliwi zastosowanie koncesji do transakcji dotyczącej świadczenia usług przez partnera prywatnego. Regulacje dotyczące koncesji na roboty budowlane mają zostać przeniesione do ustawy o koncesjach na usługi. Wydaje się to dobrym rozwiązaniem i bardziej przejrzystym niż pozostawienie tych regulacji w dwóch różnych ustawach - ocenia Agnieszka Ferek, radca prawny z kancelarii Lovells.

Procedura wyboru koncesjonariusza będzie uwzględniać zasady jawności, równości i konkurencyjności. Jednocześnie ma być jednak pozbawiona restrykcji i obostrzeń, które zawiera obecne prawo zamówień publicznych. Będzie miała głównie charakter negocjacyjny.

Elastyczne procedury

- Po analizie złożonych wniosków kandydaci będą zapraszani do negocjacji co do istotnych aspektów koncesji. Następnie uczestnicy negocjacji zostaną poproszeni o złożenie swojej ofert. Kryteria wyboru wykonawcy zostaną doprecyzowane podczas negocjacji - mówi minister.

Projekt zakłada, że dla robót budowlanych będzie funkcjonował próg 5 150 mln euro, powyżej którego będzie obowiązek zamieszczania ogłoszeń w Dzienniku Urzędowym UE. W przypadku usług podmiot publiczny będzie mógł zamieszczać ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych.

Przewidziana została także możliwość inicjowania koncesji przez przedsiębiorców.

- Kandydat zainteresowany koncesją sam będzie mógł także złożyć wniosek i swoje oświadczenie woli, że jest w stanie wykonać daną inwestycję - twierdzi Andrzej Panasiuk.

Nowością będzie sposób rozstrzygania sporów między oferentami. Zrezygnowano ze skomplikowanej i czasochłonnej procedury odwoławczej typowej dla zamówień publicznych.

Skargi do WSA

- Przedsiębiorcy będą mogli wnosić skargi na czynności dotyczące wyboru oferenta do wojewódzkiego sądu administracyjnego w ciągu dziesięciu dni. Procedura odwoławcza będzie szybka i wydajna. Przed wydaniem orzeczeniem sąd będzie mógł orzec co do możliwości zawarcia umowy koncesyjnej - wskazuje Andrzej Panasiuk.

Będzie można poprawiać oczywiste pomyłki w ofertach, tak aby drobne formalne błędy nie powodowały unieważnienia wyboru wykonawcy, który jest tańszy.

Ustawa o PPP

Jednocześnie w resorcie gospodarki trwają prace nad projektem nowej ustawy o PPP.

- W nowej ustawie o PPP chcielibyśmy zrezygnować z obowiązków biurokratycznych utrudniających współpracę środowisk biznesowych z podmiotami publicznymi. Zamiast tworzyć nowe, skomplikowane procedury, wolimy odsyłać do tych, które już obowiązują. Ustawa będzie więc regulować tylko niezbędne kwestie, nieuregulowane w innych przepisach, czyli przykładowo sprawy bezpieczeństwa finansowego i wpływu projektu PPP na dług publiczny - wskazuje Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki.

Fot. Marek Matusiak

Andrzej Panasiuk, wiceminister infrastruktury, uważa, że koncesje na usługi uelastycznią procedury inwestycyjne

Procedura wyboru koncesjonariusza będzie uwzględniać zasady jawności, równości i konkurencyjności

EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Polski Ład - Wynagrodzenia 2022. Rozliczanie płac w praktyce + ebook w PREZENCIE
Polski Ład - Wynagrodzenia 2022. Rozliczanie płac w praktyce + ebook w PREZENCIE
Tylko teraz
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Reklama na budynku wspólnoty mieszkaniowej - jakie są przepisy?
  Umieszczenie reklamy na części wspólnej nieruchomości, nawet przez właściciela lokalu znajdującego się w budynku, nie jest sprawą dowolną.
  Państwa unijne i PE porozumiały się ws. nowych przepisów o magazynowaniu gazu w UE
  Państwa unijne i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie nowych przepisów dotyczących magazynowania gazu w Unii Europejskiej. Nowe regulacje to odpowiedź UE na agresję Rosji wobec Ukrainy i wynikające z tego zagrożenie, że w Europie może zabraknąć błękitnego paliwa
  Nowelizacja ustawy deweloperskiej od 1 lipca 2022
  Nowelizacja ustawy deweloperskiej wejdzie w życie w przewidywanym terminie, czyli 1 lipca 2022 roku. Rząd nie zajmie się projektem ustawy mającej przesunąć termin wejście życie nowej ustawy deweloperskiej, wprowadzającej m. in. Fundusz Gwarancyjny.
  Kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego – dla kogo, limity cen mieszkań
  Wyższe limity kwalifikujące do wsparcia i szerszy dostęp do pieniędzy wypłacanych przy narodzinach kolejnych dzieci – takie zmiany w programie kredytów bez wkładu własnego zapowiedział rząd i to jeszcze zanim program wszedł w życie.
  Mandat za jazdę po lesie, czyli jak dostać 500 zł grzywny
  Mandat za jazdę po lesie? Tak, jest możliwy. A do tego jego kwota okazuje się niemała! Kierowca dostanie co najmniej 500 zł.
  Wywóz auta na Ukrainę. Rośnie eksport pojazdów z Polski
  Wywóz auta na Ukrainę, czyli Ukraińcy będący w Polsce chętnie eksportują kupione u nas pojazdy. Ile pojazdów z Ukrainy przyjeżdża nad Wisłę?
  Forum Rynku Nieruchomości 2022
  Forum Rynku Nieruchomości 2022 w Sopocie odbędzie się pod pod tytułem "Jeszcze na fali czy już dryfujemy? Branża nieruchomości wobec nieustających wyzwań".
  Jakie problemy Polacy spotykają we wspólnotach mieszkaniowych? Wyniki są dość zaskakujące
  Problemy we wspólnotach mieszkaniowych zdarzają się niemalże w każdej z nich. Borykają się z nimi zarówno zarządcy jak i sami właścicieli lokali. Jakie trudno napotykają?
  Badanie czystości powietrza? Wykonuje je... van kuriera!
  Badanie czystości powietrza może być realizowane nie tylko przez instytucje. I udowadnia to DPD. Firma wyposażyła swoje auta w specjalne czujniki.
  Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego?
  Raty kredytów hipotecznych są już wysokie i mogą być jeszcze wyższe. W jaki sposób je obniżyć? Co szykuje rząd w zakresie wsparcia kredytobiorców?
  Budownictwo w technologii CLT. Drewniana rewolucja dotarła do Polski
  Drewniane szkoły, szpitale, wieżowce, hale widowiskowe, lotniska, a nawet stacja benzynowa czy 9-piętrowe bloki mieszkalne — to wszystko powstaje dzięki nowoczesnej technologii obróbki drewna CLT. Okazuje się, że prócz aspektów ekologicznych materiał ten jest odporny pożarowo jak stal, bardzo elastyczny, zdrowy dla użytkowników, energooszczędny, lekki konstrukcyjnie i elegancki, co pozwala na szerokie zastosowanie. A potrzebne do jego wyprodukowania drewno pozyskuje się z certyfikowanych zalesień, które nie niszczą wartościowego drzewostanu.
  Jak zmniejszyć wydatki na paliwo?
  Jak zmniejszyć wydatki na paliwo? To pytanie, które w dobie rosnących cen benzyny, oleju napędowego i LPG szczególnie często zadają kierowcy.
  Wynajem mieszkań na fali wzrostowej
  Rynek wynajmu w największych polskich miastach gwałtownie się skurczył. Mieszkania mają teraz ogromne wzięcie, że inwestorzy zastanawiają się już nad wykupywaniem lokali w pakietach.
  Budownictwo drewniane - droga dla ujemnego śladu węglowego
  Budownictwo drewniane może pomów branży budowlanej sprostać współczesnym wyzwaniom ekologicznym i interesom społecznym. W jaki sposób?
  KE proponuje ok. 300 mld euro na zmniejszenie zależności energetycznej od Rosji
  Komisja Europejska chce, by UE zmobilizowała ok. 300 mld euro, w tym około 72 mld euro w dotacjach i 225 mld euro w pożyczkach, na zmniejszenie swojej zależności energetycznej od Rosji. Szefowa KE Ursula von der Leyen przedstawiła w środę zarys tego planu
  Müller: apelujemy do KE o wprowadzenie dodatkowego cła na rosyjską ropę i gaz
  Od lat ostrzegaliśmy przed uzależnieniem od rosyjskiego gazu i ropy; apelujemy do Komisji Europejskiej o wprowadzenie dodatkowego cła na rosyjską ropę i gaz - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller
  Jak przekonać zarząd do wprowadzenia Robotic Process Automation
  Gdy jako eksperci rozmawiamy o możliwościach Robotic Process Automation (zrobotyzowanej automatyzacji procesów, RPA) i planach ich wdrożenia, z dyrektorem do spraw rozwoju, albo z szefem działu informatycznego, bardzo często pojawiają się pytania o argumenty, mające przekonać zarząd. Zdarza się, że CIO pyta o uzasadnienie, które przemówiłoby do CEO, czy też ten ostatni o wskaźniki, mające przekonać CFO. Oto odpowiedź.
  EuroJackpot - jak grać?
  Szanse na wygraną EuroJackpot są niewielkie i wynoszą 1:188.379.141, mimo to wiele osób próbuje swoich sił. W EuroJackpot można bowiem wygrać nawet 90 milionów euro!
  EuroJackpot: Największa loteria w Europie
  EuroJackpot to największa loteria w Europie. Losowania EuroJackpot odbywają się w Helsinkach w Finlandii. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?
  Pomoc dla kredytobiorców i wakacje kredytowe - rząd przyjął projekt ustawy
  17 maja 2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. W projekcie zawarto pakiet zmian dla osób z kredytami hipotecznymi. Wśród rozwiązań są wakacje kredytowe, dopłaty do kredytów z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców zasilonego dodatkowymi środkami oraz zamiennik dla wskaźnika WIBOR. Dzięki temu rząd pomoże finansowo ok. 2 mln Polaków mających problemy ze spłatą kredytów z powodu inflacji.
  Mieszkanie bez wkładu własnego od 27 maja 2022 r. Minister Buda zapowiada zmianę przepisów
  27 maja 2022 r. wchodzi w życie ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym (realizująca rządowy program "Mieszkanie bez wkładu własnego"). 17 maja 2022 r. minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział zmiany, które uelastycznią "Mieszkanie bez wkładu własnego" - chodzi m.in. o umożliwienie wniesienia większego niż 10 proc. wkładu własnego i urealnienie wskaźników, które pozwalają zakwalifikować dane mieszkanie do programu.
  GUS: Szybki szacunek PKB za I kwartał 2022
  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek produktu krajowego brutto za I kwartał 2022.
  Orban: nie zablokujemy sankcji, jeśli nie zagrożą naszemu bezpieczeństwu energetycznemu
  Węgry nie zablokują sankcji unijnych wobec Rosji, jeśli nie zagrożą one ich bezpieczeństwu energetycznemu – oświadczył Viktor Orban, który został w poniedziałek po raz kolejny zaprzysiężony na premiera Węgier
  Rowery elektryczne. Ile kosztują, jak działają, jakie dają korzyści?
  Rowery elektryczne cieszą się rosnącą popularnością na rynku jednośladów. Co powinieneś o nich wiedzieć przed zakupem? Oto nasz poradnik.
  Esperio: Wycena rynkowa Walta Disneya
  Reakcja rynku na ostatni kwartalny raport Walta Disneya jest kolejnym przykładem wysoce kontrowersyjnego i negatywnych nastrojów jakie są obecne na Wall Street.