reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Czy firma w trudnej sytuacji ekonomicznej ma szansę na dotacje

Czy firma w trudnej sytuacji ekonomicznej ma szansę na dotacje

Przedsiębiorcy ubiegający się o pomoc publiczną na prowadzenie i rozwój działalności gospodarczej każdorazowo muszą liczyć się ze szczegółową weryfikacją sytuacji ekonomiczno-finansowej. Co jednak, gdy przedsiębiorstwo nie jest w stanie sprostać rygorystycznej ocenie zdolności finansowej?


Większość przygotowywanych obecnie programów pomocowych wyklucza możliwość ubiegania się o wsparcie przez tzw. przedsiębiorców zagrożonych, czyli przedsiębiorców w trudnej sytuacji ekonomicznej lub znajdujących się w okresie restrukturyzacji przeprowadzanej z wykorzystaniem pomocy publicznej. Przepisy wspólnotowe definiują przedsiębiorstwo zagrożone jako przedsiębiorstwo, które ani za pomocą środków własnych, ani środków, które mogłoby uzyskać od właścicieli, akcjonariuszy lub wierzycieli, nie jest w stanie powstrzymać strat, które bez zewnętrznej interwencji władz publicznych prawie na pewno doprowadzą to przedsiębiorstwo do zniknięcia z rynku w perspektywie krótko- lub średnioterminowej. Przedsiębiorstwo w szczególności uznaje się za spełniające kryteria definicyjne przedsiębiorstwa zagrożonego, jeżeli ponad połowa jego kapitału została utracona, w tym ponad jedna czwarta tego kapitału w okresie poprzedzających 12 miesięcy. Dodatkowo przedsiębiorstwo traktuje się jako zagrożone, jeżeli spełnia kryteria prawa krajowego w zakresie podlegania zbiorowej procedurze upadłościowej, bądź też wykazuje typowe oznaki dla przedsiębiorstwa w trudnej sytuacji, takie jak: rosnące straty, malejący obrót, zwiększanie się zapasów, nadwyżki produkcji, zmniejszający się przepływ środków finansowych, rosnące zadłużenie, rosnące kwoty odsetek i zmniejszająca się lub zerowa wartość aktywów netto.

Przedsiębiorstwo zagrożone może otrzymać pomoc restrukturyzacyjną lub pomoc ratunkową. Przyznana pomoc musi mieć charakter jednorazowy i nie może przekroczyć 10 mln euro. Kluczowa dla pomocy ratunkowej jest forma udzielonego wsparcia. W przeciwieństwie do programów pomocowych przeznaczonych na rozwój, pomoc ratunkowa zawsze musi mieć charakter czasowy oraz zwrotny.

W odróżnieniu od pomocy ratunkowej, warunkiem przyznania pomocy restrukturyzacyjnej jest przeznaczenie jej środków na wdrożenie planu restrukturyzacyjnego lub planu likwidacji. Ponadto Komisja Europejska uzależnia wyrażenie zgody na przyznanie pomocy restrukturyzacyjnej od jej niezbędności, w szczególności biorąc pod uwagę trudności społeczne, jakie powstaną w przypadku braku jej udzielenia. Oczywiście w przypadku notyfikacji programu pomocowego dla konkretnego przedsiębiorcy bądź też grupy przedsiębiorstw powyższe warunki nie muszą zostać spełnione.

AGNIESZKA TALACHA

Accreo Taxand

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

DoxyChain

We change business reality

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama