REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawca musi wypłacić pracownikowi wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy

Ryszard Sadlik
Ryszard Sadlik
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli sąd przywróci do pracy zwolnionego pracownika, wówczas po jego powrocie pracodawca będzie zobowiązany zapłacić mu wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. Ustalenie jego wysokości budzi wiele kontrowersji, które niejednokrotnie musiał rozstrzygać Sąd Najwyższy.

Wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy pełni funkcję kompensacyjną i odszkodowawczą. Wypłacane jest ono bowiem w miejsce wynagrodzenia, które pracownik otrzymałby za wykonaną pracę, gdyby w rezultacie wadliwego wypowiedzenia umowy o pracę nie doznał przeszkód w jej świadczeniu ze strony pracodawcy.

REKLAMA

Należne wynagrodzenie

REKLAMA

Na podstawie art. 47 k.p. pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, nie więcej jednak niż za dwa miesiące, a gdy okres wypowiedzenia wynosił trzy miesiące - nie więcej niż za jeden miesiąc. Jeżeli jednak umowę o pracę rozwiązano z pracownikiem w wieku przedemerytalnym, z pracownicą w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego lub z pracownikiem, którego stosunek pracy podlega ochronie z mocy przepisu szczególnego, wynagrodzenie przysługuje za cały czas pozostawania bez pracy.

Przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy stosuje się przepisy rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy. Należne wynagrodzenie oblicza się w myśl par. 1 pkt 1 tego rozporządzenia według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Oznacza to, że pracodawca w celu prawidłowego obliczenia należnego pracownikowi wynagrodzenia będzie musiał zastosować przepisy rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Bez zmniejszenia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynagrodzenie dla pracownika przywróconego do pracy nie ulega zmniejszeniu o wynagrodzenie uzyskane w tym czasie u innego pracodawcy. Przepis art. 47 k.p. nie zawiera bowiem możliwości zmniejszania tego wynagrodzenia o jakiekolwiek należności, które pracownik przywrócony do pracy uzyskał w okresie pozostawania bez pracy. Również zasiłek dla bezrobotnych nie podlega zaliczeniu na poczet wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy. Natomiast wydaje się, że na poczet tego wynagrodzenia można zaliczyć odprawę pieniężną wypłaconą pracownikowi w związku z rozwiązaniem stosunku pracy, na podstawie art. 8 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Wskazywał na to jednoznacznie Sąd Najwyższy w wyroku z 9 listopada 1990 r. (I PR 351/90 OSP 1991/7-8/169). Odprawa ta jest bowiem związana z wypowiedzeniem umowy o pracę. Natomiast w razie uznania, że wypowiedzenie było wadliwe i przywrócenia pracownika do pracy wypłacona odprawa stanie się świadczeniem nienależnym i pracodawca w zasadzie mógłby żądać jego zwrotu. Dlatego też wobec wzajemnego roszczenia pracownika o wypłatę wynagrodzenia z art. 47 k.p. uznać można, że odprawa ta może zostać zaliczona na poczet wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy.

Co można odliczyć

REKLAMA

Istotne wątpliwości dotyczą możliwości odliczania od wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy świadczeń z ubezpieczenia chorobowego oraz renty z tytułu niezdolności do pracy. W przypadku świadczenia w postaci zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego dominuje pogląd, że jakkolwiek kwota pobranego przez pracownika zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego nie podlega odliczeniu od kwoty zasądzonego wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, to jednak okres pobierania zasiłku z tytułu niezdolności do pracy powinien być odliczony od okresu pozostawania bez pracy, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie (wyrok SN z 19 kwietnia 2006 r., I PK 158/05, OSNP 2007/7-8/99).

Podobnie wypowiadał się Sąd Najwyższy m.in. w uzasadnieniu wyroku z 16 sierpnia 2005 r. (I PK 11/05, OSNP2006/11-12/181). SN stwierdził, że okres, w którym pracownik jest niezdolny do świadczenia pracy, nie jest okresem gotowości do jej wykonywania, a więc podlega odliczeniu od czasu, za jaki przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. Osoba pobierająca rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy z dodatkiem pielęgnacyjnym z tytułu niezdolności do samodzielnej egzystencji nie jest gotowa do świadczenia pracy, a więc okres pobierania renty podlega wyłączeniu z okresu, za który przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. Ponadto zasadność przyznania wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy za okres pobierania renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy pozostaje w sprzeczności z zasadami współżycia społecznego i może to być uznane za nadużycie prawa.

Z ORZECZNICTWA

Czas pozostawania bez pracy, za który pracownikowi przywróconemu do pracy przysługuje wynagrodzenie, obejmuje okres, w którym pracownik mógł wykonywać pracę, tzn. był gotów do jej świadczenia, a wynagrodzenia za pracę został pozbawiony wyłącznie na skutek bezprawnej odmowy dopuszczenia go do pracy.

wyrok SN z 17 listopada 1998 r., I PKN 443/98, OSNAPiUS 2000/1/12

PRZYKŁAD

WYNAGRODZENIE ZA CZAS BEZ PRACY

Jan S. był pracownikiem w wieku przedemerytalnym, mimo to pracodawca wypowiedział mu umowę o pracę. W tej sytuacji Jan S. wniósł pozew o przywrócenie do pracy i wygrał sprawę po trwającym dwa lata procesie. Po uprawomocnieniu się wyroku pracownik stawił się do pracy. Po kilku dniach zażądał zapłaty 20 tys. zł wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy. Ponieważ pracodawca odmówił, Jan S. wniósł pozew o zasądzenie wynagrodzenia za cały czas pozostawania bez pracy. Sąd uwzględnił jego żądanie w całości.

PRZYKŁAD

POMNIEJSZONA WYPŁATA

Krzysztof Z. został przywrócony do pracy na podstawie wyroku sądu. Następnie zażądał od pracodawcy wypłaty pensji za czas pozostawania bez pracy. Pracodawca wypłacił mu wynagrodzenie odliczając okres, w który pracownik korzystał z zasiłku chorobowego. W tej sytuacji Krzysztof Z. wniósł pozew do sądu, żądając zasądzenia wynagrodzenia za cały czas pozostawania bez pracy. Sąd oddalił jego powództwo, gdyż pracodawca słusznie odliczył z okresu pozostawania bez pracy okres, w którym pracownik pobierał zasiłek chorobowy.

RYSZARD SADLIK

gp@infor.pl

RYSZARD SADLIK

sędzia orzekający Sądu Okręgowego w Kielcach

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 47 ustawy z 26 czerwca 1974 Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

• Art. 8 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2003 r. nr 90, poz. 844 z późn. zm.).

• Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy ((Dz.U. nr 62, poz. 289 z późn. zm.).

• Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. nr 2, poz. 14 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA