| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy poczekają na dotacje

Firmy poczekają na dotacje

Na pieniądze z Programu Innowacyjna Gospodarka na razie mogą liczyć tylko naukowcy. Firmy muszą poczekać przynajmniej do końca marca.


Ogłoszony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nabór wniosków o dotacje w ramach dwóch pierwszych priorytetów Programu Innowacyjna Gospodarka będzie trwał pół roku. Do podziału w konkursach Ministerstwa jest ponad 1 mld zł. Większość trafi do instytucji naukowych i uczelni, więc bezpośrednio nie skorzystają z nich przedsiębiorcy.

- 70 proc. pieniędzy przeznaczamy na inwestycje w modernizację infrastruktury badawczej, resztę na sfinansowanie kluczowych badań naukowych - mówi minister Barbara Kudrycka.

Dodaje, że projekty nie będą oderwane od potrzeb gospodarki.

Resort dostał 2,6 mld euro w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013. Połowa tych pieniędzy została już rozdzielona w ramach list projektów kluczowych.

Dotacje obejmą 57 projektów. Są wśród nich nowe jednostki badawcze (np. ponad 300 mln zł na utworzenie Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii przy Politechnice Warszawskiej, ponad 420 mln zł na Dolnośląskie Centrum Materiałów i Biomateriałów). Projekty skreślone podczas styczniowej weryfikacji list będą mogły ubiegać się o pieniądze w konkursach.

Według Barbary Kudryckiej pierwsze konkursy na dotacje dla przedsiębiorców zostaną rozpisane pod koniec marca. Chodzi o Działania 1.4 w Programie Innowacyjna Gospodarka, w ramach którego firmy mogą ubiegać się o unijne dotacje na sfinansowanie badań naukowych. Konkursy rozpisze PARP, której przedstawiciele twierdzą, że rozpoczęcie konkursu pod koniec marca jest realne tylko w przypadku wejścia w życie na początku tego miesiąca odpowiedniego rozporządzenia o przyznawaniu pomocy publicznej, nad którym pracuje resort rozwoju regionalnego.

Więcej: www.mnisw.gov.pl

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Gałka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK