reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wiążąca Informacja Taryfowa daje przywileje importerowi

Wiążąca Informacja Taryfowa daje przywileje importerowi

Przedsiębiorcy powinni starać się o uzyskanie Wiążącej Informacji Taryfowej. Decyzja ta jest bardziej respektowana przez organy celne, aniżeli opinia na temat klasyfikacji wyrobów i usług.


Wiążąca Informacja Taryfowa (WIT) jest decyzją Izby Celnej w Warszawie, która wskazuje, jaki kod taryfy celnej należy zastosować do towaru, który ma być wprowadzony do obrotu na terenie Unii Europejskiej. Wiąże prawnie przedsiębiorców oraz organy celne wszystkich państw członkowskich przez sześć lat od daty jej wydania.

Uzyskanie Wiążącej Informacji Taryfowej nie podlega opłacie skarbowej.

Tomasz Rudyk, adwokat i starszy menedżer w Zespole Cła i Handlu Zagranicznego PricewaterhouseCoopers, przypomina, że jest to decyzja administracyjna i w związku z tym ma wszystkie cechy decyzji: wiąże wnioskodawcę oraz organy celne i posługu- je się standardami klasyfikacyjnymi Nomenklatury Scalonej CN.

Z kolei opinia na temat Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wydawana przez Urząd Statystyczny w Łodzi nie ma charakteru decyzji. Klasyfikacja ta istotna jest nie tylko przy rozliczeniach VAT, CIT oraz PIT, ale również podatku akcyzowego. Tomasz Rudyk zwraca uwagę, że organy celne właściwe dla postępowania w sprawach dotyczących akcyzy przywiązują większą wagę do decyzji WIT niż do informacji organów statystycznych.

Ekspert dodaje równocześnie, że interpretacje organów statystycznych wydawane na podstawie klasy- fikacji PKWiU są jedynie pomocą dla wnioskodawcy mającego trudności w samodzielnym ustaleniu właściwego grupowania wyrobu czy usługi i tylko w ten sposób mogą być traktowane.

W praktyce bywa tak, że urzędy celne dość często po transakcji wychwytują pomyłki we właściwym oznaczeniu towarów dla potrzeb celnych. Wielu przedsiębiorców nieposiadających decyzji WIT, a jedynie opinię PKWiU, może mieć problemy z ostateczną kalkulacją kontraktu handlowego. Pomyłka ta może skutkować zmianą rzeczywistej wartości transakcji, ponieważ nakaz organu zmiany klasyfikacji na inny kod wiąże się z zapłatą innej stawki cła.

Tomasz Rudyk przypomina jednocześnie, że charakter informacji wydawanych przez organy statystyczne był wielokrotnie przedmiotem zainteresowania sądu administracyjnego, który na temat wiążącego charakteru takich informacji nie zajął jednak jednolitego stanowiska.

6 lat od daty wydania zachowuje ważność Wiążąca Informacja Taryfowa

Ważne!

Wiążąca Informacja Taryfowa to oficjalna, wiążąca i bezpłatna informacja o klasyfikacji taryfowej towarów, która zapewnia jednolite i poprawne stosowanie nomenklatury dla potrzeb celnych i statystycznych

PRZEMYSŁAW MOLIK

przemyslaw.molik@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama